Státní policii při náboru pomáhá tučný příspěvek ve výši 75 tisíc korun

  8:54aktualizováno  8:54
Policie ČR v kraji stále přijímá nováčky. Ale zatímco jinde v republice policisté chybějí masově, v regionu schází jen celkem dvanáct lidí. Přijímání nových lidí výrazně pomohl štědrý náborový příspěvek, který v kraji činí 75 tisíc korun.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Celkem 1 309 policistů by podle plánu mělo sloužit u státní policie v Pardubickém kraji. Na počátku ledna letošního roku jich chybělo celkem dvanáct. Ovšem to zdaleka není tragické číslo. Většina krajů je na tom hůře.

O práci u státní policie je totiž v regionu docela zájem. Jen v minulém roce se do výběrového řízení k policii v kraji přihlásilo celkem 197 lidí. Zřejmě za to může i poměrně vysoký náborový příspěvek. Nakonec jich v testech uspělo jen 32.

„Po uplynutí šesti měsíců zkušební doby může policista požádat o vyplacení náborového příspěvku. Náborový příspěvek v našem kraji je 75 tisíc,“ sdělila mluvčí Policie ČR v Pardubicích Eva Maturová.

Přijímací řízení je stejné pro muže i ženy, kteří se přihlásí. „Zájem se liší, někdy převažují muži, jindy nás kontaktují ženy. Kola přijímacího řízení jsou tři, musí splnit psychologické testy, testy tělesné zdatnosti a zdravotní prohlídky,“ dodala Eva Maturová.

V Pardubickém kraji je tak stav policistů téměř plný. V jiných regionech je ale situace odlišná.

Například v Moravskoslezském kraji chybělo počátkem tohoto roku přibližně sto lidí. Tamní krajské ředitelství by stav rádo doplnilo do roku 2020.

„Všechny nové policisty směřujeme do běžného a přímého výkonu služby, to znamená na dopravní policii, na obvodní oddělení, na oddělení hlídkové služby, popřípadě na speciální pořádkovou jednotku. To znamená, jsou to mladí lidé v uniformách, které přímo uvidí veřejnost na ulicích,“ uvedl ředitel Policie ČR v Ostravě Tomáš Kužel.

O práci strážníků je větší zájem

Nábor nových lidí stále pořádá i pardubická městská policie. „Městská policie plánuje navýšit počty strážníků. V poslední době evidujeme zvýšený zájem uchazečů o práci u nás,“ uvedli mluvčí strážníků webu městské policie.

Předpoklady, které by měl zájemce o práci strážníka splňovat, jsou věk nad 18 let, bezúhonnost, spolehlivost, dobrý zdravotní stav a maturitní vysvědčení. Uchazeči musejí nejprve vyplnit dotazník, v případě zájmu ze strany městské policie pak absolvují prověrku fyzické zdatnosti. V návaznosti na prověrky projdou informativním pohovorem před výběrovou komisí. Komise vybere uchazeče, které vyzve k psychologickým testům.

„Pakliže bude uchazeč na základě výše splněných kritérií přijat, musí potom absolvovat přípravu na povolání strážníka během sedmitýdenního studia ve školicím středisku pro strážníky v Mělníku. Toto studium je zakončeno zkouškou, na jejím konci uchazeč získá osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů,“ řekla Lucie Klementová z preventivní a informační služby Městské policie Pardubice.

Následuje zkouška k získání zbrojního průkazu skupiny D pro výkon zaměstnání. Uchazeči se po přijetí k policii stávají zaměstnanci města.

Největší problém napříč regiony je při shánění nových strážníků nástupní plat. Je totiž tabulkový, tedy daný nařízením vlády, a pro nováčky bez praxe, třeba čerstvé absolventy škol, dělá zhruba 12 až 13 tisíc korun hrubého.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Najdete na iDNES.cz