Řemesla, hudba, divadlo, historie i auta. Víkend v kraji ovládne zábava

  8:05aktualizováno  8:05
Prázdninové akce v kraji nabírají nadcházejícím víkendem tempo a směřují ke svému vrcholu. Důkazem je několik desítek z nich, které mohou zájemci vidět. MF DNES přináší tipy na zajímavé akce následujících dní.

Kapela Stop zvířat - jedna z desítek, které vystoupí během víkendu na festivalových a koncertních pódiích v Pardubickém kraji. | foto: 100promotion

Skanzen zve na řemeslníky se zárukou

Akcí, kam zřejmě zamíří nejvíce lidí, bude víkendový Jarmark ve skanzenu na Veselém Kopci. Účast přislíbila více než stovka lidových výrobců z celé republiky včetně řemeslníků oceněných titulem Nositel tradice.

„Budou zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané žinylkové textilie, modrotisk, kanafas, keramika, lidové hudební nástroje, bylinky. Zaujmou jistě kováři, košíkáři, opálkáři, skláři, dráteníci, ale také výrobci hraček, drobné bižuterie a další,“ uvedla Ilona Vojancová, etnografka a organizátorka jarmarku.

Návštěvníci mohou využít nejen občerstvení připravené v Hospodě Na vejměnku přímo v areálu muzea, ale i nabídky tradičního pečiva, pražených mandlí, oříšků, medových dobrot a podobně. Po oba dny navíc zpestří atmosféru doprovodný kulturní program: v sobotu vystoupí dětský folklorní soubor Groš z Dolní Rožínky a folklorní soubor Baldrián z Pardubic, v neděli folklorní soubor Vysočan z Hlinska.

Kunětickou horu navštíví Vladislav Jagellonský

Do raného středověku za vlády Přemysla Otakara II. se v sobotu přenese hrad Kunětická hora. V neděli 16. července navíc po 520 letech navštíví hradní palác král Vladislav Jagellonský. V 11., 13., 15. a 16. hodin se uskuteční ceremonie pasování návštěvníků na rytíře spolu s historickým výkladem. Doprovodný program během celého víkendu zajistí skupina historického šermu Fortis, která předvede na nádvoří a u hradní studny několik šermířských a tanečních vystoupení. Kdo bude mít zájem, může prozkoumat gotické stanové ležení s výstavkou kostýmů a šperků. Brány hradu se v sobotu i v neděli otevřou v 10 hodin.

Závodiště patří festivalu Létofest

Hudební festivaly se po letech vracejí do areálu dostihového závodiště. V sobotu se tam uskuteční první z osmi koncertů prvního ročníku Létofestu, který projde celou Českou republikou a nabídne nejen hudební vystoupení, ale i bohatý doprovodný program pro děti a dospělé.
Na festivalu v Pardubicích vystoupí legendy české hudební scény Wanastowi Vjecy s hity, jako je Vlkodlak, Tak mi to teda nandey, ale také představí songy z nového alba Alchymie.
„Dalším interpretem je Marek Ztracený, zpěvačka Ewa Farna, zpěvák Michal Hrůza s kapelou Hrůzy a kapely Slza a Čechomor,“ uvedla Kateřina Nohavová z dostihového spolku, který je partnerem akce.
Na té by si měli přijít na své i nejmenší návštěvníci. Pořadatelé připravují doprovodný program s nafukovacími atrakcemi, tvořivými dílnami a dalšími aktivitami s časopisem Pastelka. Součástí každého festivalu bude i grilovací koutek. „Návštěvníci dostanou balíček surovin určených na gril, a budou tak moci předvést své grilovací umění. Létofest také pomáhá onkologicky nemocným dětem zpět do života,“ dodala Nohavová.

Léto s Rychtářem nabídne ostrý rock

Spojení piva a většinou tvrdé rockové hudby už léta nabízí seriál akcí Léto s Rychtářem. Ten se koná v amfiteátru hlineckého pivovaru a tuto sobotu nabídne vystoupení hned pětice kapel.

Návštěvníci uvidí a uslyší skupiny Harlej, Škwor, Dymytry, Citron a Metal Jan. „Všechny skupiny zde odehrávají pravidelně ty nejlepší a nejnavštěvovanější koncerty. Co patří k českému rocku více než Svařák, Pověste ho vejš a nebo Sraž nás na kolena či hitovka Mý slzy neuvidíš,“ uvedli organizátoři.

Litomyšl umí také bigbít, ale i pop

Dvě pódia a jedenáct interpretů včetně lokálních kapel připravili pořadatelé festivalu Life Litomyšl festival. Jediná větší přehlídka populární hudby v Litomyšli nabídne v areálu Primátorské hráze například kapely Děda Mládek Ilegal Bend, O5&Radeček, Eddie Stoilow, Lola, Sto zvířat, Ready Kirken, UDG a další.

Polička ožije nejen hudebními barvami

Po čtrnácté se v parku u poličských hradeb uskuteční o víkendu multižánrový festival pro celou rodinu Colour Meeting. Idea a vize pořadatelů zůstávají stejné - nabídnout neotřelé, kvalitní a zajímavé muzikanty a divadelníky, a to vše ve společnosti příjemných lidí.

„Základem je opět hudební program složený z umělců z celého světa. Návštěvníci se mohou těšit například na muzikanty z Austrálie, perské hudebníky, české rapery i slovenské sousedy, to vše v mixu hudebních stylů a žánrů,“ řekla za pořadatele Lenka Hegrová. Tahákem festivalu bude skutečný rituál adorcismu praktikovaný komunitou Banga z oblasti Djeridu v Tunisu či hudebníci z australského Melbourne s nezaměnitelnou směsí blues, alternativní country i garážového rock‘n‘rollu.

Žamberk otvírá Orlickou bránu

V areálu pod Tyršovou rozhlednou na okraji Žamberka se dnes a zítra uskuteční festival Orlická brána pro celou rodinu. Na dvou pódiích se představí šestnáct kapel z České republiky i ze zahraničí. V pátek to bude například rapper Kapitán Demo, Chiki Liki Tu-a nebo Vložte kočku, v sobotu Klára Vytisková s formací Klara & The Pop nebo britský zpěvák Phil Shoenfelt. Fanoušci divadla se mohou těšit i na inscenaci „Tlustý prase“ o dívce vtipné, chytré a tlusté, ve které hraje například Jana Trojanová či Martin Kraus.

Hradní zřícenina zve na folk

Na hradu Lichnice začíná v sobotu ve 13 hodin festival Folk na Lichnici. Na nádvoří zříceniny vystoupí skupiny Nezmaři, Fíci, Berušky, SemTam, Marien, Wabi Daněk, Míša Leicht i Forehand. Autobusová dopravu z Třemošnice o půl jedné a pak zpět z Lichnice po skončení festivalu bude zdarma.

Na Košumberk za ústeckými furianty

Festival Košumberské léto se rozrostl do mimořádných rozměrů. Ten letošní nabízí přes čtyři desítky akcí včetně filmů, divadel, výstav, zábav i sportovních utkání. Dnes například bude cílem výprav na hrad od 20 hodin animovaný filmový muzikál „Zpívej“ a v sobotu ve stejný čas představení Naši naši furianti v podání Divadelního spolku Vicena Ústí nad Orlicí.

Pražská rallye zavítá i do Litomyšle a Vysokého Mýta

Dávné časy připomenou svojí jízdou krajem účastníci 18. ročníku závodu Retro Prague Historic Rally. Konvoj padesáti historických vozidel bude dělat radost příznivcům veteránů nejenom na silnicích, jejich krásu půjde obdivovat na náměstích v Litomyšli, Vysokém Mýtě a zastávkách po celé trase třídenní vyjížďky, která je zařazena do série akcí o Pohár Federace Klubu historických vozidel České republiky.

„Na startovním poli se objeví Mercedesy, jaguáry, porsche, tatrovky, aerovky. Jsou tam vozy jak předválečné, tak poválečné. K unikátům jistě patří Praga Grand z roku 1929, Ferrari Dino z roku 1974, Škoda Popular z roku 1937, Jaguar XK140 nebo Tatra 87, jejíž kvality prokázali cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Celkově, pokud všechna auta dorazí na start, by jich mělo být padesát. Kromě Čechů je nahlášeno pět posádek z Německa a jedna ze Slovenska,“ uvedla Andrea Zoulová, organizátorka veteránského podniku, který založil jeden z nestorů českého veteránského hnutí Josef Štangl.

Čas na prohlídku nablýskaných veteránů budou mít lidé v Litomyšli v sobotu, kde končí v 12.30 hodin cíl třetí etapy. O dvě hodiny později čeká účastníky rallye prohlídka muzea karosářství a následně start čtvrté etapy.

Do staré továrny za replikami nejstaršího paromotocyklu

Takzvaná Munkova továrna v Sopotnici se v sobotu zaplní automobilovými veterány, starou zemědělskou technikou a socialistickými vozidly. Přijede ale i nadšenec a sběratel Antonín Pavelka z Napajedel, který návštěvníkům předvede vlastnoručně postavené repliky historického elektromobilu Dora italské výroby už z roku 1904 a také repliku ještě vůbec prvního „předpotopního“ parního amerického motocyklu na světě z roku 1867.

Návštěvníci sobotní výstavy uvidí zhruba 120 vozidel, do prostorů Munkovy továrny se sjedou staré traktory, kombajny, nákladní auta. Předválečné i poválečné. Lidé uvidí i živě, jak se mlátilo kdysi obilí na staré mlátičce, předvede je vysokomýtský muzejník Radim Urbánek. V dětském koutku budou malé mechanické bagry, které vyrobili členové veteran spolku.

Hudbu 60. a 80. let zahrají kapely Meteor Sopotnice a zatancuje Country Energies. Vše vypukne v sobotu v 9 hodin ráno.

Autoři: , , ,

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

VIDEO: Otec nechal řídit sedmnáctiletého syna. Bylo mi zle, tvrdil hlídce

Otec nechal řídit nezletilého

Pardubičtí strážníci přistihli otce se synem, kteří si společně vyjeli autem do centra města. Problém byl, že otec...

Pardubice chtějí zvelebit svá sídliště. Shánějí dotace

Ilustrační snímek

Většina největšího pardubického sídliště Polabiny je už dávno opravená. Ovšem stále se najdou ulice, kde vane duch...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz