Dva z nich jsou sportovními celebritami, ty zbývající byste pravděpodobně na ulici nepoznali. A odpovídat tomu budou i jejich sportovní ambice, respektive zájem fanoušků.
Pro majitele londýnského zlata v závodech horských kol Kulhavého by cokoli jiného než medaile z Ria bylo fiaskem a hodně vysoko pomýšlí i König, který by měl kromě klasického silničního závodu nastoupit i do individuální časovky. V té se moravskotřebovský rodák fantasticky zlepšil a dokonce nedávno, ač sotva vyléčený ze zdravotních patálií, uzmul titul mistra republiky specialistovi Bártovi.
Kdy budou v Riu závodit?Leopold König (silniční cyklistika): silniční závod (6. srpna), individuální časovka (10. srpna) Adam Ptáčník (dráhová cyklistika): sprint, keirin (11.-16. srpna) Lukáš Gdula (chůze): závod na 50 kilometrů (19. srpna) Jaroslav Kulhavý (horská kola): cross country horských kol (21. srpna) * Ptáčník je v obou disciplínách náhradníkem pro případ zranění. |
Sedmý muž z Tour de France 2014 a šestý z Giro d’Italia o rok později König se na Hrách představí premiérově a na zteč půjde z krajských vyslanců jako první - závodí už 6. srpna. Pro silniční závod, jehož start i cíl jsou na bývalé vojenské základně Forte de Copacabana, je určen lídrem českého týmu.
„Je to velká odpovědnost. Na normální trati jakéhokoliv mistrovství světa nebo i jiných jednorázových závodů by mě taková pozice asi nepostihla. Ale trať v Riu je natolik specifická, že na ní jsem to výsostné postavení dostal. Budu se snažit, abych tam odvedl co nejlepší práci,“ slíbil 28letý cyklista, který závodí za britskou stáj Sky.
Tak silně obsazená olympiáda podle něho ještě nikdy nebyla.
„Těžko říct, jestli můžeme pomýšlet na bednu nebo na první pětku. Kdo ví, možná nakonec uděláme naše nejlepší dva olympijské výsledky v časovce, a ne v silničním závodu,“ přemítal.
Kulhavý se necítí být pod tlakem
Bikera Kulhavého po předchozí olympiádě pasovali v domovském Ústí nad Orlicí na cyklistického boha a po městě ho transportovali na nosítkách s „vavřínovým“ věncem na hlavě. Něčemu podobnému by se jistě nebránil ani teď. Pokud neselže technika, měl by mít v boji o co nejlepší stupně na pódiu v zásadě dva protivníky: Švýcara Schurtera a Francouze Absalona.
„I přes zranění se příprava relativně povedla, mám stříbro ze světového šampionátu, forma je určitě lepší než před čtyřmi lety,“ uvedl 31letý Kulhavý, jehož čeká boj o obhajobu titulu šampiona až v úplně poslední den Her.
Přehnanou nervozitou prý netrpí. „Olympiádu už jsem vyhrál, nejsem pod tlakem. Ale motivace uspět je úplně stejná jako před Londýnem,“ sdělil.
O rok mladší dráhový cyklista Adam Ptáčník, jenž stejně jako Kulhavý poprvé vdechoval atmosféru před osmi lety v Pekingu, je ve zcela odlišné pozici. Do Ria už vyrazil coby možný náhradník za parťáka z brněnské Dukly Pavla Kelemena. Do sprintu nebo keirinu (disciplína původem z Japonska, kdy jezdci absolvují několik kol za vodičem a pak následuje sprint do cíle) by Ptáčník mohl zasáhnout leda v případě Kelemenova zranění.
„Jsem s tím smířený, ale stejně budu počítat se startem v obou disciplínách a podle toho trénovat,“ uvedl sportovec pocházející z Pardubic.
To chodec Lukáš Gdula, pro změnu chrudimský rodák závodící v dresu pardubické Hvězdy, by o svoje vystoupení v Riu přijít rozhodně neměl. Kvalifikoval se osobním rekordem 3:54:29 hodiny na národním šampionátu ve slovenských Dudincích a svoje hbité nohy ukáže na padesátikilometrové olympijské trati v okolí rijského Pontalu.
„Splnil se můj sen z mládí, kdy jsem s atletikou začínal,“ uvedl 24letý Gdula pro klubový web Hvězdy. V Brazílii by rád předvedl podobně kvalitní výkon, jaký se mu podařil v březnu v Dudincích.
Komu olympiáda unikla a pročJaroslav Jílek (hod oštěpem): Oštěpař pardubické Hvězdy sice dosáhl na limit, ale doplatil na příliš nadupanou konkurenci v podobě Jakuba Vadlejcha, Vítězslava Veselého a Petra Frydrycha. Kristiina Mäki (běh na 1 500, 5 000 metrů): Atletická kráska s finskými kořeny, která závodí za pardubickou Hvězdu, měla blíž k pokoření A-limitu na patnáctistovce, na Paavo Nurmi Games v Turku jí utekl jen o 1,68 sekundy. Nejlepším letošním výkonem na pětce v irském Sligu za kritériem zaostala o více než sedm sekund. Pokoření B-limitů k nominaci nestačilo. Jana Kárníková (vrh koulí): Zkušená koulařka z Hvězdy se nejlépe předvedla na domácím mítinku v Pardubicích koncem června, její výkon 16,10 metru však byl daleko za potřebnou hranicí pro Rio. Jiří Vondráček (trojskok): Podobný případ jako jeho oddílová kolegyně Kárníková. Také on je vícenásobným mistrem republiky ve své disciplíně, ovšem k A-limitu do Brazílie mu chybělo skoro 80 centimetrů. Aneta Hladíková (bikros): Účastnice předchozích Her v Londýně měla solidní šanci, že se podívá také do Ria. Ovšem po čtvrtfinálové jízdě na mistrovství světa v kolumbijském Medellínu, jež bylo zároveň olympijskou kvalifikací, byla ráda, že vůbec přišla k sobě. Sportovkyně ze Záboří nad Labem totiž po hrůzostrašném pádu upadla do bezvědomí; kromě těžkého otřesu mozku měla navíc vykloubené rameno a další olympijský sen tak pro ni skončil. Štěpán Tumpach (bikros): I jemu se stala osudnou bikrosová dráha v Medellínu. Jeden ze skoků pardubického závodníka katapultoval z kola a při tvrdém hlubokém dopadu si polámal obě nohy. |