Nový přírůstek Vysokomýtského muzea - Jawa minor.

Nový přírůstek Vysokomýtského muzea - Jawa minor. | foto: Muzeum Vysoké MýtoMF DNES

Kabriolet, zlatá přilba, dřevoryty. Sbírky galerie a muzeí v kraji bobtnají

  • 0
Takový nárůst cenných exponátů pro sbírky, jaký nastal v letošním roce, pardubická galerie a krajská muzea v novodobé historii nepamatují. Dříve je získávala hlavně z darů a dědictví, popřípadě z toho, co si našetřila. Od letošního roku se však situace změnila, krajští zastupitelé začali být mnohem štědřejší.

„Daří-li se ekonomice, ve vyspělých zemích má v takové době umění zelenou. A podle rozpočtu na uplynulý i příští rok není odstrkováno ani v Pardubickém kraji. Kraj a jeho obyvatelé ve sbírkách zbohatli,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za kulturu Roman Línek.

Například sbírky Východočeské galerie Pardubice jsou letos rozšířeny o 60 děl, na nové akvizice mohlo její vedení věnovat 2,46 milionu korun. Z toho jeden milion díky kraji, zbytek z akvizičního fondu ministerstva kultury.

 „Že zhodnotíme tyto prostředky je nesporné. Díla zdobí naši stálou expozici a prezentují zřizovatele na velkých výstavách v České republice i v zahraničí,“ řekla ředitelka galerie Hana Řeháková.

Jako příklad zhodnocení uvedla, že 37 děl zakoupených do sbírek v minulých desetiletích za 1,1 milionu korun má nyní cenu 76 milionů.

Do galerie míří díla Gebauera nebo Vokolka

Sbírku plastik letos obohatila galerie tvorbou sochaře Kurta Gebauera, sbírku maleb či kreseb díly Vladimíra Kokolii, Otto Plachty, Oldřicha Tichého, Filipa Černého, Petra Maliny, Martina Velíška nebo Vojmíra Vokolka, fotografickou sbírku posílily práce Veroniky Bromové či Luďka Vojtěchovského.

„Ve dvojnásobně větších výstavních plochách v budoucích galerijních prostorách Winternitzových mlýnů se exponáty více ,nadechnou‘, autenticitou mlýnů vznikne něco výjimečného,“ dodala ředitelka galerie.

Řadou nových atraktivních exponátů se mohou pochlubit i regionální muzea. Vysokomýtské je zakoupilo celkově za 670 tisíc korun, litomyšlské za 136 tisíc, chrudimské za 12 tisíc korun a pardubické za 2 miliony korun.

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě rozšířilo svou sbírku historických automobilů o pancéřovanou limuzínu Škoda VOS, což je zkratka pro „vládní osobní speciál“.

S vozy tohoto typu jezdili prezidenti Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, ministr vnitra Václav Nosek nebo první tajemník KSČ Rudolf Slánský. Vůz byl pravděpodobně používán Veřejnou bezpečností nebo Státní bezpečností v Pardubicích.

Druhým přírůstkem sbírky je plně provozuschopný luxusní vůz na podvozku Jawa s první kabrioletovou karoserií vyrobenou ve Vysokém Mýtě.

Za Zlatou přilbou do Východočeského muzea

Regionální muzeum v Litomyšli spravující Portmoneum – Museum Josefa Váchala odkoupilo například 23 kusů dřevorytových tiskařských štočků Josefa Váchala.

Největším přírůstkem Regionálního muzea v Chrudimi byly obrazy akademické malířky Zdenky Burghauserové, které mu odkázala její dcera Jarmila Janečková.

Ta zanechala zároveň Východočeskému muzeu v Pardubicích funkcionalistický nábytek vyrobený na zakázku podle návrhu akademického architekta Karla Řepy v roce 1935.

K nejoriginálnějším novým exponátům Východočeského muzea v Pardubicích patří od letoška Zlatá přilba z roku 1932, kterou tenkrát vyhrál Rakušan Hans Mayer. Přilba je vyrobená ze stříbra, pozlacená, osázená diamanty.

Výjimečnou sbírku skla tohoto muzea obohatila vitráž Altán Jaromíra Rybáka z roku 1986.

Mezi archeologickými nálezy dominovala letos takzvaná situla, neboli bronzové vědro z pozdní doby bronzové. Jedná se o mimořádný nález ve východních Čechách - první svého druhu. Místo objevené náhodným nálezcem je utajováno.