Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 1. dubna 2023 Hugo

Nový most přes Labe slouží cyklistům a pěším, za měsíc na něj vjedou auta

  15:15
Starý válečný most typu Bailey Bridge, který spojoval Valy a Mělice na Přeloučsku, je definitivně minulostí. Stavební firma dnes po deseti měsících oficiálně otevřela pro chodce a cyklisty most zcela nový. Řidiči na něj vjedou posledního června.

„Na mostě ještě zbývá dokončit levou stranu chodníku a zábradlí. Čekáme na dodávku potřebných komponentů z Číny. Bohužel se to zdrželo, ale jinak je vše víceméně hotové,“ řekl stavbyvedoucí firmy Stavby mostů Praha Milan Vrabec, který měl projekt na starosti.

Most má potřebnou průplavnou výšku, aby zde mohly v budoucnu plout lodě, což je základní požadavek pro projekt splavnění Labe.

„Jedním ze strategických cílů rozvoje vodních cest České republiky je dokončení splavnění do Pardubic.Kromě připravované výstavby nové plavební komory v Přelouči, která otevře plavební cestu vstříc Pardubicím, bylo třeba vyřešit i bezpečné proplouvání mostem mezi Valy a Mělicemi,“ řekl ředitel Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.

„Překážka s nízkou mostovkou a pilíři v řece je již minulostí. Věřím, že nebude dlouho trvat a podaří se nalézt s ochranou přírody akceptovatelné řešení překonání zdymadla v Přelouči a lodě konečně doplují do Pardubic. Jsem přesvědčen, že dnes jsou jednání na dobré cestě,“ řekl Fojtů.

Most vyšel na 258 milionů korun, 77 procent šlo ze Státního fondu dopravní infrastruktury, 60 milionů korun přidal na stavbu Pardubický kraj.

Most Valy - Mělice

Nový ocelový most je dlouhý 196 metrů. Železobetonová mostovka je široká 14 metrů. V hlavním poli přes řeku má rozpětí 84 metrů a je vyztužen obloukem tzv. Langerova trámu. Zajímavý byl průběh montáže, kdy se most z jednotlivých dílů sestavoval na mělické straně a po částech se ve dvou fázích přesouval na druhou stranu. Stavební dělníci na mostu pracovali nepřetržitě. Pracovní ruch neustal ani na Štědrý den. V zimě balili dělníci mostní konstrukci do obřího stanu, kde topili, aby správně zaschly potřebné nátěry.

„Výstavba dalšího labského mostu je velkou událostí. To i s ohledem na skutečnost, že Mosty přes Labe v Přelouči, Řečanech a Wonkův most v Pardubicích nejsou v dobrém technickém stavu. I most v Němčicích je na hranici únosnosti pro těžkou kamionovou dopravu,“ řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Výstavbou mostu se vyřešilo hned několik problémů, které se 70 starým mostem vznikaly. „Lidé po nás požadovali osazení mostu semafory. Protože zde fungoval pouze jeden jízdní pruh, často zde v letních měsících, kdy lidé mířili k mělickým písníkům, kolabovala doprava. Hasiči zde při velké vodě museli odstraňovat u pilířů nahromaděnou náplavu, které se za ně zachytávala,“ řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Zmínila obavy obyvatel Mělic, ti očekávají nárůst dopravy, který s sebou nový most přinese. „Nikdo nevíme, jaký dopad na zatíženost dopravy bude nový most mít. Předpokládám, že tady bude omezení do 12 tun, jak bylo domluveno,“ řekla Burešová.

„Slibují nám, že nad 12 tun tu nic jezdit nebude. Pokud se ale zavře most v Přelouči, povede přes nás objížďka,“ říká předseda osadního výboru  v Mělicích Aleš Kouba.

Šéf silničářů ale vzkázal, že oprava přeloučského mostu zatím není na pořadu.

„Od rekonstrukce mostu v Přelouči jsme upustili, je vyčerpaná příliš velká část sezony a hrozí nebezpečí, že by opravený most nebyl do zimy zprovozněn. S otevřením sezony v dubnu by Pardubický kraj v rámci Integrovaného regionálního programu měl zahájit opravu,“ řekl Němec.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Nervozita mezi pošťáky. Prosakují první adresy, kde pobočky pošty končí

Premium Aktuálně je poboček České pošty 3200. To se má ale brzy změnit. Vedení státního podniku chce k 1. červenci jejich počet...

Seniorka v masně na pultě ukradla peněženku, prázdnou ji pak hodila pod auto

Z ostudy kabát má zatím neznámá seniorka. V jedné chrudimské masně totiž ukradla peněženku zákazníkovi, který si ji...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka hodila pětitýdenním kojencem po manželovi, dostala podmínku

Krajský soud v Pardubicích zprostil obžaloby oba rodiče obviněné z týrání kojence. Matce chlapečka však uložil trest...

Z Labe vytáhli mrtvého člověka, pravděpodobně je to pohřešovaný mladík

V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo ve středu nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Mohlo by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední zhasne, Pardubický pivovar odpočítává minuty. Pivo se bude vařit dál

Pardubický pivovar v pátek nadobro zavře svůj provoz. Piva Hořká 12 ze sklepa, Vilém 11, Arnoštova hořká 10 nebo...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Jako v anglických stájích. Atypické cihly nechal hřebčín dělat na míru

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem otevřel ve čtvrtek v Heřmanově Městci na Chrudimsku opravené výcvikové stáje pro...

V Ústí nad Orlicí má jedinou pobočkou pošty zůstat ta provizorní, je v hotelu

Pro balík na poštu do hotelu? V Ústí nad Orlicí už pátým rokem běžná praxe. Podle seznamu rušených pošt, který Česká...

Nemocnice v Chrudimi shání lékaře, láká je však do chátrající ubytovny

Premium Okapy jsou zrezlé, léta je nikdo nenatřel. Prohnilá okna vzbuzují respekt už jen tím, že stále drží v rámu. A přesto...

Série nehod na hradubické silnici byl extrém, nepochybili jsme, říkají silničáři

Místy jako sklo vypadala v úterý ráno frekventovaná silnice I/37 mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Na deseti...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...

PŘEHLEDNĚ: Pošta zveřejnila, které pobočky od léta zruší

Česká pošta zveřejnila seznam poboček, které v rámci úspor uzavře. Nejvíce jich je v Moravskoslezském kraji a v Praze....

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

ČNB se propadla do obří ztráty 412 miliard, za rok je jedenáctinásobná

Česká národní banka (ČNB) loni vykázala rekordní ztrátu 411,9 miliardy korun. V roce 2021 měla ztrátu 37,7 miliardy...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...