Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

  14:49aktualizováno  14:49
Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát. Stavební firmě se prozatím nedaří rozpojit čepy, jež spojují jednotlivé části mostu.

Stavební firma chce most na přání Pardubického kraje uchovat, počítá se s jeho dalším využitím při možných mostních haváriích. Tato touha krajských silničářů mít ho v záloze, zůstává zatím nenaplněná.

Fotogalerie

„Je to oříšek. S něčím podobným jsem se ještě nesetkal. Čepy, které spojují jednotlivé části mostu, jsou zrezivělé a nechtějí se nechat vytáhnout. Bez jejich poškození to nepůjde,“ řekl stavbyvedoucí Vladimír Sommer.

Mostní provizorium, které dostala osada Mělice od Správy Spojených národů pro pomoc a obnovu (UNRRA) a jež zde byl položen v roce 1948, přišlo prozatím o svůj první třímetrový díl.

Stavební firma plánovala most postupně za pomocí těžké techniky vytahovat most směrem k vesnici Valy, kde by byl rozebrán.

„Je to strojírenský problém. Práce to zatím neohrožuje, díky povytažení můžeme zatím odstraňovat první původní pilíř u Mělic, v pátek by mělo být jasné, co  dál,“ řekl Sommer.

Ten nyní zkouší pomocí tlaku dostat zrezivělé čepy ven. Pokud se to nepodaří, je ve hře i varianta, rozdělit most na větší části. To ovšem poté předpokládá větší náklady na jeho opravu.

„Starý most měl jen nízké a úzké pole pro plavbu lodí, po dokončení strategického projektu splavnění Labe do Pardubic by tak neumožňoval bezpečnou plavbu moderních lodí. Zároveň je most ve špatném technickém stavu a Pardubický kraj jako majitel mostu proto přispěl ze svého rozpočtu na stavbu nového,“uvedl Lubomír Fojtů, ředitel Ředitelství vodních cest, který je hlavním investorem.

„V neposlední řadě se odstraní i překážka povodním, protože nový most svou délkou 196 metrů více než dvojnásobně rozšíří prostor pro průchod velkých vod záplavovým územím,“ dodal Fojtů.

Bezprostředně po demontování dosavadního mostu začnou pracovníci zhotovitele, jímž je Společnost Valy – Mělice, SMP – METROSTAV, montovat most nový. Konstrukce bude ocelová s obloukem přes hlavní pole typu tzv. Langerova trámu.

Z jednotlivých dílů se bude most sestavovat na mělické straně a po částech vysouvat přes řeku. Během výsunu bude konstrukce podepřena pomocnými věžovými bárkami v korytě Labe, které se po dokončení odstraní a v řece pak nebude pohyb lodí ani proudění vody omezovat žádný pilíř.

Vybetonovaná mostovka šířky 14 metrů ponese dvoupruhovou komunikaci i oboustranné chodníky pro pěší a cyklisty šířky 2,50 metru. Do provozu bude stavba uvedena v červnu roku 2020.

Celkové náklady dosahují 252 milionů korun a ze 77 procent stavbu financuje Státní fond dopravní infrastruktury, zbývající část hradí Pardubický kraj.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Další z rubriky

Za ruku zlomenou při tělocviku dostane student šest set tisíc, rozhodl soud

Ilustrační snímek

Odvolací krajský soud v Pardubicích přiznal odškodné 600 tisíc korun studentovi orlickoústeckého gymnázia, který při...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Přivaděče k D35 se Česká Třebová asi nedočká, od plánu couvá ŘSD i kraj

Ilustrační snímek

Snaha České Třebové vyjednat za pět minut dvanáct přímé napojení města na chystanou dálnici D35 narazila. Ředitelství...

Pardubice vybírají firmu pro MHD tři roky, neúspěšná se stále odvolává

Celkem 18 nízkopodlažních plně klimatizovaných trolejbusů vyjede na všechny...

Šlendrián, byrokracie, neschopnost. Pardubičtí politici se rozčilují, že stát jim už tři roky znemožňuje vybrat firmu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz