Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. ledna 2023 Otýlie

Silničáři v Pardubickém kraji budou letos opravovat hlavně mosty

  9:06
Až na pěti páteřních silnicích v Pardubickém kraji musí šoféři letos počítat s potížemi, které vyvolá stavební aktivita silničářů. Velké investice půjdou zejména do zchátralých mostů a propustků.

Most v Hradecké ulici čeká oprava. | foto: MÚ Vysoké Mýto

Když na jaře loňského roku začala na průtahu Hlinskem demolice a stavba nového mostu přes Chrudimku, více než půlroční uzavírku hlavní silnice I/34 proklínali hlavně řidiči kamionů, kteří místo objízdných tras projížděli úzkými ulicemi města, jen aby si nezajeli.

Letos se může podobná situace jen o pár kilometrů dál opakovat. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechá v Krouně na stejném silničním tahu strhnout most přes říčku Krounku. Výstavba nového přemostění si vyžádá uzavření silnice na sedm měsíců.

„Mělo by se začít na jaře. Počítá se s celkovou uzavírkou, na boku bude jenom lávka pro pěší. Kdy začne objížďka a kudy povede, mi není známo. Jako obec se budeme k objízdným trasám ještě vyjadřovat, aby nám kamiony neničily místní komunikace,“ řekl starosta Krouny Petr Schmied k plánované objížďce, která zřejmě povede po silnicích druhých tříd přes Skuteč a Svratku.

Že je most ve špatném technickém stavu, ukázaly průzkumné vrty. Most navíc přímo navazuje na budovu obecního úřadu, pod kterým Krounka protéká. 

„Projektanti už prolézali naše sklepy, tak doufám, že při stavbě budou mít vše podchycené a nepohnou nám s budovou obecního úřadu a pošty, která na most přímo navazuje,“ dodal k technologicky náročné stavbě Schmied.

Řidičům i místním poškádlí nervy i oprava mostu ve Vysokém Mýtě. Tam se rekonstrukce obejde bez větších objížděk, zato povedou ulicemi města.

Do třetice se nových mostů dočkají i Pardubice. Nejkomplikovanější bude zřejmě demolice stávajícího a stavba nového propustku u kasáren na pomezí Semtína a Doubravic.

Trolejbusy povedou po provizorní trati

Veškerá doprava z tahu I/36 má být od března do července svedena na dočasný most vedle staveniště a na mostním provizoriu se počítá i s trolejbusy. 

„Trolejbusové linky 3, 11 a 33 budou svedeny na provizorní most. Investor počítá se stavbou mobilních stožárů a trolejového vedení. Na začátku března máme s Ředitelstvím silnic a dálnic koordinační schůzku přímo na místě,“ uvedl ředitel pardubického Dopravního podniku Tomáš Pelikán a dodal, že provizorní trolejová trasa není úplně běžná věc.

Plánované opravy silnic I. tříd

I/34 Krouna - celková rekonstrukce mostu

I/35 Vysoké Mýto - celková rekonstrukce mostu

I/36 Pardubice-Semtín - oprava propustku 

I/36 Pardubice-Semtín - celková rekonstrukce mostu

I/17 Chrudim - oprava okružní křižovatky 

I/35 Moravská Třebová - oprava okružní křižovatky 

I/34 Vendolí - úprava křižovatek 

Kompletní opravy povrchů

I/35 Vysoké Mýto - Hrušová

I/35 (III/36826) Hřebeč - stará silnice 

I/35 Hrušová - Řídký (předpoklad) 

I/37 (II/324) - průtah Chrudimí (předpoklad) 

I/43 - Březová nad Svitavou - hr. Jihomor. kraje (předpoklad) 

Velkoplošné výspravy

I/17 Chrudim – Zámrsk 

I/35 Litomyšl – Moravská Třebová 

I/43 Hradec n. Svitavou – Březovský les

„Za těch patnáct let, co v dopravním podniku pracuji, nic takového nepamatuji. Je to však pro nás i pro ŘSD jako investora po provozní stránce nejideálnější řešení. Platit náhradní autobusovou dopravu by vyšlo dráž než stavba provizoria,“ řekl Pelikán.

V průběhu letošního roku se silničáři možná o kilometr dál pustí i do náročné rekonstrukce podjezdu, který spojuje podnikové areály Semtína.

Jak uvádí web Ředitelství silnic a dálnic, za 42 milionů má být kompletně opravena nosná konstrukce i mostní vybavení. 

„Stavba je komplikována množstvím vyvolaných přeložek inženýrských sítí a produktovodů,“ doplňuje web. Silnice bude průjezdná, ovšem jen kyvadlově, proto se dají komplikace očekávat zejména v ranních a odpoledních špičkách.

Na velkou uzavírku se budou silničáři připravovat i na východě kraje. Před celkovou rekonstrukcí Hřebečského tunelu mají na letošek naplánovanou obnovu povrchu na staré pětatřicítce, na kterou bude sveden veškerý provoz.

„Tunel má být uzavřen jednu stavební sezonu. Inovací projdou technologie i bezpečnostní prvky, při té příležitosti by měl být položen i nový asfalt,“ přiblížil probíhající jednání se silničáři starosta Koclířova Jiří Tesař.

S blížící se stavební sezonou musejí řidiči počítat i s obnovami asfaltových koberců hlavních tahů, do kterých půjde zhruba stejný finanční objem peněz jako v roce 2019.

„Velkoplošné opravy jsou zatím plánovány na silnicích I/17 v úseku Chrudim – Zámrsk, I/35 v úseku Litomyšl – Moravská Třebová a na silnici I/43 v úseku Hradec nad Svitavou – Březovský les. Práce budou probíhat za provozu, s omezením pro jednotlivá pracovní místa,“ informoval Jiří Hostaša z pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic.

Silničáři se také vrátí k Vendolí na Svitavsku, kde před zimou položili nový asfalt na 3,5 kilometru dlouhý úsek strmého stoupání silnice I/34. Letos už jen dokončí nájezdy do dvou křižovatek, na kterých se v minulosti stala řada tragédií.

Zatím ve fázi příprav je obnova kompletního průtahu Chrudimí, který je po zprovoznění obchvatu veden jako silnice II/324.

Ta je však stále ve vlastnictví státu. „Pardubický kraj ji ještě od státu nepřevzal. Správa a údržba silnic Pardubického kraje požádala ŘSD, aby uskutečnilo opravu komunikace před samotným převzetím,“ uvedl Martin Madejewský z kanceláře hejtmana.

Druhé kolo prezidenstkých voleb bude 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Šňůry kamionů zahltily obce u nové dálnice, ve Stradouni je klid jen v noci

S velkými obavami sledovaly spuštění nového úseku dálnice D35 z Časů do Ostrova před měsícem tři obce, které od sebe...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Plzeň 4:3. Dynamo uctilo Sýkoru a vyhrálo posedmé v řadě

Hokejisté Pardubic zdolali v předehrávce 42. kola extraligy Plzeň 4:3 a porazili tak Indiány i počtvrté v sezoně....

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Do bytů v areálu bývalé Tesly v Pardubicích už se stěhují první nájemníci

Bývalý areál Tesly v Pardubicích se proměňuje v obytnou čtvrť. První byty jsou téměř po dvou letech prací dokončeny a...

Muže soudí za vraždu sekáčkem, k mrtvé družce položil pivo a smažená vejce

Téměř bez emocí a chladnokrevně popisoval dnes u Krajského soudu v Pardubicích šestašedesátiletý Václav Špaček, jak...

Za trýznivou vraždu družky nožem a sekáčkem na maso dostal muž 23 let vězení

Výjimečný trest v délce 23 let ve věznici se zvýšenou ostrahou vyměřil Krajský soud v Pardubicích šestašedesátiletému...

Na Chrudimsku se srazila čtyři auta, tah na Vysočinu byl uzavřen

V sobotu ráno se srazila čtyři auta na silnici I/37 u obce Lukavice na Chrudimsku. Při nehodě se zranilo sedm lidí,...

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Největší zlo jsou cukry, tuky tělo potřebuje, říká výživový specialista

Premium Výživová doporučení se mění. Dokonce i tuky, které bývaly na černé listině, už jsou brány na milost a staly se součástí...

„Nadzvukový strategický bombardér“ Mjasiščev M-50 byl falešným strašákem

V roce 1959 vzlétl prototyp vizuálně zajímavého stroje Mjasiščev M-50. Sověti chtěli nadzvukový letoun pro dopravu...