Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 18. září 2021 Kryštof

Silničáři v Pardubickém kraji budou letos opravovat hlavně mosty

  9:06
Až na pěti páteřních silnicích v Pardubickém kraji musí šoféři letos počítat s potížemi, které vyvolá stavební aktivita silničářů. Velké investice půjdou zejména do zchátralých mostů a propustků.

Most v Hradecké ulici čeká oprava. | foto: MÚ Vysoké Mýto

Když na jaře loňského roku začala na průtahu Hlinskem demolice a stavba nového mostu přes Chrudimku, více než půlroční uzavírku hlavní silnice I/34 proklínali hlavně řidiči kamionů, kteří místo objízdných tras projížděli úzkými ulicemi města, jen aby si nezajeli.

Letos se může podobná situace jen o pár kilometrů dál opakovat. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nechá v Krouně na stejném silničním tahu strhnout most přes říčku Krounku. Výstavba nového přemostění si vyžádá uzavření silnice na sedm měsíců.

„Mělo by se začít na jaře. Počítá se s celkovou uzavírkou, na boku bude jenom lávka pro pěší. Kdy začne objížďka a kudy povede, mi není známo. Jako obec se budeme k objízdným trasám ještě vyjadřovat, aby nám kamiony neničily místní komunikace,“ řekl starosta Krouny Petr Schmied k plánované objížďce, která zřejmě povede po silnicích druhých tříd přes Skuteč a Svratku.

Že je most ve špatném technickém stavu, ukázaly průzkumné vrty. Most navíc přímo navazuje na budovu obecního úřadu, pod kterým Krounka protéká. 

„Projektanti už prolézali naše sklepy, tak doufám, že při stavbě budou mít vše podchycené a nepohnou nám s budovou obecního úřadu a pošty, která na most přímo navazuje,“ dodal k technologicky náročné stavbě Schmied.

Řidičům i místním poškádlí nervy i oprava mostu ve Vysokém Mýtě. Tam se rekonstrukce obejde bez větších objížděk, zato povedou ulicemi města.

Do třetice se nových mostů dočkají i Pardubice. Nejkomplikovanější bude zřejmě demolice stávajícího a stavba nového propustku u kasáren na pomezí Semtína a Doubravic.

Trolejbusy povedou po provizorní trati

Veškerá doprava z tahu I/36 má být od března do července svedena na dočasný most vedle staveniště a na mostním provizoriu se počítá i s trolejbusy. 

„Trolejbusové linky 3, 11 a 33 budou svedeny na provizorní most. Investor počítá se stavbou mobilních stožárů a trolejového vedení. Na začátku března máme s Ředitelstvím silnic a dálnic koordinační schůzku přímo na místě,“ uvedl ředitel pardubického Dopravního podniku Tomáš Pelikán a dodal, že provizorní trolejová trasa není úplně běžná věc.

Plánované opravy silnic I. tříd

I/34 Krouna - celková rekonstrukce mostu

I/35 Vysoké Mýto - celková rekonstrukce mostu

I/36 Pardubice-Semtín - oprava propustku 

I/36 Pardubice-Semtín - celková rekonstrukce mostu

I/17 Chrudim - oprava okružní křižovatky 

I/35 Moravská Třebová - oprava okružní křižovatky 

I/34 Vendolí - úprava křižovatek 

Kompletní opravy povrchů

I/35 Vysoké Mýto - Hrušová

I/35 (III/36826) Hřebeč - stará silnice 

I/35 Hrušová - Řídký (předpoklad) 

I/37 (II/324) - průtah Chrudimí (předpoklad) 

I/43 - Březová nad Svitavou - hr. Jihomor. kraje (předpoklad) 

Velkoplošné výspravy

I/17 Chrudim – Zámrsk 

I/35 Litomyšl – Moravská Třebová 

I/43 Hradec n. Svitavou – Březovský les

„Za těch patnáct let, co v dopravním podniku pracuji, nic takového nepamatuji. Je to však pro nás i pro ŘSD jako investora po provozní stránce nejideálnější řešení. Platit náhradní autobusovou dopravu by vyšlo dráž než stavba provizoria,“ řekl Pelikán.

V průběhu letošního roku se silničáři možná o kilometr dál pustí i do náročné rekonstrukce podjezdu, který spojuje podnikové areály Semtína.

Jak uvádí web Ředitelství silnic a dálnic, za 42 milionů má být kompletně opravena nosná konstrukce i mostní vybavení. 

„Stavba je komplikována množstvím vyvolaných přeložek inženýrských sítí a produktovodů,“ doplňuje web. Silnice bude průjezdná, ovšem jen kyvadlově, proto se dají komplikace očekávat zejména v ranních a odpoledních špičkách.

Na velkou uzavírku se budou silničáři připravovat i na východě kraje. Před celkovou rekonstrukcí Hřebečského tunelu mají na letošek naplánovanou obnovu povrchu na staré pětatřicítce, na kterou bude sveden veškerý provoz.

„Tunel má být uzavřen jednu stavební sezonu. Inovací projdou technologie i bezpečnostní prvky, při té příležitosti by měl být položen i nový asfalt,“ přiblížil probíhající jednání se silničáři starosta Koclířova Jiří Tesař.

S blížící se stavební sezonou musejí řidiči počítat i s obnovami asfaltových koberců hlavních tahů, do kterých půjde zhruba stejný finanční objem peněz jako v roce 2019.

„Velkoplošné opravy jsou zatím plánovány na silnicích I/17 v úseku Chrudim – Zámrsk, I/35 v úseku Litomyšl – Moravská Třebová a na silnici I/43 v úseku Hradec nad Svitavou – Březovský les. Práce budou probíhat za provozu, s omezením pro jednotlivá pracovní místa,“ informoval Jiří Hostaša z pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic.

Silničáři se také vrátí k Vendolí na Svitavsku, kde před zimou položili nový asfalt na 3,5 kilometru dlouhý úsek strmého stoupání silnice I/34. Letos už jen dokončí nájezdy do dvou křižovatek, na kterých se v minulosti stala řada tragédií.

Zatím ve fázi příprav je obnova kompletního průtahu Chrudimí, který je po zprovoznění obchvatu veden jako silnice II/324.

Ta je však stále ve vlastnictví státu. „Pardubický kraj ji ještě od státu nepřevzal. Správa a údržba silnic Pardubického kraje požádala ŘSD, aby uskutečnilo opravu komunikace před samotným převzetím,“ uvedl Martin Madejewský z kanceláře hejtmana.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Alena Šírová, Květa Matušovská, Hana Lipovská, David Kasal, Jaroslav Bašta, Petr Bajer, Pavel Svoboda, Mikuláš Ferjenčík

  • Nejčtenější

Den otevřené dálnice D35 přilákal tisíce lidí, mnozí odcházeli zklamaní

Lidé v sobotu mohli poprvé vkročit na nový úsek dálnice D35, který povede z Opatovic nad Labem do Časů. Na Den otevření...

Dva elektrikáře z ČEZ zasáhl proud z vedení 35 tisíc voltů, jsou v nemocnici

Dva pracovníky energetické společnosti ČEZ v pondělí dopoledne vážně zranil elektrický proud. Událost se stala v Řetové...

Bývalý hokejový reprezentant Lubina podlehl v 54 letech rakovině

Po dlouhém boji s rakovinou mozku zemřel v noci na úterý v 54 letech Ladislav Lubina. Bývalý hokejový reprezentant a...

Podivín v sukni prolézal zahrady a koupal se v bazénu, jednání nevysvětlil

Přelézal mezi zahradami a koupal se v cizím bazénu. Podivně vyhlížejícího muže v dámské kožené sukni chytila ve čtvrtek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POHLED: Nekontrolovatelný Lubina. Další mač v hokejovém nebi? Jestli ho tam pustí

Říká se, že o zesnulých se má mluvit jen v dobrém. „S Pardubicemi získal tituly v letech 1989 a 2005 jako hráč a v roce...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Dělníci začali stavět obchvat Kojic, politici ale projekt kritizují

V Kojicích na Pardubicku v pondělí začala stavba nového obchvatu a zároveň úplná uzavírka průtahu obcí. Nová silnice za...

Přejezd na trati v polích vede odnikud nikam, čeká na stavbu cyklostezky

Už několik týdnů na sebe strhává pozornost řidičů přejezd na železniční trati u Poličky na Svitavsku, který není...

Řidič přetížil dodávku o čtyři tuny, dostal pokutu a překládal náklad

O více než čtyři tuny přetížil nákladní dodávku řidič, kterého policie zastavila na silnici I/37 na obchvatu Chrudimi....

Dálniční přivaděče máme připravené, tvrdí kraj. Skluz přesto naberou

Lidé v Pardubickém kraji se letos a příští rok dočkají nové dálnice D35, ale nových přivaděčů, které by ochránily obce...

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...