Most je ve špatném stavu a unese méně, chrudimská MHD pojede jinudy

  8:39aktualizováno  8:39
Menší most v Malecké uličce u parku Střelnice v Chrudimi je ve špatném stavu. Že má vážnou vadu odhalila prověrka mostů, kterou si nechalo zpracovat město. Most, po němž jezdí vozy MHD, nemá udávanou nosnost 40 tun, ale výrazně nižší.

Most v Malecké ulici u parku Střelnice v Chrudimi není v dobré kondici. | foto: David Půlpán, MF DNES

Stav mostu je tak špatný, že autobusy městské dopravy už přes něj nebudou s největší pravděpodobností moci jezdit. Pro MHD to znamená velkou komplikaci, přes most vedou trasy dvou ze čtyř chrudimských linek.

„Musíme vymyslet, co s autobusy, bohužel není zrovna kudy to objet. Bude to pro cestující nepříjemné,“ řekl vedoucí oddělení dopravy Městského úřadu v Chrudimi Milan Šikl.

Dodal, že správní řízení, které omezí únosnost mostu, bude trvat zhruba tři měsíce. Změny tedy podle něj nepřijdou hned a rozhodně ne ještě o prázdninách. 

Most funguje jako spojnice mezi nádražím a Tovární ulicí se sídlišti Na Šancích a na Větrníku. Autobusy mohou jezdit kolem hasičské zbrojnice po městském okruhu. Jenže lidé v Malecké i Tovární ulici a okolí by přišli o rychlé spojení s centrem města. Navíc Tovární ulice by se pro městskou dopravu stala slepou.

Z výsledků měření se zdá, že to je běžný zanedbaný most, jakých jsou v zemi stovky. Nejdříve se z něj začal odloupávat beton, vlhkost vinou toho pronikla na výztuž a ta začala korodovat.

Zanedbaný most patřil ještě donedávna kraji

Paradoxně ještě před třemi lety by tento problém spadl na Pardubický kraj, kterému most patřil. Jenže Chrudim v roce 2016 Maleckou ulici spolu se dvěma mosty převzala od Pardubického kraje kvůli chystané stavbě kanalizace.

V dokumentech je uvedeno, že běžná nosnost malého mostu v Malecké ulici je 40 tun, pokud po něm pojede jen jedno vozidlo, zvládne zátěž 70 tun.

Nové měření objednané chrudimskou radnicí dospělo však k jiným číslům - šest, respektive osm tun. Starosta Chrudimi František Pilný (ANO) si myslí, že v době, kdy byl most předáván, už původní údaje o nosnosti nemohly platit, protože za tři roky by se takto dramaticky nesnížila.

„Nejmenší autobus MHD, který tu jezdí, má dvanáct tun. Arriva disponuje vozem, který má osm tun, takže nyní řešíme, zda by tam nemohl v režimu jednoho vozidla jezdit,“ řekl Pilný.

Město bude muset most opravit, či lépe řečeno zlikvidovat, a postavit nový, což může stát deset, ale i patnáct milionů korun. To je mimochodem pro radnici další velká rána, protože jí už nyní chybí peníze na důležité investice. 

Kvůli hrozbě vysokých pokut totiž musí vybudovat chybějící kanalizaci v Medlešicích, která podle posledních odhadů bude stát 80 milionů korun.

Starosta František Pilný uvedl, že požádá Pardubický kraj o pomoc.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Bezdomovci museli uklidit spáleniště po požáru, který sami způsobili

Za tři hodiny bylo vše připraveno k odvozu na skládku.

Tři hodiny uklízeli dva bezdomovci nepořádek po požáru pod mostem u Nemošic. Oheň založili sami už v květnu a...

Případ zřícené střechy v České Třebové přezkoumá Nejvyšší soud

Odvolací soud v Pardubicích potvrdil trest pro Pavla Škorpila (na snímku) a...

Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní soud v Ústí nad Orlicí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz