Demolici bývalé moravskotřebovské nemocnice přibrzdili aktivisté

  14:40aktualizováno  14:40
Stavebníci najatí radnicí v Moravské Třebové přerušili vyklízení bývalé nemocnice, kterou v příštích týdnech hodlali zbourat. Na poslední chvíli jim v tom ale zabránili aktivisté, kterým se demoliční řízení povedlo zastavit.

Bývalá nemocnice v Moravské Třebové | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Jejich snahou je - podobně jako v případě nakonec zachráněného nádraží v Ústí nad Orlicí - využít metodu podání podnětu na ministerstvo kultury o prohlášení nemocnice z počátku 20. století za kulturní památku. Stavební úřad proto demoliční řízení pozastavil a počká na stanovisko ministerstva.

„Je zvláštní, co za tím stojí, jestliže radní jednají o bourání, aniž by měli demoliční výměr a za zády zastupitelů sepsali smlouvu o demolici s firmou, která pro ni provádí přípravné práce,“ řekl živnostník Filip Trunečka, který je jedním z iniciátorů podnětu na ministerstvo a se svou skupinou aktivistů podporuje zachování budovy.

Fotogalerie

Jestliže má město architektonické dědictví, nemělo by se jej podle něj zbavovat.

„Záchrana budovy je jednoznačně potřebná z důvodu její kulturní a historické hodnoty. Roli hraje i urbanistický kontext, jestliže sousedí s budovou bývalé školy již zapsané jako kulturní památka a s budovou protestantského kostela. Bylo by smutné, kdyby tam byla nějaká proluka,“ říká Trunečka.

Podle něj je nesmyslem něco bourat, když není jasný plán, co má na tomto místě vzniknout. A pokud má někdo nějaké záměry, jsou tajné.

„Další plány s volnou plochou, která tam vznikne, nemáme,“ uvedl totiž starosta Miloš Izák. Podle radnice by se místo stalo lukrativnějším. Nabízí se možnost prodeje pozemků investorovi, výstavba rodinných domů, anebo volné prostranství sloužící veřejnosti.

Vlastník musí objekt chránit, vzkazuje ministerstvo

Vedení města hovoří o zdevastované budově, propadají se v ní stropy, opakovaně v ní hořelo, nestojí za udržování. Trunečka to vidí jinak.

„Dá se zachránit - obnova památek je můj obor - potýkáme se s objekty, které jsou v daleko horším stavu. V žádném případě není v dezolátním stavu, nemá ani statické poruchy, podloží, obvodové zdi i velká část střechy jsou v pořádku. Lajdáckou chybou radnice však je, že se nezazdí vstupy, aby tam nikdo nemohl lézt a mohlo se argumentovat vybydleností,“ dodal Filip Trunečka.

Nemocnice v Moravské Třebové

Budova byla postavena v roce 1924 pro potřeby nově vzniklého okresního úřadu. Po okupaci v roce 1938 začala sloužit Němcům. Ke znovuobnovení okresního úřadu došlo po válce. Úředníci v budově sloužili až do roku 1960, kdy byl okres Moravská Třebová zrušen. Poté zde až do 90. let sídlila dětská nemocnice.

Budovu vlastní město více než deset let, koupilo ji za čtyři miliony korun od hejtmanství. Tři miliony korun zaplatí za její zbourání. Původně tam radnice chtěla zřídit kongresové centrum, ale evropské dotace byly příliš nízké. Město rovněž jednalo s investory, kteří plánovali, že objekt přebudují na domov pro seniory nebo startovací byty. Ještě letos zvažovalo, že rozhodnutí o demolici zruší. Investoři ale nepřistoupili na povinné záruky, které město požadovalo.

„Lekli se toho, že chceme deset let garance provozování jejich projektu, jinak jim hrozily sankce v desítkách milionů korun,“ řekl starosta.

Stavební společnost má práce provést do konce října. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková však připomíná, že až do ukončení správního řízení musí vlastník chránit věc před poškozením, zničením nebo odcizením.

„Dobu ukončení řízení prozatím nelze předjímat, ministerstvo kultury v současné době shromažďuje stanoviska pro rozhodnutí,“ uvedla mluvčí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Rudoarmějci a českoslovenští vojáci rozdrtili Němce. Cihelna 2019 bavila

Již 22. ročník vojensko-historické akce Cihelna se konal o víkendu u Králík na...

Velkolepou podívanou předvedlo na letošní akci Cihelna 2019 několik stovek členů klubů vojenské historie z celé...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz