Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. října 2021 Michaela

Nezapomeňte na Mnichov: Celníci u Králík vztyčili repliku hraničního sloupu

  7:01
Klub celníků nechal u Králík postavit repliku prvorepublikového hraničního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. Na hranicích Československa bylo původně 232 takových sloupů, většina z nich druhou světovou válku nepřečkala.

Hraniční sloup původně stával na hraničím přechodu v Dolní Lipce. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Zábor pohraničí před dvaaosmdesáti lety v souvislosti s podepsanou mnichovskou dohodou byl černou chvilkou nejen pro vojáky v betonových bunkrech, kteří byli jako jeden muž odhodlaní bránit Československou republiku. 

Sudetští Němci po mnichovské dohodě z roku 1938 strhávají jeden z československých hraničních sloupů.

Chmurné chvíle zažívala i finanční stráž, která za první republiky fungovala na hranicích společně s celníky. Členové a příznivci Východočeského klubu celních veteránů si tento týden u příležitosti Dne české státnosti připomenuli odhodlanost tehdejších příslušníků vztyčením repliky hraničního sloupu u budovy bývalé služebny finanční stráže v Prostřední Lipce nedaleko Králík.

Třímetrový sloup stylizovaný do podoby svislé státní vlajky s odlitým znakem Československé republiky je replikou původního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. 

Podle dochovaných dokumentů ministerstvo veřejných prací zadalo Státním železárnám v Podbrezové zakázku na výrobu 250 kusů těchto sloupů. Do roku 1938 se podařilo na hranicích s Německem, Rakouskem, Maďarskem, Polskem a Rumunskem osadit 232 sloupů. Nová republika si na jejich podobě dala záležet.

Návrhy vybírala komise s architektem Gočárem

V roce 1924 ministerstvo veřejných prací vypsalo veřejnou soutěž na zhotovení nového značení. Bylo podáno okolo 80 návrhů, které hodnotila komise, v níž zasedal i architekt Josef Gočár, který významně ovlivnil architekturu první republiky. 

Hraniční informační sloup

Sloup v Prostřední Lipce má připomínat historii finanční stráže a jejích příslušníků, kteří v letech 1918 až 1939 a v poválečném období 1945 až 1948 střežili státní hranice Československé republiky. Při výkonu služby, zejména v letech 1938 až 1939, obětovalo svůj život čtyřicet dva příslušníků finanční stráže, mnozí další v průběhu druhé světové války a po jejím ukončení. Naplnění hesla „Věrnou stráž, vlasti máš“ bylo hlavním mottem jejich činnosti. První sloupy na hranici s celkovou délkou 4 120 kilometrů byly instalovány v roce 1925. Tehdejší ministerstvo veřejných prací zaplatilo železárnám v Podbrezové za každý z 232 vyrobených sloupů 1 250 československých korun. Litinový státní znak o hmotnosti 6 kg stál 160 korun. Železárny dodávaly sloup z lisovaného ocelového plechu s vnitřním asfaltovým nátěrem, který sloup vážící 140 kg chránil před korozí.

Vítězný návrh pochází z pera architekta Josefa Havlíčka a sochaře Bedřicha Štefana. 

„Od podzimu roku 1938 byly sloupy ničeny a poškozovány po celém obvodu tehdejší československé státní hranice. Mnohdy končily jako smutné trofeje aktérů příštích událostí. Z veřejně známých snímků vyplývá, že se na výsostné znaky Československé republiky po zabrání pohraničí vrhali jako první němečtí ordneři,“ řekl při odhalení sloupu předseda Východočeského klubu celních veteránů a emeritní celní rada Bohumil Brandejs. 

Někdejší celníci si nechali sloup odlít podle jednoho z mála dochovaného originálu, který se nachází v plzeňském muzeu. Ten z Dolní Lipky se i přes veškeré úsilí hledačů a nadšenců nedochoval. 

„Ačkoli na osazení sloupů po druhé světové válce už nedošlo, díky dobovému snímku z poválečných let víme, že na hraničním přechodu v Dolní Lipce se tehdejším celníkům podařilo sloup znovu postavit. Šlo spíše o ojedinělou akci,“ ukazuje místopředseda klubu Ladislav Brůha na fotografii, kde obnovená jednotka finanční stráže z Dolní Lipky pózuje u znovupostaveného hraničního sloupu. 

Zajímavostí je, že malý státní znak v horní třetině sloupu byl už domalován. 

„Hraniční sloup jsme v prostoru hraničního přechodu hledali spolu s pražskou firmou, která se specializuje na vyhledávání předmětů v podzemí. Původní sloup se nám však najít nepodařilo, proto jsme si nechali zhotovit repliku,“ doplnil Bohumil Brandejs. 

Sloup vyrobila firma Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí Kvida Štěpánka. „Bez pana Štěpánka by sloup dnes nestál,“ dodal předseda klubu k hrdému symbolu první republiky na hranicích, jehož kopie je dnes k vidění na pozemku u budovy bývalé služebny finanční stráže, která je v majetku Pardubického kraje.

V Dolní Lipce se před Mnichovem střílelo

Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 měla dopad i na oddělení finanční stráže a celní úřad v Dolní Lipce. 

Sled událostí v této části československého pohraničí, které připadlo nacistickému Německu, zaznamenali i tehdejší příslušníci družstva v čele s Jaroslavem Borůvkou. 

Ještě před podpisem smlouvy bylo dne 22. září 1938 stanoviště družstva ve 22 hodin napadeno oddílem ordnerů z německého území (budova stanoviště stojí přímo na státní hranici) palbou z pušek, házením ručních granátů a vypalováním raket. Palba trvala asi 25 až 30 minut.

Podle dochovaného protokolu k tomuto incidentu příslušníci pustili služební psy a útočníci ustoupili zpět. 

Druhý den v 10 hodin se k budově oddělení dostavili říšsko-němečtí úředníci, kteří popřeli, že útok byl proveden, a nabízeli československým zaměstnancům, aby přešli do německých služeb, že každý obdrží ihned povýšení a že budou i s rodinami přestěhováni.

Dne 6. října 1938 před 12. hodinou polední byl dán rozkaz k ústupu z hranic přes Dolní a Horní Boříkovice, Červenou Vodu do Jablonného nad Orlicí.

Nové oddělení bylo zřízeno v Dolní Dobrouči a část zaměstnanců přidělena k sousednímu oddělení v Hnátnici. Během zářijových a říjnových dnů nebyl v Dolní Lipce nikdo zraněn ani zajat. 

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybírali dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcíPardubiceÚstí n. O.SvitavyChrudimČeská Třebová, další

  • Nejčtenější

Řidiči si odskočili na oběd, u firmy zablokovali tahač s pásovým vozidlem

Bezradnému řidiči nadměrného nákladu, který převážel základ budoucího protiletadlového systému, pomáhali v úterý...

Pardubice - Sparta 2:4, domácí jen snižovali, u tří gólů vítězů byl Minčev

Sparťanští fotbalisté dali venku čtyři góly, sice dvakrát inkasovali, ale zápas 8. kola Fortuna ligy na stadionu...

Krach Bohemia Energy přinesl problémy i do měst slibujících levnější energie

Otřes na energetickém trhu při krachu společnosti Bohemia Energy se okamžitě promítl nejen do front před pobočkami...

Suverénní záležitost. Hokejisté Pardubic v dohrávce deklasovali Vítkovice

Hokejisté Pardubic a Vítkovic s téměř měsíčním zpožděním zkompletovali páté kolo extraligy. A dohrávku si vychutnali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při srážce s cisternou a osobním autem zemřel na Pardubicku řidič dodávky

Tragická nehoda se ráno stala mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku. Na silnici /35 se střetla dodávka s cisternou...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  • Další z rubriky

Řidiči si odskočili na oběd, u firmy zablokovali tahač s pásovým vozidlem

Bezradnému řidiči nadměrného nákladu, který převážel základ budoucího protiletadlového systému, pomáhali v úterý...

Zastupitelé zmařili developerovi stavbu bytovek, po Chrudimi chce miliony

Na půdu soudů se přesouvá spor města Chrudimi s podnikatelem Milanem Kuštou, kterému loni zastupitelé změnou územního...

Úředníci nezjistili příčinu úhynu ryb na Chrudimce, čistička za tím není

Ekologická havárie na řece Chrudimce ze začátku září zřejmě zůstane bez viníka. Úředníkům a České inspekci životního...

Novému pavilonu chybí důležité razítko, rozhodnutí o umístění stavby neplatí

Pardubický krajský soud už podruhé uznal námitky rodiny sousedící s nově budovaným centrálním urgentním příjmem za...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Přežili krizi i povodně. Dnes mají vyprodáno na půl roku dopředu

Podnikat začal Pavel Jech krátce po revoluci. Zažil vzestupy i pády, letos rodinná firma oslaví již třicet let na trhu....

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...