Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nezapomeňte na Mnichov: Celníci u Králík vztyčili repliku hraničního sloupu

  7:01
Klub celníků nechal u Králík postavit repliku prvorepublikového hraničního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. Na hranicích Československa bylo původně 232 takových sloupů, většina z nich druhou světovou válku nepřečkala.
Hraniční sloup původně stával na hraničím přechodu v Dolní Lipce.

Hraniční sloup původně stával na hraničím přechodu v Dolní Lipce. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Zábor pohraničí před dvaaosmdesáti lety v souvislosti s podepsanou mnichovskou dohodou byl černou chvilkou nejen pro vojáky v betonových bunkrech, kteří byli jako jeden muž odhodlaní bránit Československou republiku. 

Sudetští Němci po mnichovské dohodě z roku 1938 strhávají jeden z československých hraničních sloupů.

Chmurné chvíle zažívala i finanční stráž, která za první republiky fungovala na hranicích společně s celníky. Členové a příznivci Východočeského klubu celních veteránů si tento týden u příležitosti Dne české státnosti připomenuli odhodlanost tehdejších příslušníků vztyčením repliky hraničního sloupu u budovy bývalé služebny finanční stráže v Prostřední Lipce nedaleko Králík.

Třímetrový sloup stylizovaný do podoby svislé státní vlajky s odlitým znakem Československé republiky je replikou původního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. 

Podle dochovaných dokumentů ministerstvo veřejných prací zadalo Státním železárnám v Podbrezové zakázku na výrobu 250 kusů těchto sloupů. Do roku 1938 se podařilo na hranicích s Německem, Rakouskem, Maďarskem, Polskem a Rumunskem osadit 232 sloupů. Nová republika si na jejich podobě dala záležet.

Návrhy vybírala komise s architektem Gočárem

V roce 1924 ministerstvo veřejných prací vypsalo veřejnou soutěž na zhotovení nového značení. Bylo podáno okolo 80 návrhů, které hodnotila komise, v níž zasedal i architekt Josef Gočár, který významně ovlivnil architekturu první republiky. 

Hraniční informační sloup

Sloup v Prostřední Lipce má připomínat historii finanční stráže a jejích příslušníků, kteří v letech 1918 až 1939 a v poválečném období 1945 až 1948 střežili státní hranice Československé republiky. Při výkonu služby, zejména v letech 1938 až 1939, obětovalo svůj život čtyřicet dva příslušníků finanční stráže, mnozí další v průběhu druhé světové války a po jejím ukončení. Naplnění hesla „Věrnou stráž, vlasti máš“ bylo hlavním mottem jejich činnosti. První sloupy na hranici s celkovou délkou 4 120 kilometrů byly instalovány v roce 1925. Tehdejší ministerstvo veřejných prací zaplatilo železárnám v Podbrezové za každý z 232 vyrobených sloupů 1 250 československých korun. Litinový státní znak o hmotnosti 6 kg stál 160 korun. Železárny dodávaly sloup z lisovaného ocelového plechu s vnitřním asfaltovým nátěrem, který sloup vážící 140 kg chránil před korozí.

Vítězný návrh pochází z pera architekta Josefa Havlíčka a sochaře Bedřicha Štefana. 

„Od podzimu roku 1938 byly sloupy ničeny a poškozovány po celém obvodu tehdejší československé státní hranice. Mnohdy končily jako smutné trofeje aktérů příštích událostí. Z veřejně známých snímků vyplývá, že se na výsostné znaky Československé republiky po zabrání pohraničí vrhali jako první němečtí ordneři,“ řekl při odhalení sloupu předseda Východočeského klubu celních veteránů a emeritní celní rada Bohumil Brandejs. 

Někdejší celníci si nechali sloup odlít podle jednoho z mála dochovaného originálu, který se nachází v plzeňském muzeu. Ten z Dolní Lipky se i přes veškeré úsilí hledačů a nadšenců nedochoval. 

„Ačkoli na osazení sloupů po druhé světové válce už nedošlo, díky dobovému snímku z poválečných let víme, že na hraničním přechodu v Dolní Lipce se tehdejším celníkům podařilo sloup znovu postavit. Šlo spíše o ojedinělou akci,“ ukazuje místopředseda klubu Ladislav Brůha na fotografii, kde obnovená jednotka finanční stráže z Dolní Lipky pózuje u znovupostaveného hraničního sloupu. 

Zajímavostí je, že malý státní znak v horní třetině sloupu byl už domalován. 

„Hraniční sloup jsme v prostoru hraničního přechodu hledali spolu s pražskou firmou, která se specializuje na vyhledávání předmětů v podzemí. Původní sloup se nám však najít nepodařilo, proto jsme si nechali zhotovit repliku,“ doplnil Bohumil Brandejs. 

Sloup vyrobila firma Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí Kvida Štěpánka. „Bez pana Štěpánka by sloup dnes nestál,“ dodal předseda klubu k hrdému symbolu první republiky na hranicích, jehož kopie je dnes k vidění na pozemku u budovy bývalé služebny finanční stráže, která je v majetku Pardubického kraje.

V Dolní Lipce se před Mnichovem střílelo

Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 měla dopad i na oddělení finanční stráže a celní úřad v Dolní Lipce. 

Sled událostí v této části československého pohraničí, které připadlo nacistickému Německu, zaznamenali i tehdejší příslušníci družstva v čele s Jaroslavem Borůvkou. 

Ještě před podpisem smlouvy bylo dne 22. září 1938 stanoviště družstva ve 22 hodin napadeno oddílem ordnerů z německého území (budova stanoviště stojí přímo na státní hranici) palbou z pušek, házením ručních granátů a vypalováním raket. Palba trvala asi 25 až 30 minut.

Podle dochovaného protokolu k tomuto incidentu příslušníci pustili služební psy a útočníci ustoupili zpět. 

Druhý den v 10 hodin se k budově oddělení dostavili říšsko-němečtí úředníci, kteří popřeli, že útok byl proveden, a nabízeli československým zaměstnancům, aby přešli do německých služeb, že každý obdrží ihned povýšení a že budou i s rodinami přestěhováni.

Dne 6. října 1938 před 12. hodinou polední byl dán rozkaz k ústupu z hranic přes Dolní a Horní Boříkovice, Červenou Vodu do Jablonného nad Orlicí.

Nové oddělení bylo zřízeno v Dolní Dobrouči a část zaměstnanců přidělena k sousednímu oddělení v Hnátnici. Během zářijových a říjnových dnů nebyl v Dolní Lipce nikdo zraněn ani zajat. 

  • Nejčtenější

Liják zatopil ulice, lidé se ve vodě ráchali i s nafukovacím plameňákem

Ve čtvrtek večer se Pardubicemi prohnal velmi silný přívalový déšť, který zatopil centrum města. Toho se však místní nezalekli, ba naopak. Vyrazili do ulic a užívali si vodní hrátky v lagunách.

12. července 2024  11:43

Sedm metrů za hodinu. Mostaři začali na D35 vysouvat půlkilometrovou estakádu

Po více než roce od zahájení stavby dálnice D35 mezi Litomyšlí a Svitavami běží práce na téměř dvanáctikilometrovém úseku na plné obrátky. Kromě odtěžování zeminy ze zářezů a dokončování násypů se...

15. července 2024  17:50

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako pod sněhem. Mýtem se prohnala supercela, padaly kroupy o velikosti dlaně

Jako pokryté sněhem vypadalo Vysoké Mýto na Orlickoústecku po čtvrteční bouřce, která řádila v celém Pardubickém kraji. Městem se prohnala supercela, jež s sebou přinesla výrazný příval krup,...

12. července 2024  15:52

Rychlost posunu metr za minutu. Největší lanový most Česka už překlenul Labe

Největší lanový most, který se buduje v Pardubicích, dnes překlenul Labe. Zbývalo přesunout posledních dvanáct metrů mostu. Ten je součástí severovýchodního obchvatu města, který bude dokončen do...

12. července 2024  13:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ustoupily, ale Červenka s „10“ hrát nebude. Respektuji tradici, vzkázal

Když po oznámení příchodu Romana Červenky zaznělo, že by mohl hrát s desítkou, leckoho to zaskočilo. Vždyť Pardubice tradiční číslo vyřadily na počest Jiřího Šejby a Josefa Palečka. Ač klubové...

18. července 2024  13:24

První střelec Sparty v sezoně: Chci do reprezentace, udělám pro to všechno

Za minulý ligový ročník dal jediný gól. „Svou normu“ sparťanský fotbalista Matěj Ryneš splnil hned v úvodním dějství nové sezony. Proti Pardubicím v nastavení první půle vyrovnal na 1:1, po přestávce...

19. července 2024  22:13

Hejtman Netolický před volbami rozdává víc peněz, podporuje oslavy i pochody

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (SOCDEM/3PK) letos osobně rozdělí organizátorům akcí 2,67 milionu korun, což je o milion více než loni. Opozice navýšení kritizuje: hejtmana podezírá, že...

19. července 2024  15:21

Dynamické Dynamo: špičkový fyzioterapeut, kuchař i program pro studenty

V NHL je týmový kuchař standardem, v extralize se jím během play off chlubil také pětinásobný šampion Třinec. Málokdo však ví, že podobnou výhodou disponuje i pardubické Dynamo. A nejen během...

19. července 2024  12:35

Zakázka by stála miliony, brandýské koupaliště tak opravili dobrovolníci

Tak dlouho partě brandýských patriotů chybělo v létě koupaliště, až se rozhodli vzít osud uzavřené městské plovárny do svých rukou. Desítky dobrovolníků během tří měsíců stihly koupaliště opravit i...

19. července 2024  11:09

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...