Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Nezapomeňte na Mnichov: Celníci u Králík vztyčili repliku hraničního sloupu

  7:01
Klub celníků nechal u Králík postavit repliku prvorepublikového hraničního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. Na hranicích Československa bylo původně 232 takových sloupů, většina z nich druhou světovou válku nepřečkala.
Hraniční sloup původně stával na hraničím přechodu v Dolní Lipce.

Hraniční sloup původně stával na hraničím přechodu v Dolní Lipce. | foto: Radek Latislav, 5plus2.cz

Zábor pohraničí před dvaaosmdesáti lety v souvislosti s podepsanou mnichovskou dohodou byl černou chvilkou nejen pro vojáky v betonových bunkrech, kteří byli jako jeden muž odhodlaní bránit Československou republiku. 

Sudetští Němci po mnichovské dohodě z roku 1938 strhávají jeden z československých hraničních sloupů.

Chmurné chvíle zažívala i finanční stráž, která za první republiky fungovala na hranicích společně s celníky. Členové a příznivci Východočeského klubu celních veteránů si tento týden u příležitosti Dne české státnosti připomenuli odhodlanost tehdejších příslušníků vztyčením repliky hraničního sloupu u budovy bývalé služebny finanční stráže v Prostřední Lipce nedaleko Králík.

Třímetrový sloup stylizovaný do podoby svislé státní vlajky s odlitým znakem Československé republiky je replikou původního sloupu, který stával na hraničním přechodu v Dolní Lipce. 

Podle dochovaných dokumentů ministerstvo veřejných prací zadalo Státním železárnám v Podbrezové zakázku na výrobu 250 kusů těchto sloupů. Do roku 1938 se podařilo na hranicích s Německem, Rakouskem, Maďarskem, Polskem a Rumunskem osadit 232 sloupů. Nová republika si na jejich podobě dala záležet.

Návrhy vybírala komise s architektem Gočárem

V roce 1924 ministerstvo veřejných prací vypsalo veřejnou soutěž na zhotovení nového značení. Bylo podáno okolo 80 návrhů, které hodnotila komise, v níž zasedal i architekt Josef Gočár, který významně ovlivnil architekturu první republiky. 

Hraniční informační sloup

Sloup v Prostřední Lipce má připomínat historii finanční stráže a jejích příslušníků, kteří v letech 1918 až 1939 a v poválečném období 1945 až 1948 střežili státní hranice Československé republiky. Při výkonu služby, zejména v letech 1938 až 1939, obětovalo svůj život čtyřicet dva příslušníků finanční stráže, mnozí další v průběhu druhé světové války a po jejím ukončení. Naplnění hesla „Věrnou stráž, vlasti máš“ bylo hlavním mottem jejich činnosti. První sloupy na hranici s celkovou délkou 4 120 kilometrů byly instalovány v roce 1925. Tehdejší ministerstvo veřejných prací zaplatilo železárnám v Podbrezové za každý z 232 vyrobených sloupů 1 250 československých korun. Litinový státní znak o hmotnosti 6 kg stál 160 korun. Železárny dodávaly sloup z lisovaného ocelového plechu s vnitřním asfaltovým nátěrem, který sloup vážící 140 kg chránil před korozí.

Vítězný návrh pochází z pera architekta Josefa Havlíčka a sochaře Bedřicha Štefana. 

„Od podzimu roku 1938 byly sloupy ničeny a poškozovány po celém obvodu tehdejší československé státní hranice. Mnohdy končily jako smutné trofeje aktérů příštích událostí. Z veřejně známých snímků vyplývá, že se na výsostné znaky Československé republiky po zabrání pohraničí vrhali jako první němečtí ordneři,“ řekl při odhalení sloupu předseda Východočeského klubu celních veteránů a emeritní celní rada Bohumil Brandejs. 

Někdejší celníci si nechali sloup odlít podle jednoho z mála dochovaného originálu, který se nachází v plzeňském muzeu. Ten z Dolní Lipky se i přes veškeré úsilí hledačů a nadšenců nedochoval. 

„Ačkoli na osazení sloupů po druhé světové válce už nedošlo, díky dobovému snímku z poválečných let víme, že na hraničním přechodu v Dolní Lipce se tehdejším celníkům podařilo sloup znovu postavit. Šlo spíše o ojedinělou akci,“ ukazuje místopředseda klubu Ladislav Brůha na fotografii, kde obnovená jednotka finanční stráže z Dolní Lipky pózuje u znovupostaveného hraničního sloupu. 

Zajímavostí je, že malý státní znak v horní třetině sloupu byl už domalován. 

„Hraniční sloup jsme v prostoru hraničního přechodu hledali spolu s pražskou firmou, která se specializuje na vyhledávání předmětů v podzemí. Původní sloup se nám však najít nepodařilo, proto jsme si nechali zhotovit repliku,“ doplnil Bohumil Brandejs. 

Sloup vyrobila firma Isolit Bravo z Jablonného nad Orlicí Kvida Štěpánka. „Bez pana Štěpánka by sloup dnes nestál,“ dodal předseda klubu k hrdému symbolu první republiky na hranicích, jehož kopie je dnes k vidění na pozemku u budovy bývalé služebny finanční stráže, která je v majetku Pardubického kraje.

V Dolní Lipce se před Mnichovem střílelo

Mnichovská dohoda podepsaná 30. září 1938 měla dopad i na oddělení finanční stráže a celní úřad v Dolní Lipce. 

Sled událostí v této části československého pohraničí, které připadlo nacistickému Německu, zaznamenali i tehdejší příslušníci družstva v čele s Jaroslavem Borůvkou. 

Ještě před podpisem smlouvy bylo dne 22. září 1938 stanoviště družstva ve 22 hodin napadeno oddílem ordnerů z německého území (budova stanoviště stojí přímo na státní hranici) palbou z pušek, házením ručních granátů a vypalováním raket. Palba trvala asi 25 až 30 minut.

Podle dochovaného protokolu k tomuto incidentu příslušníci pustili služební psy a útočníci ustoupili zpět. 

Druhý den v 10 hodin se k budově oddělení dostavili říšsko-němečtí úředníci, kteří popřeli, že útok byl proveden, a nabízeli československým zaměstnancům, aby přešli do německých služeb, že každý obdrží ihned povýšení a že budou i s rodinami přestěhováni.

Dne 6. října 1938 před 12. hodinou polední byl dán rozkaz k ústupu z hranic přes Dolní a Horní Boříkovice, Červenou Vodu do Jablonného nad Orlicí.

Nové oddělení bylo zřízeno v Dolní Dobrouči a část zaměstnanců přidělena k sousednímu oddělení v Hnátnici. Během zářijových a říjnových dnů nebyl v Dolní Lipce nikdo zraněn ani zajat. 

  • Nejčtenější

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč také nemáme hezký obchod jako ve Skutči? diví se pardubičtí politici

Premium Řetězec prodejen potravin Penny Market nedávno otevřel v regionu dvě prodejny. Zatímco ta ve Skutči vypadá vkusně a...

Příbram - Pardubice 0:2, druhý gól z penalty, domácí trefovali jen tyče

Pardubičtí fotbalisté nakročili k záchraně v nejvyšší soutěži. V prvním zápase baráže o udržení zvítězili v Příbrami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Popíjení alkoholu skončilo smrtí motorkáře, opilý kamarád ho jel autem hledat

K tragédii vedlo sobotní popíjení alkoholu kamarádů v Brtči na Orlickoústecku. Třiatřicetiletý muž před půlnocí sedl na...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Parkovací dům u pardubické arény se začíná prodražovat, opozice to kritizuje

V ostrý spor mezi opozicí a koalicí se přeměnila debata o výstavbě nového parkovacího domu vedle malé arény v centru...

Zájem lidí o pardubické byty je enormní, nově se budou losovat i náhradníci

Už za necelý měsíc bude pardubická radnice vybírat další nájemníky startovacích bytů, kterých půjde do oběhu...

Kůrovec uzavřel divoký prales u Horního Bradla, zákaz vstupu platí na roky

Turisté na řadu let přišli o jednu z nejzajímavějších atrakcí Železných hor. Lidé už nesmějí kvůli hrozícím pádům...

Torzo vedle Kávovin má v Pardubicích nahradit nová kancelářská budova

Před deseti lety se náhle zastavila stavba kancelářské budovy na ulici Jana Palacha v centru Pardubic. Od té doby se...

ManpowerGroup s.r.o.
Vedoucí účetního oddělení

ManpowerGroup s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 45 000 - 50 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....