Cestující po železnici míří do vřavy bojů proti carovi i bolševikům

  8:21aktualizováno  8:21
Mladějovská bitva se dnes uskuteční už po dvacáté. Letos ale bude jiný scénář. Diváci uvidí u Moravské Třebové i bolševickou revoluci. Oblíbená akce předvede během soboty asi 240 vojáků a civilistů v dobových kostýmech.

Na straně Rusů bojovaly tradičně i jednotky kozáků. (2011) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jako na východní frontě v podhůří Karpat za první světové války to bude vypadat dnes v Mladějově na Moravě. Proti sobě nastoupí Rakušané a Rusové, aby bitevní ukázkou Mladějov-Blosdorf 1915 připomněli hrůzy války, uctili památku padlých a ukázali, že válka se dotkla především těch, kteří za ni nemohou.

„Akce vznikla na počest Brusilovovy ofenzívy z roku 1915, kdy ruská vojska došla téměř až do Košic a způsobila největší porážku centrálním mocnostem od vypuknutí války. Každý rok se snažíme rekonstrukce bojů modifikovat a přibližovat k aktuálním výročím. Letos v rámci jubilejního 20. ročníku připomeneme ukončení první války a oproti minulým letům bude program rozšířen až do Moravské Třebové,“ řekl Dan Urbánek, šéf sekce vojenské historie Společnosti Renata, která akci spolupořádá společně s Průmyslovým muzeem Mladějov a Moravskou Třebovou.

Fotogalerie

Vojáci v dobovém oblečení a výstrojí tak nebudou k vidění jen v polích u Mladějova. Zvláštním vlakem za zvuku fanfár přijedou v 10:30 hodin i do Moravské Třebové, kde bude po slavnostním průvodu městem na Rybním náměstí odhalen pomník padlým občanům města v první světové válce. Ten první z 30. let totiž v německy mluvící oblasti nevydržel atmosféru května 1945.

„Od počátku bylo jasné, že nebude postavena přesná replika původního monumentu, který zde stál v letech 1932–1945. Dojde k modernímu ztvárnění odpovídajícímu současné době. Náměstí se tak díky pomníku a výsadbě zeleně stane atraktivnějším místem pro občany i návštěvníky města,“ uvedl starosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Do bojů během bitvy zasáhne i revoluce v Rusku

Po slavnostním odhalení pomníku se program přesune na náměstí T. G. Masaryka, kde v 13:45 hodin bude zahájen koncert Vojenské hudby Olomouc. Vojenské manévry a samotná bojová ukázka pak v Mladějově začínají v 16 hodin. Vlakem, který měl být původně parní, ale kvůli dlouho trvajícímu suchu bude nasazena dieselová lokomotiva Hektor, se podle speciálního jízdního řádu mohou z Moravské Třebové svézt také děti a veřejnost.

Bitva v Mladějově

Vstupné

Mladějov-Blosdorf 1915 - dospělí 110 korun, děti do 15 let 70 korun.

Odjezdy vlaků z Moravské Třebové do Mladějova: 9:32, 13:44, 14:59 hodin.

Odjezd z Mladějova do Moravské Třebové: 10:15, 14:15, 17:45 hod.

Jízdní řády k úzkorozchodné železnici na webu mladejov.cz

„Mohu prozradit, že do bojů během bitvy zasáhne i revoluce v Rusku. Budeme bojovat proti dvěma nepřátelům – ruské carské armádě a rudé armádě. Dojde samozřejmě na střelný prach a zákopy. Přiletí i repliky letadel z první světové války, k vidění budou obrněná vozidla, dělostřelectvo, plamenomety, kulomety, ale i polní hostinec,“ navnadili zájemce pořadatelé s tím, že na 17. hodinu je připravena dobová veselice s hudbou i pivem. Akci završí ohňostroj ve 21 hodin.

K programu se připojí i muzeum v Moravské Třebové, u něhož v přilehlém parku v rámci oslav 100 let od založení Československa vysadí lípu svobody. „Ve dvoraně muzea proběhne slavnostní program spojený s vernisáží výstavy Moravská Třebová v roce 1918. I jídlo a oblečení bude stylově dobové,“ řekl Robert Jordán z městského muzea.

Po celý den pak bude v provozu i úzkorozchodná železnice v Mladějově. Zájemcům o jízdu pořadatelé doporučují přijet v dřívějších dopoledních hodinách. „Jízdenky na odpolední vlaky před bojovou ukázkou a bezprostředně po ní bývají každoročně poměrně brzy vyprodány,“ uvádí na webu.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz