Peníze na obchvaty města i silnici R35 vám dáme, slíbili ministři

  13:22aktualizováno  13:22
Pozemky pro severovýchodní obchvat Pardubic by mohl stát začít vykupovat již koncem letošního roku. Vlastní výstavba by pak začala v roce 2017. Peníze jsou i na stavbu silnice R35. Takový je vzkaz ministra dopravy Dana Ťoka po čtvrteční návštěvě kraje.

Finance na stavba R35 jsou dle ministra dopravy zajištěné. Pokračování rychlostní silnice za opatovickou křižovatkou řadí vláda mezi své největší priority. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Když po komunálních volbách vznikla v Pardubicích koalice na půdorysu stran ČSSD, ANO a KDU-ČSL, tedy stejném jako na vládní úrovni, i zástupci opozičních stran v tom viděli jedno pozitivum. „Nyní se snad konečně najdou peníze na stále odkládané obchvaty města,“ shodovali se.

Nyní se zdá, že by mohlo dojít na jejich slova. „Severovýchodní obchvat od Globusu na Dubinu finišuje s geotechnickým průzkumem a blíží se k zahájení výkupů, měly by začít v závěru tohoto roku. Je reálné začít stavět v průběhu roku 2017,“ uvedl včera poslanec a radní města Martin Kolovratník (ANO). Primátor Pardubic Martin Charvát zároveň deklaroval, že město bude při výkupech potřebných pozemků ochotné silničářům pomoci.

Podle Kolovratníka je na přípravu severovýchodního obchvatu na letošek a příští rok peněz dostatek. „Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny navrhne do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury položku na zahájení stavby v roce 2017,“ doplnil Kolovratník.

Připravovat by se měla i stavba druhého obchvatu

Ředitelství silnic a dálnic se tento týden také dohodlo s městem na podobě jihovýchodního obchvatu Pardubic, který by mohl navázat na severovýchodní část. „Pardubice si zaslouží silniční obchvaty. Budu chtít, aby se městu co nejdříve dopravně ulevilo,“ slíbil ministr dopravy Dan Ťok.

Ten do regionu dorazil i s místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem. Ještě před návštěvou Pardubic zavítali do areálu firmy Iveco ve Vysokém Mýtě, která slaví 120 let od založení firmy Josefem Sodomkou. Při debatě s tamními politiky nemohlo rezonovat jiné téma než neustálé odklady stavby rychlostní silnice R35 a také přivaděče na sever Orlickoústecka.

„Dopravní situace ve Vysokém Mýtě je tragická a dlouhodobě neřešena. Přitom je osa Hradec Králové, Pardubicko, Olomouc neskutečně prioritní paralelou k D1. Naše vláda na rozdíl od předcházejících říká, že na to peníze máme. A pevně doufám, že ŘSD a ministr dopravy udělá maximum pro to, abychom urychlili výstavbu obchvatu a R35, je to skutečně veliký problém celého kraje,“ řekl Babiš.

Mýtu mají zatím pomoci semafory

Ministr Ťok však si je vědom, že silnice v nejbližších letech hotova nebude. Stát by se tak podle něj měl snažit najít alespoň dočasnou úlevu pro obyvatele Vysokého Mýta.

„Bavili jsme se o tom, že v mezičase, než se vytvoří obchvat Vysokého Mýta stavbou rychlostní silnice, bylo by možné zlepšit situaci například přidáním semaforů, které by umožnily průjezd z vedlejších silnic,“ řekl ministr Ťok, podle kterého se stát musí také vypořádat s tím, že některé realitní kanceláře obcházejí majitele pozemků pod budoucí silnicí, začínají je skupovat a pak Českou republiku vydírají požadavkem šestnáctinásobku původní ceny.

Autoři: ,

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Další z rubriky

Svitavské náměstí už není noclehárnou, bezdomovci začali pracovat

Starosta Svitav David Šimek se postavil do čela  protialkoholní kampaně.

Když před půl rokem u svitavského nádraží zahájilo provoz zařízení Šance, mnozí projektu, který má bojovat s...

Štafetu festivalu České hrady přebírá Kunětická hora u Pardubic

Rybičky 48 na festivalu České hrady pod Kunětickou horou (24. 7. 2015)

Páteční program patnáctého ročníku festivalu Hrady CZ nabídne koncerty Arakainu a Lucie Bílé, Anny K. či kapely Rybičky...

Dělníci už zakládají provizorní lávku ve Valech, odolá i velké vodě

Ve Valech vyroste provizorní lávka.

Dělníci budují u Valů na Pardubicku provizorní lávku přes Labe pro pěší a cyklisty. Po jejím dokončení zbourají starý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz