Může za to úterní rozhodnutí ministerstva zemědělství, které předtím věc konzultovalo s ministerstvy kultury, pro místní rozvoj a dalo na vědomí ministerstvu financí.
"Důvodem zrušení obnovy národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem je špatné světlo, které na toto výběrové řízení vrhá současné policejní vyšetřování firem, které o zakázku na rekonstrukci hřebčína usilovaly," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.
Toto ministerstvo se zároveň ohrazuje proti informacím některých médií, že v policejní vazbě skončili v souvislosti s touto kauzou i někteří jeho zaměstnanci. Podle jeho informací nebyl nikdo z úředníků ministerstva ani obviněn.
"Zároveň začíná ministerstvo zemědělství okamžitě pracovat na novém výběrovém řízení, které se uskuteční co nejdříve v letošním roce, aby hřebčín nepřišel o možnost žádat peníze na opravu z fondu Integrovaného operačního programu," dodal Jan Žáček.
Policie v souvislosti s obnovou Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem obvinila na konci května osm lidí. Viní je ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.
Na obnovu sedmnácti objektů má hřebčín v Kladrubech nad Labem čas jen do konce roku 2014. "Termín nejde prodloužit," řekla mluvčí ministerstva kultury Lenka Brandtová.
Údajně pletichařili se stavebními zakázkami
Do soutěže se přihlásilo šest stavebních firem (Enteria, Geosan Group, Strabag, Metrostav). Některé jejich manažery policie vyšetřuje. Obvinila devět lidí, z toho osm z nich skončilo ve vazbě. Viní je ze sjednání výhody a z pletichy při zadávání veřejné zakázky a z pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.
Minulý rok hřebčín dostal na generální opravu dotaci 300 milionů korun. Rekonstrukce měla začít už loni, kvůli nedostatkům však muselo být zrušeno a znovu vyhlášeno výběrové řízení. Původní zrušený tendr vyhrál Metrostav spolu se stavební firmou Chládek a Tintěra Pardubice.