Východ Čech navštívím ještě letos, slíbil Zeman. Těžbu plynu odmítá

  13:30aktualizováno  13:30
Prezident Miloš Zeman slíbil, že letos znovu navštíví Pardubický i Královéhradecký kraj. Nevynechá univerzity ani hejtmanství, zajímá se o starosty, dostavbu silnic i těžbu břidlicového plynu. Tu označil za nápad pro české podmínky naprosto nevhodný.

Budoucí prezident Miloš Zeman na krajské konferenci Zemanovců v pardubickém hotelu Zlatá Štika. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Miloš Zeman po vítězných prezidentských volbách poprvé navštívil východní Čechy. Jak v Pardubickém, tak i Královéhradeckém kraji dostal nejvíce hlasů, o to raději se možná bude do regionu vracet.

Fotogalerie

Zatímco v sobotu se v Pardubicích pouze otočil, aby pochválil a povzbudil pardubické Zemanovce, kteří zde na podzim zasedli do krajské vlády, oba kraje prý už brzy znovu navštíví jako šéf Hradu.

"Řekl jsem, že navštívím přednostně ty kraje, kde Strana práv občanů získá ve volbách víc než pět procent hlasů. Proto jsem dnes v Pardubicích a v březnu pojedu do Zlína. Je však vysoce pravděpodobné, že všechny kraje znovu ještě letos navštívím," uvedl.

Až pojedete jako prezident do východních Čech, koho nebo jaká místa navštívíte?
Určitě nevynechám hejtmanství, dále bych se rád setkal se starosty měst. Pokud ne se všemi, tak alespoň s těmi úspěšnými. Stejně tak bych se rád setkal s úspěšnými podnikateli, sportovci, umělci, prostě s lidmi, kteří už něco dokázali.

Návštěvy Miloše Zemana v kraji

1998 - před parlamentními volbami na mítinku v Moravské Třebové slíbil, že zachová tamní nemocnici. I když volby vyhrál, zařízení přišlo o akutní lůžka.

2002 - V březnu 2002 vyjela vláda Miloše Zemana na své zasedání do Pardubic vlakem, zpátky už je převážela auta, která za nimi jela prázdná z Prahy. Ten samý rok otevíral ve Starých Čívicích továrnu Panasonic.

2010 - V rámci předvolebního turné jeho nové strany SPOZ navštívil v dubnu Vinařský půlmaraton v centru Pardubic.

2012 - V prosinci měl na Pernštýnském náměstí mítink před prezidentskými volbami.

2013 - Zeman jako zvolená hlava státu navštívil kongres SPOZ.

A pokud byste jel do regionu na dovolenou?
Já jezdím na dovolenou už dvacet let pouze a výlučně na Vysočinu, nikoliv například do Toskánska.

Uvažujete o tom, že navštívíte i pardubickou a hradeckou univerzitu stejně jako váš předchůdce Václav Klaus, který zde přednášel studentům?
V rámci vícedenních návštěv kraje se chci setkat se zástupci všech významných institucí a nepochybuji o tom, že univerzity jsou takovou významnou institucí. Bude mi potěšením vystoupit i před studenty, což jsem na mnoha univerzitách dělal už v minulosti. Teď si přesně nevzpomínám, zda to bylo i třeba na pardubické univerzitě, ale to není podstatné.

V Pardubickém i Královéhradeckém kraji roky rezonuje téma nedostavěných a rozbitých silnic, stěžují si řidiči i podnikatelé. Budete se snažit problematiku infrastruktury ovlivnit?
V žádném případě nepokládám prezidenta za člověka, který by měl přímé kompetence popohánět jakékoliv investice. Ale je celá řada investic do infrastruktury, které bych rád alespoň neformálně podpořil.

Patří sem i dostavba dálnice D11 nebo R35?
V době, kdy existovalo Československo, právě slovenská strana trvala na tom, že trasa dálnice z Moravy do Čech povede tak, jak nakonec vede, mluvím tedy o dálnici D1. Poněkud logičtějším spojením by však byla právě páteřní komunikace R35, která se bude v Olomouci dělit na severní větev do Ostravy a jižní do Brna. Dálnici D1 už zbořit nemůžeme, a proč bychom to také dělali, ale domnívám se, že ta R35 by výrazně odlehčila přetíženosti dálnice D1.

Loni se v regionu také hodně mluvilo o těžbě břidlicového plynu, plán se setkal s velkým odporem. Jaký máte vy názor na těžbu?
Já si myslím, že pro hustě zabydlenou krajinu, jako je Česká republika, je těžba břidlicových plynů naprosto nevhodná. Dovedu to pochopit v méně zalidněných oblastech, jako je Colorado ve Spojených státech, ale silně pochybuji, že by to bylo u nás z ekologických i civilizačních důvodů výhodné.

Budete stejně jako váš předchůdce jezdit každoročně na Sněžku?
Když mi bylo zhruba pětatřicet let, tak jsem stačil za jeden jediný den projet celý hřeben Krkonoš. Vyjel jsem lanovkou na Medvědín, po hřebenu se posunoval až na Náchodskou boudu a pak sjel do Černého dolu. Dneska by mě to zabilo, ale tenkrát jsem těch zhruba čtyřicet kilometrů se zaťatými zuby zvládnul, ačkoliv jsem do Černého dolu přijel až v noci. Krkonoše tedy docela znám a výstup na Sněžku nemohu vyloučit. Lanovka by však pro mě byla pohodlnější.

Brzy se budete stěhovat na Hrad. Jaké lidi byste chtěl vidět vedle sebe?
Měli by to být především profesionální úředníci a manažeři, ale nikoliv přímo politici. Hradní kancelář má být totiž nadstranická.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Slatiňanský hřebčín má první letošní hříbě, Xabea přišla na svět nad ránem

První hříbě narozené letos v hřebčíně ve Slatiňanech nese jméno Xabea.

Dobrá zpráva přišla v pátek ze Slatiňan. Zdejší hřebčín, který se zabývá chovem starokladrubského vraníka, má letos...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz