Sobota 20. srpna 2022, svátek má Bernard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 20. srpna 2022 Bernard

Před osmi lety nalezenou mikve Chrudim nakonec bude muset ochránit

  15:16
Chrudim bude mít novou památku. Nádrž nalezená u hotelu Bohemia v roce 2013 je totiž podle odborníků unikátní mikve celoevropského významu, a město ji tak nebude moci přemístit.

Archeologové objevili v Chrudimi židovskou rituální lázeň. | foto: Jan Frolík

Archeologové našli před hotelem Bohemia v Chrudimi v roce 2013 v základech jednoho z domů dvoudílnou nádrž z rozměrných pískovcových kvádrů o hloubce jednoho metru. Označili ji za židovskou rituální lázeň z 16. století.

Ne všichni odborníci či historici se závěrem souhlasili. Od té doby se vede spor, zda je skutečně nutné nádrž pod budoucím parkovištěm chránit, a pokud ano, zda ji nelze přemístit.

Ministerstvo kultury s rozhodnutím čekalo na klíčový verdikt Akademie věd ČR (AV ČR). A ta dospěla ke dvěma závěrům: Jde o mikve a přesunout by se neměla.

„Akademie věd České republiky přemístění mikve nedoporučila. Výsledek řešení otázky případného přemístění, či zachování nemovitého nálezu in situ v případě, že nález bude prohlášen za kulturní památku, bude součástí odůvodnění budoucího rozhodnutí,“ uvedla Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury. Dodala, že ministerstvo nemůže předjímat, jak rozhodne.

Vedení Chrudimi už počítá s tím, že mikve bude muset zůstat tam, kde je. „Ministerstvo kultury nepovolí přesun mikve někam jinam. V tuto chvíli máme vypracovanou dokumentaci ke změně projektu, ale znamenalo by to úbytek tří až pěti parkovacích míst,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Město se podle něj bude muset rozhodnout, jakým způsobem památku zachová. „Buď mikve jen zaděláme a nebude vidět, anebo bude mít kolem sebe skleněný sarkofág, bude přístupná z parkoviště a lidé ji uvidí přes sklo,“ dodal starosta.

Chrudimská mikve vzbuzuje řadu otázek. Ve městě v 16. století totiž nebylo pro Židy rozhodně příznivé prostředí. Žilo jich zde málo, anebo dokonce nějakou dobu žádní. A neexistuje žádná zmínka o tom, že by žili na Jánském předměstí, kde se nádrž našla.

Nález v Chrudimi je výjimečný tím, že nádrž je dvoudílná. Takové mikve se v Evropě častěji objevují až od 18. století se změnou hygienických pravidel.

Archeologové to chápou jako unikátní záležitost. Odborníci z Židovského muzea to vysvětlují zase tím, že to mikve není.

Nádrž splňuje podmínku mikve

Mikve je nádrž s přírodní vodou a umožňuje rituální očištění osob nebo předmětů. Muži chodí do mikve zpravidla před významnými svátky. Rozšířený je zvyk chodit do mikve před začátkem šabatu.

Mikve bývaly umisťovány do sklepů domů sousedících s modlitebnami. Mikve by měla být dost hluboká, aby umožnila dospělému úplné ponoření. Tuto podmínku dvoudílná nádrž v Chrudimi splňuje.

Odborníci si nepřejí, aby se s památkou manipulovalo. „Přemístění archeologického nálezu židovské rituální lázně lze považovat za zcela krajní řešení, a nevyhnutelně povede ke snížení památkových hodnot,“ napsal ministerstvu ředitel Archeologického ústavu AV ČR Jan Mařík.

Ministerstvo kultury vede správní řízení o chrudimském nálezu už řadu let. „Doposud však v této věci nerozhodlo, neboť teprve nedávno po opakovaných urgencích obdrželo stěžejní stanovisko Akademie věd České republiky ve věci případného přemístění nálezu,“ uvedla Hrušová.

Za normálních okolností by bylo zdržení pro Chrudim více než nepříjemné, protože nález blokuje stavbu parkoviště, které má být součástí rekonstrukce hotelu.

Chrudim jako majitel pozemků pod budoucím parkovištěm se však stále nedohodla s firmou Homa holding, které hotel patří, jak rekonstrukci dokončit. Firma dlouhodobě odmítala postavit podzemní parkoviště, Chrudim naopak nesouhlasí s tím, aby se parkovalo jen na povrchu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Seznamy kandidátů: Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Litomyšl, Slatiňany, PřeloučJevíčko, Jaroměřice, Polička, Česká Třebováostatní 

  • Nejčtenější

Přiběhl, skočil, zachránil. Mladík vytáhl tonoucího z řeky a spěchal spát

Patrik Klapal za pomoci svých dvou přátel v neděli nad ránem zachránil muže, který v Chocni po Pivních slavnostech...

Okamžité zavření plynu neustojíme, říká šéf továrny, která nestíhá vyrábět

Společnost P-D Refractories, jeden z největších výrobců žáruvzdorného materiálu v Evropě se závody ve Svitavách,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Betonová tvrz, která měla chránit Československo. Bouda by pojala až 400 mužů

Premium Byla to chlouba československé armády a páteř obranné linie, která měla ochránit mladý stát před dobyvačnými choutkami...

Nesmyslný projekt, velká ztráta. Odpůrci rozhledny na Sněžníku rezignovali

Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králickém Sněžníku. Je prakticky dokončená,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští střelci měli pré. Peterka a spol. ničili i chorvatské basketbalisty

Čeští basketbalisté vyhráli v Pardubicích úvodní přípravný turnaj před zářijovým EuroBasketem, jehož jednu ze...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Parkování u písníku Hrádek zakážou žluté čáry, ale až po sezoně

Parkování v zákazu zastavení u písníku Hrádek na Pardubicku, jak ho léta praktikují desítky řidičů, mají v blízké...

Nesmyslný projekt, velká ztráta. Odpůrci rozhledny na Sněžníku rezignovali

Ekologové rezignovali na další kritiku výstavby rozhledny na polské straně Králickém Sněžníku. Je prakticky dokončená,...

Okamžité zavření plynu neustojíme, říká šéf továrny, která nestíhá vyrábět

Společnost P-D Refractories, jeden z největších výrobců žáruvzdorného materiálu v Evropě se závody ve Svitavách,...

Irbis, pumy, dřevění dravci. Exotika na ranči v Bítovanech nahrazuje zoo

V Pardubickém kraji dlouho platilo, že nemá zoologickou zahradu. Na tom se nic nemění, ovšem v Bítovanech funguje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...

PRVNÍ DOJMY: Zlatej teletext! Případy 1. oddělení postihla nová doba

Z třinácti premiérových dílů třetí a poslední série krimiseriálu Případy 1. oddělení, která poběží od 5. září,...