Členové hnutí ANO zůstávají, zástupci ODS či lidovců pryč a lidé ze Společně pro Pardubice nebo Žijeme Pardubice dovnitř.
Asi tak by se dala stručně pojmenovat akce „kulový blesk“, která teď čeká představenstva a dozorčí rady městských firem. Tím, že se výrazně změnila radniční koalice, přesunů bude docela hodně.
A jako vždy se přerozdělování pozic a tím i vlivu neobešlo bez nářků opozice.
„Vůbec se nám nelíbí, že v dozorčích radách HC Dynamo a basketbalového klubu není ani jeden zástupce opozice. Myslím, že by to byl důkaz lepší politické kultury, kdyby ve všech dozorčích radách městských organizací byli i zástupci opozice,“ uvedla třeba lídryně Pirátů Ivana Böhmová.
Jenže koaliční většina v podobě 20 hlasů ANO, Žijeme Pardubice a Společně pro Pardubice držela na jednání zastupitelstva dobře, tudíž změny odhlasovala přesně tak, jak si radní přáli.
„Takový je život, koalice rozhoduje, s tím se nedá nic dělat,“ lakonicky poznamenal třeba krajský radní Alexandr Krejčíř, který byl za svou ODS předsedou představenstva Rozvojového fondu.
Představenstva některých městských firemDopravní podnik Rozvojový fond Služby města |
A právě ve firmě, která se stará třeba o enteria arenu, budou změny největší. Představenstvo odchází vlastně celé včetně ředitele Ondřeje Šebka z ODS, který se stal šéfem Národní sportovní agentury.
V řízení firmy ho dočasně nahradí Michal Drenko nominovaný za ANO. Dalšími tvářemi v čele vlivné městské firmy jsou třeba bývalý starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík (ANO), bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) nebo Pavel Nevečeřal (Společně pro Pardubice).
„Osobně mám z kvality některých lidí v čele fondu docela obavy,“ uvedl zastupitel za KDU-ČSL Vít Ulrych, který měl při hlasování největší problém právě s představenstvem Rozvojového fondu.
„Těžko do něj mohu podpořit lidi, kteří by byli ve střetu zájmů. A také by mne zajímalo, proč hned několik nominantů muselo své vysokoškolské diplomy získat na jedné malé univerzitě na slovenském venkově, na které třeba svůj titul JUDr. získal i nejmenovaný bývalý jihomoravský hejtman,“ doplnil Ulrych v narážce na Michala Haška z ČSSD, který před lety vysvětloval kauzu s diplomem z právnické fakulty v šestitisícovém Sládkovičovu.
Lídr koalice SPOLU a bývalý náměstek primátora Jan Mazuch zase upozornil na to, že až moc pozic ve vedení společností brali samotní politici, a na odborníky se nedostalo.
„Jako jednoznačný krok zpět beru fakt, že ve vedení už nebudou odborníci. Bývalo zvykem, že v těch největších akciovkách byli v představenstvu právníci čí ekonomové. Nyní berou všechny židle političtí nominanti. To není správný krok,“ uvedl Jan Mazuch, který měl v minulém volebním období právě městské firmy na starosti.
Na výtky zástupci koalice nijak nereagovali, což je na pardubické poměry docela nezvyklé. Přece jen se v posledních osmi letech za vlády primátora Martina Charváta podobné body neobešly bez rýpání a osobních útoků. Nyní však Charvátův nástupce a stranický kolega z ANO Jan Nadrchal volí úplně jiný model řízení zasedání zastupitelstva a ke konfrontacím prakticky nedochází.
„Už mne pár kolegů chválilo za to, že jednání zastupitelstva jsou nyní klidnější a tím pádem i rychlejší. Někdy je těžké nějaký útok jen tak přejít, ale snažím se o to a docela to funguje,“ uvedl Nadrchal.