Pardubičtí radní plánují vzít opozici do vedení firem

  9:50aktualizováno  9:50
Vedení pardubické radnice v čele s primátorem Martinem Charvátem z ANO nehodlá opakovat stejnou chybu jako před čtyřmi lety a chystá místa pro zástupce opozice v dozorčích radách městských firem. Právě obejití opozičních politiků v roce 2014 vyhrotilo vztahy na radnici.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Hubený

A právě tento krok nechce budoucí primátor opakovat. Ostatně v předvolebním seriálu rozhovorů pro MF DNES přiznal, že toto byla velká chyba, kterou v minulém volebním období udělal.

„Nejvíce mne mrzí začátek volebního období, kdy jsme jako nováčci nevěděli, co se děje, a rozhodně jsme nečekali tak ostrý nástup opozice do nás. Kvůli tomu se i vyhrotily vztahy a důsledek byl ten, že jsme odmítli zástupce opozice v dozorčích radách městských firem. Neuměli jsme si představit, jak bychom spolu mohli spolupracovat,“ uvedl Charvát.

A je zjevné, že se z anabáze, která stála na počátku téměř permanentních půtek mezi koalicí a opozicí, dostatečně poučil. Hned od začátku koaličních vyjednávání totiž všichni lídři myslí na to, aby opozice tentokrát nebyla z kontroly městských firem vypuštěna.

„Například s ODS jsme byli v rámci duhové koalice dohodnutí, že dozorčí rady městských firem budou sedmičlenné a budou se obsazovat poměrem čtyři lidi z koalice a tři z opozice. Uvidíme, co z plánů zbude. Mám trochu obavu, že nás bude koalice válcovat,“ uvedl lídr Pardubáků FrantišekBrendl.

Budoucí koalice tvrdí, že místa v městských firmách opozice dostane

Zatím se zdá, že jeho obavy jsou zbytečné. Zástupci budoucí koalice ve složení ANO, ODS,Koalice pro Pardubice, Sdružení pro Pardubice a ČSSD se dušují, že opozici nevyšachují.

„Podmínkou vstupu ODS do koalice bylo to, že opoziční strany budou mít posty šéfů kontrolního a finančního výboru, svoje místa v komisích města a samozřejmě pozice v dozorčích radách firem,“ uvedl dlouholetý zastupitel za ODS a budoucí radní Petr Klimpl.

Politici se také už shodli, že změní způsob řízení firem města, mezi které patří Služby města, Rozvojový fond nebo Dopravní podnik. Nově by měly mít akciové společnosti úzké představenstvo, a naopak širší dozorčí radu.

„Myslíme si, že to bude funkční model, kdy v představenstvu, které firmy přímo řídí, nebudou politici, ale jen odborníci. Politici pak budou kontrolovat z dozorčí rady,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Jediná neshoda trvá na tom, kolik by dozorčí rady měly mít členů. Podle Petr Klimpla by stačilo méně.

„My prosazujeme model tři lidi z koalice a dva z opozice,“ uvedl dlouholetý ředitel Úřadu práce v Pardubicích. Z vyjádření Martina Charváta však plyne, že spíše zvítězí širší model. „Přece jen se do zastupitelstva dostalo osm stran a tím, že politici už nebudou v představenstvu, tak nebude úplně snadné všechny uspokojit. Kloním se proto k modelu se sedmi lidmi,“ dodal.

V opozici nakonec skončí dva zastupitelé za KSČM, čtyři za Pardubáky společně a pět Pirátů. „Jen doufám, že nakonec budou dohody platit. Mám pocit, že je v koaličních stranách příliš mnoho slimáčků a zbývá málo kapusty, tak aby někoho nenapadlo, že opozici bude stačit méně míst,“ dodal Brendl.

Nicméně i zástupci dalších stran se před volbami tvářili, že opozice musí ve firmách být. „Už nikdy nesmí chybět opozice ve firmách města. Ostatně to jsme jako TOP 09 hlasitě kritizovali už tehdy a nechci, aby se to někdy opakovalo,“ řekla lídryně KPP Ludmila Ministrová.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Najdete na iDNES.cz