Matiční jezero v Pardubicích (16. 5. 2018)

Matiční jezero v Pardubicích (16. 5. 2018) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sací bagr v akci. Matiční jezero se dočká odbahnění za dvacet milionů

  • 5
Pardubické Matiční jezero se zanedlouho stane častým cílem rodinných výletů. Nejen pro děti bude totiž zajímavé sledovat, jak se bude slepé rameno Chrudimky odbahňovat. K vidění bude sací bagr nebo obří odvodňovací vaky.

Obnova Matičního jezera vyjde na 20 milionů korun. Město na něj získalo dotaci.

„Bahno bude odtěženo sacím bagrem a uloženo do textilních odvodňovacích vaků, které propustí vodu ven, ale už ji nenasáknou zpět. Tyto vaky budou rozmístěny kolem břehů a vytvoří v rámci regenerace podklad pro úpravu trávníků,“ uvedla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Podle ní se jedná o nejlepší možnou formu, jak vodní plochu zbavit letitých nánosů. „Možnost využít tuto techniku a odbahnit jezero za pomoci vaků je pro nás velkou výhodou, jelikož sediment se nemusí nikam odvážet a poslouží ke zpevnění břehů,“ dodala.

O nutnosti „Maťák“, na kterém převáděl své první brankářské zákroky i slavný pardubický rodák a hrdina z Nagana Dominik Hašek, vyčistit se mluví už mnoho let. Začátek prací vždy zkolaboval na nedostatku peněz. Nyní však radnice získala dotace od Evropské unie.

„Celkové náklady na vyčištění jezera budou, podle smlouvy o dílo, zhruba 20,17 milionů korun (včetně DPH), dotace EU by pak měla být 17,2 milionu. Z vlastních zdrojů tak město zaplatí necelé tři miliony korun,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Práce začnou podle zástupců města již v listopadu a potrvají dva roky. Kvůli ochraně ohrožených živočichů, kteří zde žijí, budou rozděleny na dvě etapy.

Matiční jezero

Vzniklo v roce 1910 regulací řeky Chrudimky a oddělením jejího slepého ramene. Na jeho břehu se nachází několik významných staveb, například Vila Viktora Kříže. Vodní plocha původně sloužila proti možnému zaplavení přilehlé kanalizační sítě a zástavby. Zčásti dochovaný samotný val u koryta řeky, který přechází v „lavorovitý“ park, v případě nejvyšší nutnosti plnil přirozenou bariéru proti povodni, stejně jako poddimenzované Bubeníkovy sady. Od padesátých let minulého století je systém neudržovaný. Jezero je nyní plné bahna.

Zdroj: Wikipedie

„Během té první v roce 2019 bude jezero odbahněno a na březích nainstalujeme první vrstvu břehových odvodňovacích vaků včetně dřevěných palisád. Na duben a srpen 2020 je naplánována druhá etapa, během níž bude na březích přibude druhá vrstva vaků a budou provedeny terénní úpravy,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní.

Konečná úprava břehů včetně osázení pak bude probíhat od září do listopadu 2020.

Na dně Matičního jezera, které vzniklo před více než sto lety oddělením slepého ramena řeky Chrudimky, je podle geodetického výzkumu na 14 tisíc metrů krychlových sedimentů. Pokud by nános bahna nebyl částečně odtěžen, mohlo by jezero zaniknout.

„Již dnes je prakticky zarostlé stulíkem utlačujícím ohrožené lekníny, které bývaly ozdobou vodní plochy. Letité nánosy proto budou zčásti odstraněny (zhruba ze 40 procent), budou obnoveny biologické vlastnosti jezera a stabilizovány erozí poškozené břehy,“ doplnila Nataša Hradní.

Sediment zůstane v jižní části jezera. Tvar a struktura dna tu bude upravena tak, aby se pozvolna měnila hloubka vody a nedocházelo ke střídání mělčin a tůněk. Tím budou vytvořeny vhodné podmínky pro ryby a obojživelníky, ale i pro vodní ptactvo.

„Břehy budou rozčleněny vložením různě svažitých partií, které umožní bezproblémový pohyb živočichů mezi vodním prostředím a souší. Zachovány zůstanou také okolní stromy, průřezem budou upraveny pouze keře,“ dodala Nataša Hradní.

Projekt je rozdělen na dvě etapy proto, aby během prací nebyl zasažen biotop a nedošlo k ohrožení živočichů, kteří zde žijí, včetně ohrožených druhů skokana skřehotavého a zeleného. Vzhledem ke způsobu jejich života je možné provádět těžení sedimentu jen ve dvou termínech, a to od března do dubna a od srpna do listopadu.