Tradice ožívá. Maškary zapsané v UNESCO nejsou atrakcí, ale obyčejem

  8:01aktualizováno  8:01
Masopustní pochůzku na Hlinecku, které mají od roku 2010 značku UNESCO, mohou lidé spatřit v sobotu ve skanzenu na Veselém Kopci. V autentičtější podobě tradiční maškaru uvidí v Hamrech a Blatně u Hlinska.

K masopustnímu hodování patří tradičně koblihy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Staročeský masopustní průvod, který v sobotu ráno vyrazí na pochůzku v obci Hamry, vždy byl a stále je divoký a nevázaný. I proto byla tradiční pochůzka ve vesnicích na Hlinecku zapsána před šesti lety na Seznam UNESCO. Masky budou popíjet, tančit, honit dívky i starší hospodyně, některé i povalí na zem.

Jak přiznává starosta Hamrů Petr Stejskal, nezasvěcené diváky by mohly některé scény zaskočit. „Někteří by byli určitě překvapeni, co se s nimi děje. Při všech schůzích a přípravách upozorňujeme masky, aby dávaly pozor, o koho se jedná. K domácím a lidem z blízkého okolí si můžeme dovolit více než k těm, kteří přijedou z měst,“ uvedl Stejskal.

Maškara v Hamrech nevystupuje ve skanzenu na Veselém Kopci ani nezajíždí do jiných měst jako masky ze sousední Vortové a Studnice. „Nelze z tohoto obyčeje dělat atrakci, se kterou by bylo možné objíždět města a obce. Tady je pro to přirozené prostředí. Ani nechceme, aby sem jezdily zájezdy, aby to byla masová akce, ztratilo by to své kouzlo,“ řekl starosta.

Naopak na co nejvíce návštěvníků se těší zítra ve skanzenu na Veselém Kopci, kam jich každoročně zamíří několik tisíc. Sem přijedou svoji tradici předvést maškary ze Studnice.

„Je to přirozené, že v domácím prostředí je obchůzka, lidově řečeno, divočejší. Její účastníci jsou místní, dobře vědí, co si ke komu mohou dovolit. U nás v prostředí skanzenu jsou maškary podobně jako návštěvníci vlastně hosté. Přesto se lidé mohou těšit, že uvidí tradiční podobu obchůzky,“ uvedla ředitelka skanzenu Ilona Vojancová.

V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře.

I na Veselém Kopci si však návštěvníci budou muset dávat pozor, protože masopustní tradice je už ze své podstaty trochu divoká. „Během obchůzky se lidé musí připravit i na žerty maškar, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem,“ řekla Vojancová. Součástí zítřejšího programu bude také ochutnávka zabijačkových specialit.

Tradiční masopust na Hlinecku

30. ledna

Hamry Průvod bude chodit od 7.00 do 17.00 hodin. Obchůzka vyjde z místní části Račín.

Veselý Kopec První pochůzka v 10.00, druhá ve 13.00. Skanzen se uzavře v 15.30. 31.ledna

Blatno Průvod v hlinecké místní části Blatno vyrazí od hasičské zbrojnice v 7 hodin a končí v 18.00.

6.února 2016

Studnice Začátek v 9 hodin povolením u starosty obce. Průvod bude ukončen porážením kobyly v 18 hodin.

Vortová Začátek v 8 hodin ve Vortové v místním kulturním domě, maškaru po celý den bude doprovázet Hlinecká kapela „Hlinečanka“. Masopustní průvod bude jako vždy mezi 17. - 18. hodinou zakončen porážením kobyly.

Masopustem se nazývá období, které začíná po svátku Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to doba právě zabijaček, besed a zábav končící obchůzkou maskovaných postav.

Průvody lze vidět v mnoha vesnicích, v některých městech pořádají masopustní jarmarky, masopustní veselice či masopustní plesy, ale jen ve Vortové, Hamrech a Studnici na Hlinecku si oslavy uchovaly svoji podobu z devatenáctého století.

Nejde jen o precizně připravované masky. Jinde masopusty mají karnevalový charakter, objevují se různé nové typy masek, ale v těchto obcích se drží tradice. A hlavně - za masky se převlékají pouze muži.

Na seznam nehmotného dědictví Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) byly masopustní průvody na Hlinecku přidány v listopadu 2010 v keňské metropoli Nairobi.

Nejčtenější

Šachista si chtěl na památku vyfotit soupeře, partii okamžitě prohrál

Na letošním šachovém festivalu Czech Open se odehraje na osm tisíc šachových

Kuriózní situaci řešil rozhodčí během šachového turnaje na festivalu Czech Open, který se v těchto dnech hraje v...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Rychlou silnici z Pardubic do Hradce zasypala hlína z nákladního auta

Hlína se vysypala do obou jízdních směrů.

Frekventovanou rychlostní silnici mezi Pardubicemi a Hradcem Králové částečně zablokovala u Opatovic nad Labem hlína z...

Další z rubriky

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Piloti během loňské nehody Boeingu v Pardubicích nebyli pečliví

Boeing, který si cestovní kancelář Travel Service pronajala od americké letecké...

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod uzavřel případ z loňského srpna, kdy na pardubickém letišti vyjel...

V Pardubicích po prázdninách otevře nová onkologie za sto milionů

V Pardubicích se chystá nová onkologie.

Po prázdninách se bude moci areál pardubické nemocnice pochlubit další novostavbou, která začne sloužit pacientům. Na...

Najdete na iDNES.cz