Pardubické školky jsou plné, radní navýšili kapacity o dalších sto míst

  18:03aktualizováno  18:03
V pardubických školkách je málo míst. Letos se nedostalo na více než 350 dětí. Situace je dokonce horší než loni. Radní přitom uklidňovali rodiče, že nedostatek míst nehrozí. Teď ale maminkám svitla naděje - radnice se rozhodla navýšit kapacity tříd. Vyčarovala tak místa pro dalších 109 dětí.
Míst ve školkách je málo, nedostalo se na 350 dětí. Ilustrační snímek

Míst ve školkách je málo, nedostalo se na 350 dětí. Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Radnice ještě nedávno o navyšování počtu míst ve školkách nechtěla ani slyšet. Úředníci tvrdili, že míst bude letos dostatek. Zdůvodňovali to tím, že letos by mělo být v Pardubicích méně tříletých dětí než v loňském roce.

Jenže stal se pravý opak. Mateřské školy jsou plné. "V druhém kole přijmeme ještě dvě děti, po jednom do každé třídy. Jaká bude šance na přijetí, ale budeme vědět až nám přijdou přihlášky," říká zástupkyně ředitelky mateřské školy Kamínek Lenka Černá.

Jak je to možné? Pardubice letos mezi kritéria nezařadily na základě doporučení ombudsmana podmínku, aby matka chodila do zaměstnání. "Domníváme se, že na tomto základě letos přihlásilo děti do školky více maminek, které nechodí do zaměstnání, než v minulých letech," říká náměstek primátorky Jindřich Tauber.

Ženy, které se chystaly na návrat do práce, jsou zaskočeny. V prvním kole školky odmítly téměř 80 dětí, kterým budou tři roky k prvnímu září a které se měly dostat zcela jistě.

Matky, které půjdou do práce, to berou jako diskriminaci

"Dceru se mi umístit do školky nepodařilo a bojím se, že ani v druhém kole neuspějeme. Komplikuje mi to život, protože od ledna, kdy jí budou tři roky, bych měla nastoupit do práce. Musím se tam jít v následujících dnech zeptat, jestli mi místo ještě dál podrží. Mám ale strach, protože ve firmě před nedávnem snižovali stavy. Beru to jako diskriminaci. Matky, které jsou nezaměstnané, dítě do školky dát mohou, a my, které chceme jít do práce, ne," říká jedna z pardubických matek, která si kvůli strachu z potíží nepřeje být jmenována.

Místa ve školkách

Město od roku 2008, kdy dorůstaly silné ročníky, navýšilo kapacitu mateřských škol o 618 nových míst. Využilo i kontejnerové přístavby. Od stejného roku ale počet narozených dětí v Pardubicích klesá.

Své štěstí v druhém kole zkusí i Tereza Stejskalová z Pardubic, jejíhož syna ve školce odmítli. "Třetí narozeniny bude mít až v prosinci a už v prvním kole nám řekli, že děti narozené od září dál moc šancí nemají. Poslali jsme ale odvolání a čekáme," říká Stejskalová.

Šanci uspět má. Poté, co školky přijmou i odmítnuté děti, kterým budou tři roky do září, mělo by zbýt ještě zhruba 30 volných míst. "Základním kritériem pro přijetí v druhém kole bude bydliště dítěte v Pardubicích a jeho věk," říká vedoucí odboru školství pardubické radnice Ivana Liedermanová.

Červnový zápis bude rozdělený do pěti dnů

Druhému kolu zápisů radnice vyhradila poslední červnový týden. Rozdělí je celkem do pěti dnů. Zda uspěli, se rodiče dozvědí ještě týž den. "Pokud budou odmítnuti, budou mít ještě šanci zapsat dítě v následujících dnech v jiné školce," vysvětluje Liedermanová.

Za markantním nárůstem žadatelů podle Jindřicha Taubera může stát i přehlašování trvalého pobytu dětí. "Máme informace o tom, že někteří rodiče z okolních obcí přihlásili dítě účelově k pobytu do Pardubic, například k prarodičům," tvrdí Tauber. Pardubické děti přitom tamní školky přijímají přednostně.

Kapacitu mateřských škol mohli městští úředníci spolu s ředitelkami školek rozšířit až po dohodě s hygienou. "Každou školku posuzujeme samostatně podle vybavenosti a prostorových podmínek. Podle zákona musí být ve školce například jeden záchod na pět dětí. Maximálně můžeme povolit, že ve školce s pěti záchodky může být 26 dětí," říká Dagmar Švadlenková z Krajské hygienické stanice v Pardubicích.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Personal Consult s.r.o.
Mistr montáží (P4505)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz