Lídrem ČSSD pro krajské volby je Netolický, Tichý do boje nešel

  19:05aktualizováno  19:05
Sobotní konference ČSSD v Sezemicích měla rychlý průběh. Především ta její část, v níž se volil lídr strany do krajských voleb. Jediný kandidát Martin Netolický dostal hlas od většiny delegátů. Do boje s ním nešla ani jednička pardubické kandidátky náměstek hejtmana Jan Tichý.

Martin Netolický (na snímku) je esem v rukávu současného hejtmana Radko Martínka. Tomu je v současnosti "k ruce" na ministerstvu pro místní rozvoj i na kraji. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pokud se vyplní volební prognózy podzimních krajských voleb, které slibují vítězství ČSSD, čeká lidi v Pardubickém kraji dost unikátní výsledek.

Hejtmanem se totiž stane nejmladší člověk v novodobých dějinách, navíc bez jakýchkoliv praktických zkušeností s řízením takové organizace, jako je kraj. Delegáti sobotní krajské konference ČSSD za svého lídra do voleb zvolili devětadvacetiletého radního Martina Netolického. Ten skutečně celý život nedělal nic jiného, než že byl "k ruce" současnému hejtmanovi Radko Martínkovi, ať už na ministerstvu pro místní rozvoj nebo na kraji.

"Martin Netolický je vzdělaný člověk a má přirozenou autoritu. Z praktického života má ale zkušeností minimum, pohyboval se jen v politických funkcích," uvedl mluvčí strany Miloslav Kučera. Při volbě lídra neměl Netolický soupeře.

Opustil Tichý od kandidatury kvůli nahrávkám?

Do křížku se s ním nepustil ani Jan Tichý, který se stal hladce jedničkou za pardubický okres a v kuloárech se o něm mluvilo jako o člověku, který "do toho půjde".

"Těžko říct, jak volba dopadne, ale Tichý si užije, lehké to mít nebude," řekl během přestávky krajské konference náměstek primátorky za ČSSD Jindřich Tauber.

Vyjádření Tichého se nepodařilo sehnat, neuspěl ani mluvčí strany Kučera, kterému Tichý nebral telefon. Podle Kučery si ale Tichý uvědomil, že po nedávných aférách s tajně pořízenými nahrávkami, které značně poškodily jeho reputaci, by od něj bylo rozumné, aby do volby nešel.

MF DNES totiž před časem zveřejnila tajně pořízené nahrávky, na kterých mluvili bývalý krajský předseda Miroslav Váňa a bývalý místopředseda Miroslav Petržílek. Oba bez obalu mluvili o Tichém v souvislosti s korupčními praktikami. Petržílek navíc řekl, že udělá z Tichého hejtmana, který ho bude poslouchat.

"Tichý skončil jako dvojka na kandidátce, což je myslím za této situace velmi slušný výsledek. Po těch problémech s nahrávkami myslím správně odhadl situaci," řekl Kučera.

Vyšetřování nahrávek stále probíhá

To, že se sociální demokracie v Pardubickém kraji zmítala v problémech, ve svém projevu zmínil i čerstvě zvolený lídr. Snažil se ale dát najevo, že vše už je za nimi. "Sociální demokracie dává jasný signál, že je schopna řešit své problémy uvnitř. Jsme silný tým, který je připravený pokračovat ve vedení kraje," řekl Netolický.

To ale nemusí být tak úplně pravda. Stále probíhají policejní vyšetřování v souvislosti se zmíněnými nahrávkami, a pokud detektivové dojdou k závěru, že strana je skutečně prolezlá korupcí tak, jak bezděky odhalili Váňa s Petržílkem, může ta pravá prověrka stability týmu teprve přijít.

Netolický je esem v rukávu současného hejtmana Radko Martínka. Ten nedávno na dotaz, zdali nebude voličům vadit příliš nízký věk Netolického, řekl, že se mladý náměstek za léta společné práce vše potřebné naučil.

Delegáti tak v sobotu svojí volbou dali najevo jedno: že jim způsob vlády na kraji nastavený hejtmanem Martínkem vyhovuje a za nejlepší považují to, když nový hejtman pojede ve stejných kolejích. Sám hejtman se domnívá, že Netolický by mohl být dobrým nástupcem. "Spolupracovali jsme spolu dlouho. Doufám, že jsem mu za tu dobu něco dal a že se něčemu přiučil. Bude ale na něm, zdali uspěje," řekl Radko Martínek.

Autor:

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Vozka v České Třebové naboural s povozem do zaparkovaného auta

V České Třebové se střetl koňský povoz se zaparkovaným autem.

V úvodu týdne řešili policisté v České Třebové dopravní nehodu koňského povozu se zaparkovaným automobilem....

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz