Lidé z Pardubic chtějí chránit stromy v Tyršových sadech vlastním tělem

  14:13aktualizováno  14:13
Už více než 1200 lidí podepsalo petici proti kácení čtyř set stromů v Tyršových sadech v Pardubicích. Ty mají padnout na podzim kvůli úpravám parku. Petice nepomohla a tak lidé plánují tvrdší akce. Až začne kácení, zřejmě se přivážou ke stromům aby tomu zabránili.

Tyršovy sady v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Nevylučuji, že ve snaze zachránit park se aktivisté budou přivazovat ke stromům," uvedl pro agenturu ČTK krajský šéf Strany zelených Jiří Malík.

To, že zřejmě nemluví jen tak do větru, stvrdily počty lidí, kteří se proti kácení vyjadřovali v anketě MF DNES. Všichni v dopisech odsuzovali plány radnice a někteří oznámili, že jim hodlají aktivně bránit. Nesouhlasných reakcí byly desítky.

"Vykácet Tyrše je trestuhodný počin. Já myslím, že se lidé za to postaví. Kamarádi už plánují nechat se přivázat ke kmeni jednoho ze stromů. V tomhle je podpořím," napsal do redakce třeba David Jirout z Pardubic.

Vedení města se ústy náměstka Františka Brendla brání, že se jen snaží dát do pořádku léta zanedbaný park. Aby ukázali, že kácení není účelové, nechali si radní zpracovat i nezávislý posudek na projekt. Ten měl být odpovědí na už zmíněnou petici. "Zadání posudku vycházelo čistě ze znění petice. Měl se vyjádřit k rozsahu kácení v rámci koncepce, která byla stanovena. V závěru se konstatuje, že je odpovídající," uvedl Brendl.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích počítají i s novými rybníčky

Změny Tyršových sadů v Pardubicích.

Změny Tyršových sadů v Pardubicích

Změny parku by měly odkrýt výhled na pardubický zámek ze Sukovy třídy.

Změny parku by měly odkrýt výhled na pardubický zámek ze Sukovy třídy

Projekt pod stůl neshodíme, říká radnice

Jenže jeho slova ani samotný posudek naštvané lidi neuspokojily. Spíše naopak. Například organizátor petice a bývalý šéf Krkonošského národního parku (KRNAP) Jiří Svoboda říká, že je město podvedlo.

"Posudek zkoumal totiž spíše zakázku a projekt než nějaké dopady vykácení stromů. Celé to na mě dělá dojem, že radní nás chtěli jen uchlácholit a udělali si to tak, jak potřebovali," uvedl Jiří Svoboda, který stál deset v čele KRNAPu.

S takovým výkladem náměstek Brendl nesouhlasí. Naopak udává argumenty, které mají potvrdit, že město se snaží o co největší komunikaci s nespokojenými lidmi.

"Proběhla veřejná projednávání projektu, připomínky jsme se snažili maximálním možným způsobem zapracovávat. Ani teď nechci s lidmi válčit. Stále jsme přístupni kompromisu mezi aktuálně plánovanými úpravami a požadavky lidí podepsaných pod peticí proti kácení stromů," uvedl Brendl.

Tyršovy sady v Pardubicích

Jenže zároveň hned jedním dechem dodává, že se rozhodně nechystá shodit pod stůl projekt na přestavbu sadů. A to hned ze dvou důvodů. Jednak jeho autoři vyhráli soutěž a také stavba musí začít letos, jinak Evropská unie nepošle slíbené peníze. "Na zásadní změny není čas. Neumím si představit, že bychom propásli šanci park konečně spravit," říká Brendl.

Spodní voda park bez stromů znehodnotí, namítají odpůrci

Odpůrci masivního kácení ale chtějí, aby se projekt od základu změnil. Jiří Svoboda totiž říká, že pokud se naplní, park bude nenávratně zničen a bude pro lidi neobyvatelný až třicet roků, než nové stromy opět narostou.

Upozorňuje i na to, že po kácení se zvedne hladina spodní vody a sady budou zřejmě podmáčené. "Projekt je pro Pardubice zcela nevhodný. Za takové peníze tolik škody," říká Svoboda, podle kterého by se projekt dal předělat během pár měsíců.

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Přeměněné centrum Pardubic s Tyršovými sady

Jenže tomu se radní budou bránit. Celá situace tak skutečně spěje k tomu, že se dřevorubci mohou v parku dočkat odporu. "Stále věřím, že najdeme nějaký kompromis. My, jako občanské sdružení, budeme chtít s radnicí ještě jednat. Podle mě je to lepší cesta než vázání se ke stromům," uvedl Jan Linhart z Klubu přátel Pardubic.

"Pokud někdo chce zachovat park v podobě, kdy se v létě zarostlá zákoutí stávají skrýšemi bezdomovců, v zimě cesty rozmáčenými bažinami a celoročně přestává být po setmění bezpečným místem, pak říkám, že to je daleko za kompromisem, ke kterému jsme ochotní," dodal Brendl.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Pardubická taxislužba pro seniory se chytila, brzy zajede do nových míst

Pardubická penzistka Milada Pavlíková bude Senior taxi využívat k cestám za...

Senioři v Pardubicích budou moci i nadále využívat službu Senior taxi, která funguje už rok pod značkou Vi3. Dobře se...

Pardubice chtějí zvelebit svá sídliště. Shánějí dotace

Ilustrační snímek

Většina největšího pardubického sídliště Polabiny je už dávno opravená. Ovšem stále se najdou ulice, kde vane duch...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz