Adresa pardubického letního kina se může během prázdnin náhle změnit

  10:36aktualizováno  10:36
Šéfové pardubického letního kina chtějí začít promítat v Tyršových sadech. I když hrozí, že se budou muset stěhovat jinam. Sady chce totiž město začít opravovat. Zamíří tedy kino ke skateparku? Patrně ne.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Začne, nezačne, začne, nezačne, začne, nezačne.

Jak říkanka z dětské hry vypadá příprava opravy pardubických Tyršových sadů za 80 milionů korun. Intenzivně se o ní mluví už čtyři roky, ale do země se v okolí zámku ještě nekoplo.

Letní kino Pardubice

Provoz kina v Tyršových sadech promítá každý prázdninový večer. V červenci projekce začíná ve 21.30 hodin, v srpnu o 30 minut dříve.

Diváci mají v areálu připravené stovky míst na dřevěných lavicích, další stovky lidí mohou usednout na klasické zahradní plastové židle. K dispozici jsou i stánky s pitím a jídlem, nechybí záchody nebo tekoucí voda.

Vstup do kina, které poprvé promítalo v parku v létě 2006, je zdarma. Jeden rok se kvůli plánované, ale neodstartované opravě sadů promítalo nedaleko skateparku za lihovarem.

Jenže nyní začíná mít nekonečný příběh nepříjemný dopad na oblíbené letní kino v parku. Jeho promotér Jan Motyčka ani pár týdnů před spuštěním prázdninového promítání nemá jistotu, že diváky přivítá v sadech.

"Museli jsme podepsat smlouvy na pronájem tradičního místa v parku i toho provizorního u skateparku, kde jsme působili v roce 2012," uvedl.

Důvod jeho rozpaků je zřejmý - radnice stále netuší, kdy, a zda-li vůbec, zahájí přestavbu parku. Klíčové karty drží v ruce Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který znovu posuzuje soutěž města na revitalizaci parku.

"Bohužel úřad nemá žádné správní lhůty, takže se absolutně nedá odhadnout, kdy rozhodne. Už zase čekáme na verdikt déle než měsíc," uvedl náměstek pardubické primátorky František Brendl s tím, že stále věří, že oprava začne ještě v létě.

Úřad svá rozhodnutí nemění. Stavba patrně nebude

Ovšem taková varianta se nezdá pravděpodobná. ÚOHS už v prosinci tendr zrušil kvůli přísně nastaveným požadavkům na technickou kvalifikaci uchazečů o zakázku. Město sice proti rozhodnutí podalo rozklad, ale úřad málokdy svá původní rozhodnutí mění.

"Důležité je, aby padl hlavně už vůbec nějaký verdikt. Potřebujeme vědět, co máme dělat dál. Na projekt jsou vázány evropské dotace," dodal Brendl.

S brzkým startem oprav evidentně nepočítá ani další provozovatel Tomáš Drechsler. Rozhodl se proto filmový areál vystavět na obvyklém místě v parku. "Tomu, že rekonstrukce začne v létě, osobně nedávám příliš velkou šanci. Z toho důvodu jsme nechtěli předem zavrhnout tradiční místo promítání v sadech, kde kino ostatně vzniklo, a stěhovat se předčasně ke skateparku," uvedl zakladatel kina, které každé léto navštíví desítky tisíc lidí.

Jenže toto rozhodnutí ho staví do riskantní pozice. Pokud by město od úředníků dostalo během následujících týdnů zelenou, kino by se muselo urgentně stěhovat na zmíněný plac za lihovarem.

"Tak je podepsaná smlouva. Kdybychom se třeba v půli července dozvěděli, že můžeme opravovat, kino se musí do nějakých deseti dní přestěhovat," dodal Brendl s tím, že město by Letnímu kinu na stěhování nic nedalo.

Přitom přesouvání promítací kabiny, záchodů, kiosků, laviček, plátna nebo elektroinstalace by určitě něco stálo. "Takovéto riziko bohužel musíme podstoupit. Výsledek stojí za to. Místo u skateparku není zdaleka tak pěkné a oblíbené mezi diváky jako to v Tyršových sadech," dodal provozovatel Tomáš Drechsler.

V případě, že by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl o tom, že město musí vypsat nové výběrové řízení na opravu parku, kino by už ohroženo nebylo. "Pak by se nemohlo začít stavět dříve než na podzim, promítání by tak už určitě letos nebylo narušeno," potvrdil náměstek Brendl.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Najdete na iDNES.cz