Zpátky k romantice. Letní kino by se mělo znovu vrátit do centra Pardubic

  10:03aktualizováno  10:03
Zpět do centra Pardubic by se v příštím roce mohlo vrátit letní kino. Usídlit by se mělo na ploše u Tyršových sadů, kterou chce město využívat i pro koncerty a sportovní akce.

Filmoví příznivci sledují projekci letního kina v Pardubicích. | foto: Tomáš Kubelka

Ještě o minulém víkendu si zabral areál bývalých jatek Olympijský park Pardubice, příští léto by zde však už mohlo promítat letní kino, které se kvůli opravě Tyršových sadů muselo přesunout ke skateparku nedaleko hlavního vlakového nádraží. Potvrdil to starosta prvního městského obvodu Jaroslav Menšík.

Radnice totiž nechala v areálu u Tyršových sadů zbourat bývalá jatka, upravila i jejich okolí, aby se tam mohly konat koncerty či působit sportovní stanoviště pro veřejnost.

„Zpevněnou plochu chce obvod využívat jako odstavnou část nebo pro akce, které jsou víc zátěžové, aby se neničil trávník. Ten je ideální pro sport nebo sezení a relaxaci,“ řekl Menšík.

O příštích prázdninách by pak nově vzniklá lokalita mohla sloužit pro projekce letního kina.

„Areál vedle skateparku má své výhody i nevýhody. Má velkou kapacitu a dobře se tam parkuje, je blízko obou nádraží a dostupnější z Polabin, takže jsme získali nové diváky. Na straně druhé je dál od centra města a nepůsobí tak romanticky jako Tyršovy sady. Nezastírám, že bychom se chtěli do centra vrátit,“ uvedl promotér letního kina Jan Motyčka.

Podle něj by bylo možné na štěrkovou část umístit těžší zařízení a promítalo by se směrem k Labi. A to do té doby, než v areálu bývalých jatek vznikne plánovaný multifunkční areál, kde bude zázemí, které by mohlo sloužit i pro letní kino.

„Prostor vedle Tyršových sadů bude fajn a měl by přinést podobně romantický a komfortní zážitek jako v Tyršových sadech. Nebude-li tomu stát v cestě nějaká zásadní překážka, mělo by se letní kino vrátit do centra města. Ostatně vzniklo na základě přání, aby se o prázdninách oživilo centrum města. Nechť se tam tedy vrátí,“ řekl Motyčka. S návratem do centra města ale hrozí, že se znovu objeví stížnosti na hluk.

V minulosti proti letnímu kinu dokonce vznikly dvě petice. Letní kino má navíc nyní silnější zvuk. To by ale podle Motyčky nemělo vadit. „Technologie se posouvá stále dopředu, a přestože je zvuk silnější, je soustředěný přímo do divácké části. Jsem přesvědčen, že v okolních objektech skoro není nic slyšet,“ řekl.

Další investice do areálu by měly brzy následovat

Radnice chce do lokality, která zahrnuje i letní stadion, investovat i nadále, avšak postupně. Město si nechalo zhotovit studii, jak využít lokalitu okolo Labe. A právě s letním kinem dokument počítá - na rozdíl od plánu, podle kterého se uskutečnila oprava Tyršových sadů, kde letní kino před 11 lety začínalo promítat.

„Prý se s ním v rekonstrukci nepočítalo. Pan architekt Jiránek měl svou představu a byl asi dost nekompromisní. Zjistil jsem ale, že by se tam letní kino vešlo, brání tomu asi jeden záhon osázený jiřinami. Otázkou ale je, do jaké míry tam mohou vjet nákladní auta. Potřebujeme nainstalovat promítací kabiny, stánky a bary, takže by tam musel jeřáb. Navíc je stanovena podmínka pětileté udržitelnosti, kdy se s areálem nesmí nic dít,“ uvedl Motyčka.

Promítání letního kina je zdarma a má tradičně velkou návštěvnost, jen za červenec přišlo zhruba 500 diváků za večer. Obvykle nejvíce lákají „rodinné středy“, kdy kino zpravidla promítá animované snímky pro rodiny s dětmi.

Letní kino má rozpočet 1,5 milionu korun, kromě sponzorů na provoz přispívá město dotací ve výši 600 tisíc korun na sezonu. V minulosti byly dotace nižší, ohledně jejich výše se nejednou strhly politické boje. V Tyršových sadech fungovalo kino do roku 2014, kdy začala jejich rekonstrukce.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Při honu zastřelil na Pardubicku jeden myslivec druhého. Hrozí mu šest let

Při honu u obce Kojice na Pardubicku zastřelil v září jeden z myslivců druhého. Policie ho obvinila z usmrcení z...

Dělníci dostali pokutu za parkování, pak strážníkům pomohli nastartovat

Do svízelné situace se dostala hlídka městské policie v Pardubicích, která dopoledne pokutovala dělníky za parkování na...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz