Pardubické letiště postaví nové parkoviště, na starém se začne platit

  15:47aktualizováno  15:47
Dobrá i špatná zpráva přichází z pardubického letiště. Ta první říká, že u terminálu nejspíš ještě letos začne růst parkoviště pro 220 aut, včetně míst pro krátkodobá zastavení typu kiss and ride. Ta špatná pak ale hlásí, že od letní sezony letiště nejspíš zpoplatní stávající autopark, který je pro cestující zdarma.

Letištní terminál v Pardubicích těsně před dokončením. (20.11.2017) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubické mezinárodní letiště třeba proti pražské Ruzyni nabízí jeden velký bonus navíc. Rodina přijede až k novému terminálu ve svém voze přímo k odbavovací hale. Hlava rodiny vyloží kufry a zbytek posádky a odjede pár stovek metrů zaparkovat vůz.

A ten může stát na dohled terminálu Jana Kašpara třeba dva týdny zcela zdarma. Žádné shánění parkování nebo složité domlouvání odvozu, které lidé znají z cesty do Prahy.

Ovšem zdá se, že tato výhoda bude brzy minulostí. Lidé z vedení firmy East Bohemian Airport, která se o civilní část letiště stará, totiž začínají nahlas mluvit o tom, že bezplatné parkování v létě skončí.

„Pokud parkoviště zpoplatníme, tak to bude od letní sezony. Ceny ještě nemáme stanovené, ale domnívám se, že budou minimální,“ řekla ředitelka společnosti East Bohemian Airport Hana Šmejkalová.

Na druhou stranu řidiči budou moci v dohledné době využít dalších 220 míst. Momentálně jich je v Popkovicích zhruba 600.

Stavba parkoviště má začít u letiště ještě letos a náklady by měly být 15 milionů. Nové představenstvo, které se změnilo po volbách, musí investici ještě schválit.

Zástupce v něm mají akcionáři, kterými jsou město a kraj. „Nyní jsou ceny materiálů a služeb poměrně vysoké, je na akcionářích, jestli tuto investici podpoří, nebo ne,“ řekla Šmejkalová.

Vypadá to, že politici stavbu podpoří

Zatím se zdá, že politici stavbu včetně dostavby druhého patra terminálu podpoří. Alespoň to vyplynulo z posledních vyjádření hejtmana Martina Netolického.

„Za prioritní považuji zajištění kvalitního parkování, a proto jsme využili podzimní odstávky pro úpravu vojenského autoparku na parkovací stání. Další parkovací plocha před terminálem by mohla zajistit parkování pro 220 automobilů, včetně zastavení typu kiss and ride,“ řekl nedávno hejtman Netolický.

V letech 2015 a 2016 letiště čelilo velkému odlivu ruské klientely. Od předloňska mu čísla přepravených cestujících rostou. Loni letiště přepravilo přes 147 tisíc lidí.

Letos by mohly být výsledky ještě lepší. Letiště jedná s dalšími dopravci, ve druhé polovině roku by mohlo nabídnout další dvě tři destinace.

„Kdyby dopravci měli dostatečné kapacity, letadla a personál, tak cestujících letos přepravíme jednou tolik,“ řekla Šmejkalová.

Z Pardubic létá společnost Ryanair do španělského Alicante a do Londýna. Dopravci nabízejí lety v letní sezoně do Bulharska nebo Turecka, loni 30 procent klientů letělo s ruskými dopravci do Ruska. 

„Vyjednáme pravidelné linky Smart Wings do Moskvy. Jednáme ještě s dalším dopravcem, ale podle leteckých dohod, domluvených ještě za Sovětského svazu, smí z Moskvy do Karlových Varů, Prahy a Pardubic létat vždy jen jeden dopravce. Byla bych ráda, kdyby to bylo možné rozšířit,“ dodala Šmejkalová.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Další z rubriky

VIDEO: Auto jedoucí na červenou narazilo do houkajícího vozu strážníků

Houkající auto městské policie jelo podle záznamů na zelenou a s použitím...

Hlídka městské policie havarovala v pondělí večer v Pardubicích. Do služebního vozu, který měl zapnuté majáky i...

Policie žádá úpravu rizikové silnice, místní vidí problém v řidičích

Nebezpečná část silnice mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí.

Policie požádala oficiálním dopisem Pardubický kraj, aby něco provedl se silnicí mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí,...

Pardubice vydaly o tisíc parkovacích karet méně, mimo centrum bude plno

Ilustrační snímek

Pardubický dopravní podnik loni vydal čtyři tisíce parkovacích karet, které umožňují stání aut v centru. Letos jich je...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz