Pardubice a Kyjev spojí přímá nízkonákladová linka třikrát týdně

  10:47aktualizováno  10:47
Na odletové tabuli pardubického letiště už nebude svítit pouze přímá letecká linka do španělského letoviska Alicante nebo sezonní charterové lety. Ukrajinská nízkonákladová letecká společnost SkyUp ve středu oznámila, že od zimního letového řádu bude třikrát týdně létat mezi Pardubicemi a Kyjevem.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

První letadlo by na ranvej pardubického letiště mělo dosednout 22. října, kdy začne nová přímá linka fungovat. Dopravce na linku nasadí letadlo typu Boeing 737-800 v konfiguraci pro 189 cestujících. Společnost SkyUp plánuje létat do Pardubic celoročně.

Letový řád

Pardubice - Kyjev 12.50 (odlet), 15.40 (přílet)

Kyjev - Pardubice 11.00 (odlet), 11.50 (přílet)

Lety v úterý, pátek a v neděli.

Podle ředitelky pardubického letiště se bude létat na mezinárodní letiště Boryspil, které loni odbavilo více než 12,5 milionu cestujících.

„Jedná se o uzlové letiště, tranzitní bod, přes který se cestující dostávají dál do celého světa. Očekáváme, že spojení by mohlo využít až padesát tisíc cestujících za rok v obou směrech. Vycházíme z toho, že Pardubice spojí Kyjev třikrát týdně a průměrná vytíženost je odhadována na 150 cestujících na let. Od prosince, pokud vše dopadne dobře, přibude ještě jedna linka, takže by se létalo čtyřikrát týdně,“ sdělila ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA) Hana Šmejkalová.

Lety si podle ní oblíbí kromě Ukrajinců, kteří u nás pracují nebo žijí, také lidi z byznysu, ale i turisté. Na letiště vzdálené 29 kilometrů od centra téměř třímilionového města nově od konce loňského roku zajíždí z kyjevského hlavního nádraží expresní vlak. Vlaky ve špičce jezdí každou půlhodinu a cesta trvá asi 40 minut.

Letenky jsou v prodeji prostřednictvím webových stránek dopravce www.skyup.aero od středy v cenách od 45 euro za jednosměrnou letenku.

„Pevně věřím, že nám spojení zvýší počet cestujících na pravidelných linkách a byznys letiště dostat na úroveň, kterou jsme měli v roce 2018. Pokud bychom neměli dva měsíce uzavřenou ranvej, překročili bychom i rekordní rok 2013,“ dodala Šmejkalová.

Loni pardubické letiště odbavilo 147 tisíc pasažérů, letos kvůli zrušeným letům do Londýna a potížím nových boeingů jejich počet poklesne. Odhady hovoří o 90 tisících cestujících.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Sportovní park se do Pardubic za rok vrátí, je to fenomén, říká manažer

Manažer pardubického Sportovního parku Pavel Stara.

Když je něco úspěšné, není třeba měnit zaběhnutý scénář. Pardubický Sportovní park, jenž skončil o uplynulém víkendu,...

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Najdete na iDNES.cz