Kubíky dřeva tam, kubíky sem. Ekologické dřevo do kraje firmy dovážejí

  8:28aktualizováno  14:49
Jen jedenáct vlastníků lesů v Pardubickém kraji, které zabírají něco přes procento zalesněné plochy, má certifikát o tom, že hospodaří způsobem blízkým přírodě i lidem. Takové označení však budou dodavatelé dřeva potřebovat stále častěji, pokud budou chtít prodat.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jablonné nad Orlicí v podhůří Orlických hor je sice obklopeno lesy, nicméně tamní nábytkářská firma Dřevotvar většinu suroviny dováží ze zahraničí. Většina vlastníků lesů nejen v Pardubickém kraji totiž nehospodaří podle certifikace Forest Stewardship Council (FSC), kterou v západní Evropě zákazníci stále častěji požadují.

„Sehnat certifikovaný materiál je u nás veliký problém. Musíme nakupovat v zahraničí tak ze šedesáti až sedmdesáti procent, prakticky v celé Evropě, například v Itálii, na Slovensku, v Belgii,“ uvedl ředitel společnosti Dřevotvar Jablonné nad Orlicí Martin Beran.

Jen asi dvě procenta lesů v České republice má zelený certifikát a někteří výrobci nábytku se tak bojí, že o své zakázky přijdou na úkor zemí, které ho mají a nezatěžují je vyšší náklady související s dopravou.

„V Pardubickém kraji je 11 vlastníků lesů s tímto certifikátem. Z toho jedna je soukromá a zbytek jsou obce. Výměra lesů s certifikací je cca 1600 hektarů,“ uvedl Aleš Erber, lesnický specialista národní kanceláře FSC.

Už před rokem se postarala IKEA o rozruch, když oznámila, že chce být zelenější. To znamená, že bude od roku 2020 vykupovat pouze dřevo se speciálním certifikátem FSC zaručujícím jeho ekologické vypěstování. Jenže většina vlastníků lesů včetně státní firmy Lesy ČR, má totiž jiný certifikát PEFC, který IKEA dříve stačil.

„Vzniká tak zajímavá situace, vyvážíme tisíce kubíků, ale zároveň i dovážíme, a to ve statisících nebo jednotkách milionů kubíků,“ uvedl Milan Hron, jenž je předsedou Pro Silva Bohemica, pobočného spolku České lesnické společnosti.

V praxi by přechod na dražší FSC pro české lesy znamenal zmenšení holosečí, které se dnes běžně dělají na velkých plochách. Více by se také hlídala druhová skladba toho, co se v lesích vysazuje. Ekologická sdružení, jako například hnutí Duha, dlouhodobě tvrdí, že certifikace PEFC nezaručuje šetrné lesní hospodaření.

Potíže mají některé nábytkářské firmy

Většina vlastníků lesů ale přechod na jiný certifikát zatím neplánuje. Ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka uvedl, že oba systémy certifikace jsou podobné a není důvod ke změně.

Ani Martin Beran mezi certifikáty nevidí propastný rozdíl. „Nelobuju za jeden nebo druhý certifikát, ale jestliže trh požaduje FSC, tak se tomu snažíme vyhovět,“ uvedl.

Zatím mají potíže jen některé nábytkářské firmy, které mají náročné zákazníky ze Západu. „Pro nás to neznamená existenční problém. Máme sice zákazníky v Anglii, kteří chtějí výrobky s certifikátem FSC, ale stačí jim, když z patnácti výrobků ho budou mít tři,“ uvedl Milan Zadina, předseda družstva Dipro Proseč. To musí dovážet jen asi deset procent suroviny ze Slovenska.

Pokud vlastníci lesů nezareagují včas, nestane se podle ředitele Martina Berana na první pohled nic dramatického.„Firmy, které budou chtít výrobek s FSC, se obrátí do Polska nebo do Pobaltí a české firmy o zakázky přijdou, přestanou být konkurenceschopné. Přepravní náklady samozřejmě ovlivňují cenu.

V rámci republiky má certifikaci FSC kolem 290 majitelů lesů, celosvětově jich je na 30 tisíc. Největší vlastník Lesy ČR (LČR) letos poprvé veřejně připustily její přijetí, ovšem zpochybnily platné standardy. Společně s Vojenskými lesy a statky usilují o změnu některých podmínek.

„Zástupcům národní kanceláře FCS jsme ukázali přímo v terénu konkrétní provozní nedostatky a připomínkujeme mezinárodní směrnici ohledně používání chemických prostředků,“ řekla před časem tisková mluvčí LČR Eva Jouklová.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Najdete na iDNES.cz