Lesopark na Dukle získává novou vizáž. Spory vyvolává kácení stromů

  8:07aktualizováno  8:07
Obnova lesoparku na pardubické Dukle je v plném proudu. Zarostlý prostor postupně nabývá podoby klasického městského parku. Některým obyvatelům sídliště ale trnem v oku zůstává chátrající budova stojící v jeho středu. Jiní litují pokácených dřevin.

Lesopark na Dukle se proměňuje. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Část unijních peněz z fondů pro modernizaci pardubických sídlišť Dukla a Višňovka se radnice rozhodla věnovat na revitalizaci lesoparku na Dukle. Proměnit ho chce v příjemné místo pro relaxaci i sport.

Fotogalerie

Jenže plány našly i svoje odpůrce. Nesouhlas s rozsáhlým porážením stromů vyjádřil místní spolek Chráníme stromy.

„Řízení o jejich kácení jsme se zúčastnit nemohli, protože lesopark je veden jako „les“, zatímco spolky bojující za ochranu přírody se mohou účastnit pouze řízení o kácení „mimo les“. Město sice uspořádalo dvě veřejné debaty o projektu, na kterých se obyvatelé sídliště mohli s jeho záměry seznámit, ale informování veřejnosti o této možnosti nebylo dostatečné,“ tvrdí člen sdružení Jiří Svoboda, který úpravy považuje za neuvážené a zbytečně široké.

Podobný názor mají i někteří obyvatelé sídliště. „Je to neúcta k přírodě. Lesopark byl vždycky hustě zarostlý, mám ho takový v paměti už odmala,“ vzpomíná také jeden z jeho návštěvníků.

Park se uzavřel koncem července a chodce tu vystřídali dřevorubci. V prvním týdnu úprav vykáceli stromy, které zasahovaly do trasy obnovovaných a nových cest. Zbývající porost se nyní prořezává od náletových dřevin a starých topolů, které by mohly ohrozit bezpečnost návštěvníků. Výrazný úbytek stromů má vynahradit nová výsadba.

„V severní borové části se vysází hlavně duby. Provedeme také výsadbu poloodrostků a odrostků dřevin, jako jsou lípa, habr, javor či buk,“ říká vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

Ostudou parku je nevzhledná budova

Lidé také poukazují, že v parku nadále zůstává nevzhledná budova, kterou revitalizace nezahrnuje. Město se brání tím, že v době, kdy se projekt připravoval, nebylo jejím vlastníkem.

„Budova patřila sportovnímu klubu Lokomotiva Pardubice. Jistina Lokomotivy Pardubice, ve výši zhruba tři miliony korun, se anulovala převodem pozemku a budovy na město,“ uvedl starosta pátého městského obvodu Jiří Rejda.

O jejím osudu teď bude jednat se zastupitelstvem. „Osobně se přikláním k možnosti najít smysluplné a ekonomické využití budovy. Mohla by sloužit jako dětský klub s pracovní dílnou pro družiny a kroužky. Není v tak tristním stavu, jak se na pohled zdá, proto je pro mě její kompletní demolice pouze krajní variantou,“ dodává. Konečné řešení chtějí zastupitelé najít do konce roku.

Z původních zpevněných cest lesoparku vzniknou osvětlené běžecké trasy. Dráhu celkové délky 1 500 metrů tak budou moci běžci využívat i po setmění. Noční osvětlení sídliště vítají i obyvatelé.

Obnova parku na Dukle

5 měsíců potrvají stavební práce.

15 milionů korun bude město stát obnova parku.

130 stromů v lesoparku dělníci pokáceli.

Revitalizace obnáší také vybudování dvou venkovních posiloven a sezení u základní školy Josefa Ressla. Nové pěšiny olemují informační panely ze speciálního plechu, které se osvědčily už v lese na sídlišti Dubina. Veškeré vybavení objektu má být v jednoduchém provedení, aby se zachoval přirozený vzhled lesoparku.

„Vše je projektované tak, aby se tu lidé cítili jako v přírodě a mohli si tak alespoň na chvíli oddychnout od běžného městského ruchu,“ uvádí náměstek primátora Jan Řehounek. Od minulého pondělí je kvůli stavbě uzavřena také zdejší účelová komunikace.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Na přivaděči k D11 zemřel řidič osobního auta po střetu s kamionem

Řidič osobního auta nehodu nepřežil.

Po čelním střetu s kamionem zemřel dopoledne řidič Škody Octavia na úseku silnice I/36 mezi obcemi Chýšť a Voleč na...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz