Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

Šéf pohotovosti studoval medicínu dvakrát, tu první na Ukrajině

  8:00
Lékař Vítězslav Novohradský je náměstkem ředitele krajské záchranné služby, radním Pardubic i místopředsedou krajské organizace ČSSD. Zároveň však pracuje na lékařské pohotovosti na Dubině, kterou převzal v roce 2009.

Coby mladý začínající lékař jsem si budoval kariéru v Kyjevě. Změnu příjmení mi poradila bývalá primátorka Pardubic Hana Demlová. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lékařské pohotovosti pro dospělé nezmizely. Zajít k lékaři například ve čtvrtek o půl desáté večer však už mohou dnes lidé v kraji jen v Hlinsku a pak v Pardubicích.

Právě na pohotovosti v Pardubicích ordinuje Vítězslav Novohradský, který ji převzal v roce 2009. Ten vedle toho stihne dělat náměstka krajské záchranné služby, radního Pardubic i místopředsedu krajské ČSSD.

"Nedávno jsme oslavili úctyhodnou bilanci: 27 tisíc úspěšně ošetřených pacientů na pardubické lékařské pohotovosti," uvedl.

Novohradský se narodil na Ukrajině a medicínu vystudoval de facto dvakrát. Poprvé na Ukrajině a potom v Česku, protože mu některé zkoušky absolvované v Kyjevě nebyly uznány.

Postupně si vybudoval kariéru v nemocnicích v Pardubicích, Jilemnici a Vrchlabí, byl primářem, pak si otevřel v Pardubicích vlastní ordinaci, stal se šéfem lékařské pohotovosti, náměstkem ředitele krajské záchranné služby.

Navíc k tomu se vrhl do politiky.

Většina vašich krajanů přišla do Česka až po revoluci. Vy jste ale přišel dříve.
Za to, že jsem trvale zakotvil v České republice, vlastně může černobylská tragédie. Coby mladý začínající lékař jsem si po studiích budoval kariéru v Kyjevě, má česká žena byla v sedmém měsíci těhotenství a najednou došlo k výbuchu jaderného reaktoru v Černobylu. Po této obrovské lidské tragédii se všem nastávajícím matkám doporučovalo, aby raději odjely porodit jinam. Moje žena odjela domů, do Československa a můj první potomek přišel na svět právě tady. Poměrně dlouho ale trvalo, než jsem se za ženou a dítětem dostal i já a až obrovská náhoda, při níž jsem se setkal s manželi Gorbačovovými a osobní intervence paní Raisy v roce 88 způsobila, že jsem získal výjezdní doložku. Pod dojmem tragických událostí v Černobylu jsme se rozhodli s mou ženou zůstat v její rodné zemi a svou lékařskou praxi jsem začal vykonávat tady.

Jsou Češi podle vás xenofobní? Působil jste nejprve v nemocnicích v Pardubicích, Jilemnici, ve Vrchlabí - jak jste byl vnímán jako lékař - cizinec?
Nemyslím si, že český národ je xenofobní. Možná jsou jen Češi trochu více nedůvěřiví ke všemu cizímu či novému. Je ale pravdou, že navzdory dosažené kvalifikaci a všem zkouškám a atestacím jsem musel v Česku začít od nuly. A pro mladého člověka je dost demotivující, pokud doma absolvuje veškeré školy i univerzitu s vynikajícím prospěchem a za hranicí je rázem kvůli přízvuku a příjmení v pozici outsidera. Jako lékař-cizinec jsem musel svou práci odvádět minimálně na sto padesát procent. A přestože jsem se snažil a pomalu si začal budovat kariéru i tady, pocit pracovní nespokojenosti ještě dlouho přetrvával.

A kdy se to zlepšilo?
Až když jsem se stal primářem. Za prvé už jsem něco profesně dokázal, za druhé přestali být zahraniční lékaři v našich nemocnicích takovou výjimkou. Mohl jsem se soustředit na skutečnou práci a neřešit, jestli se na mě kvůli mému přízvuku a jménu někdo nedívá skrz prsty.

Dříve jste se jmenoval Vasilij Nikolajčuk. Proč jste si změnil jméno?
To jsem udělal především kvůli dětem. Narodily se tady a nechtěl jsem, aby zažívaly nějaké ústrky. Změnu příjmení mi poradila bývalá primátorka Pardubic Hana Demlová, o niž jsem v nemocnici pečoval. Z jejích rukou jsem přijal české občanství a na radu této moudré dámy přijala rodina nové jméno.

Proč se lékař v oboru urgentní medicíny rozhodne věnovat právě praktickému všeobecnému lékařství?
Možná to bude znít trochu zvláštně, ale já si prací v ordinaci praktického lékaře a na pohotovosti doháním absenci komunikace s pacienty, která nutně vznikne, pokud si systematicky budujete kariéru na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení v nemocnici a završíte ji primariátem. Mně ten bezprostřední kontakt s pacientem velmi chyběl, nadto mám oproti ostatním kolegům nespornou výhodu v tom, že znám dokonale nemocniční provoz a vím, co patří ještě na pohotovost, a co už má řešit akutní lůžková péče. Primářem už jsem byl, nechtělo se mi podruhé vstupovat do stejné řeky, a protože mám dost sil a jsem zvyklý tvrdě pracovat, pohotovost i ambulance praktického lékaře pro mě představovaly novou výzvu.

Pořád jsem ale nepochopil, jak je možné zvládat víc zaměstnání najednou. Od rána vést záchrannou službu, odpoledne až do deseti večer být na pohotovosti.
Mě vychovala babička. Když jsem byl malý, moji rodiče odjeli v rámci tehdejších budovatelských programů stavět Sibiř a já jsem zůstal několik let pouze s babičkou, takže ona byla mou učitelkou, matkou i otcem zároveň. Babička měla drobné hospodářství a se vším jsem jí vždy pomáhal. Byla to obdivuhodná, statečná a silná žena. Zažila veškeré útrapy války, válka jí vzala i manžela, protože dědeček se nevrátil, takže středobodem jejího života se stala výchova dětí a poté nás, vnuků. Nikdy jsem ji neviděl odpočívat, takže pracovitost jsem asi zdědil po ní. S rodiči jsem nikdy takový vztah neměl, to ona mě zahrnula obrovskou láskou, podporovala mě i na studiích, a přestože již zemřela, nikdy na ni nezapomenu. Vždy, když jsem měl v životě těžké chvíle, zdávalo se mi o ní.

Kde je podle vás největší chyba tuzemského zdravotnictví? Ve špatně řízeném resortu? Ve zdravotních pojišťovnách?
Chyba je ve špatně nastaveném systému. Zjednodušeně řečeno: tuzemské zdravotnictví je stále socialistické, jenže okolo řádí dravý kapitalismus. V tom je základní problém, vedoucí k soustavným stížnostem a nespokojenosti lékařů i pacientů. Navíc je tu dost zdevastován systém přípravy mladých lékařů. Byl vytvořen paskvil, který má fatální dopad na celé zdravotnictví. A ten bohužel nelze zrušit jen legislativními úpravami. Změnila by to větší poptávka po opravdu kvalitní medicíně, ovšem to by se musel změnit přístup celé společnosti.

V Pardubicích jako radní za ČSSD patříte ke kritikům toho, jak Pardubice pomáhají hokeji. Co vám na tom vadí?
Způsob, jakým město pomáhá klubu, není podle právnické analýzy v souladu se zákonem. Vadí mi také, že město nemá činnost klubu, třebaže je jeho významným akcionářem, vůbec pod kontrolou. Dozorčí rada po celá léta neplní svoji funkci. Je nezodpovědné sypat peníze do podniku, jehož chod nemohu ovlivnit.

Jak by podle vás vyšlo srovnání současného vedení města s předcházejícím pod vedením primátora Demla. Myslíte si, že jste lepší?
Myslím si, že předchozí vedení připravilo některé projekty bez dobré ekonomické analýzy jejich dopadů na rozpočet města, což se nyní projevuje. Například v případě bazénu nezapočítali do stavby náklady na jeho vybavení v hodnotě 80 milionů korun. V případě našeho působení ve vedení města nemohu nebýt sebekritický, je hodně co vylepšovat. Třeba odsunutí revitalizace Tyršových sadů či přednádraží do zapomnění. To jsou věci, které mne hodně mrzí.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Smršť stržených trolejí rozhýbala železnici, šéf SŽ slíbil nápravu

Několikahodinová zpoždění kvůli strženým trolejím koncem minulého týdne rozčílila cestující na hlavním tuzemském...

Auto dostalo smyk na vrstvě hrachu, přistálo na boku v příkopu

Řidička osobního vozu Kia Soul havarovala na Chrudimsku do příkopu poté, co dostala smyk na vrstvě hrachu na vozovce....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky mezi Čechy a Moravou jezdí, koridor stál kvůli poruše trakčního vedení

Provoz na železničním koridoru spojujícím Čechy a Moravu byl v sobotu zastaven na více než šest hodin. Před sedmou ráno...

Dolní Morava si přeje dobudovat resort, zajistí to ekonomiku, říká starosta

Vedení Dolní Moravy podporuje další chystané investice horského resortu. Obec na Orlickoústecku si totiž přeje, aby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Motorkář zřejmě nedal přednost náklaďáku, do nemocnice ho převážel vrtulník

Letecky museli záchranáři po střetu s nákladním autem transportovat do nemocnice motorkáře, který havaroval na silnici...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Friends Fest na dostihovém závodišti láká na siláckou show i americké káry

V sobotu se na pardubickém závodišti koná další díl festivalu Friends Fest. Akce, která ukazuje vše spojené s USA, jako...

Opilá žena na stopce nabourala strážníky, sváděla to na covid

Přes dvě promile alkoholu v dechu měla pětačtyřicetiletá žena, která v pátek v Pardubicích nedobrzdila na stopce a...

Před volbami, nebo po? Politici se přou, kdy jednat o problémech v kraji

Těsně před komunálními volbami mělo vedení Pardubického kraje zastupitelům vysvětlit, jak si poradilo s personální...

Pardubický kraj konečně zahájil stavbu přivaděčů, přichází však pozdě

Po letech odkladů začíná v Pardubickém kraji stavba dálničních přivaděčů k novým úsekům D35. Už to není dálniční...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...