Léčebné lázně Bohdaneč čeká nejistá sezona, klienti mizí

  7:47aktualizováno  7:47
Kvůli škrtům ministerstva zdravotnictví přijdou někteří pacienti o možnost jezdit do lázní za peníze zdravotní pojišťovny. Lázně v Bohdanči ovšem výrazný odliv hostů zaznamenaly už nyní.

Lázně Bohdaneč se na špatné časy chystaly již loni, ubylo v nich téměř třicet zaměstnanců. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"V prvních třech měsících letošního roku přijelo do lázní o 25 procent klientů méně. Způsobily to úsporné kroky zdravotních pojišťoven," říká ředitel lázní Rudolf Bubla.

Vzhledem k plánům ministerstva zdravotnictví na další omezení lázeňských pobytů přitom existuje pro nejbližší budoucnost lázní jen jedna jediná jistota - bude ještě hůř.

Méně lidí v ulicích města trápí i podnikatele

Petr Papák má cukrárnu Nella na Masarykově náměstí v Lázních Bohdaneč už dvacet let. Jenže už nebojuje jen s důsledky recese a byrokracie, ale i s velkým odlivem hostů v lázních.

"Na tržbách jsme to pocítili. Je to jedna z dalších nepříjemných zpráv. Jsem ale optimista, dvacet let jsem to vydržel a přežil všechny krize," říká.

Ne že by byl Petr Papák s nedalekými lázněmi přímo spjat pupeční šňůrou, ale jejich osud je pro něj důležitý. "Slyšel jsem, že podle ředitele lázní to musí otočit k samoplátcům, jako je to v cizině. Jenže to znamená lázně lépe vybavit. Něco jiného vyžadují lidé, kteří to mají placené ze zdravotního pojištění, a jiný komfort požadují ti, kteří to platí ze svého," uvažuje.

V lázních už pracuje méně lidí

Léčebné lázně se na příchod špatných časů chystaly už během loňského roku. "Před rokem jsme měli 272 zaměstnanců, nyní jich je asi 243. Budeme dělat vše pro to, abychom v redukci nemuseli pokračovat. Jsou to kvalitní lidé, proškolení, investovali jsme do nich," říká ředitel lázní Rudolf Bubla.

Co se změní

Proč bude méně lidí jezdit do lázní

Zdravotní pojišťovny se budou patrně od července řídit přísnějším, takzvaným indikačním seznamem. Ten sníží počet diagnóz, při kterých bude lázeňská péče plně hrazená ze zdravotního pojištění.

Lékaři a pojišťovny tak pošlou do lázní méně lidí. Ti v nich navíc stráví kratší dobu. Prodloužit se navíc má časový interval, za který se nemocní budou moct do lázní vrátit.

Ke změně daného seznamu vedly ministerstvo zdravotnictví především ekonomické důvody, tedy snaha ušetřit omezením výdajů na lázeňskou péči.

Ovšem výdaje na lázeňství zdravotní pojišťovny úspěšně snižují už teď.

Lázně se nyní budou snažit získat nové klienty, kteří si pobyt platí ze svého. Jenže rychlost úbytku klientů způsobená pojišťovnami je příliš velká.

"Zaměřujeme se v tuto chvíli zejména na klienty ze zemí bývalého Sovětského svazu, Polska a Německa, ale je to běh na delší trať," uvedl Bubla.

Na druhou stranu lázně nechystají ani propouštění ani zavírání pavilonů. "Máme obavy z toho, co přijde, ale nejsme vystrašení. Smyslem nového seznamu určitě nemá být to, aby klienti nemohli jezdit za léčbou," myslí si ředitel lázní.

Hůře na tom budou i léčebny

Jedna z největších léčeben v zemi, Hamzova odborná léčebna v Košumberku na Chrudimsku, kvůli restrikcím a komplikacím s předepisování pobytů lékaři se připravuje na to, že nebude mít pavilony zaplněné do posledního místa jako dosud.

"Do září máme co dělat, ale hrozí, že nebudeme mít naplněný podzim," uvedl ředitel léčebny Václav Volejník.

Propouštět v léčebně, kde pracuje přibližně 530 lidí, se nechystá. "Lidé, kteří odejdou do důchodu, nebudou nahrazeni. Pokud budeme snižovat počet personálu, chceme to udělat cestou bezbolestnou," dodal.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Modelky si nechaly zmalovat záda ve stylu Moulin Rouge, celé tělo neprošlo

Malířky ztvárnily na zádech modelek známý kabaret Moulin Rouge. Jeho symbolem...

Devatenáctý ročník Kalibr cupu, soutěže mladých kadeřnic a kosmetiček se letos nesl ve stylu Moulin Rouge. A tak se...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz