Úřad práce plánuje v rámci takzvané racionalizace postupně zrušit 83 svých poboček v zemi, tedy více než pětinu. V Pardubickém kraji chce zavřít větší pobočky v Lanškrouně, v Litomyšli a v Holicích, ale i menší pracoviště v Jablonném nad Orlicí, v Jevíčku a ve Skutči s celkem padesáti pracovníky. Podle ministerstva vnitra je takový krok možný kvůli stále větší digitalizaci, díky které lidé nemusí chodit přímo na pobočky.
Změny na úřadu práce v kraji
|
Starostové se zlobí, že s nimi o rušení poboček nikdo nemluvil. „Přijde mi velmi nefér, že nikdo nepřijel osobně, nediskutoval s námi,“ řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl.
V Lanškrouně to vidí stejně. „Lanškrounská pobočka má stovky klientů z celého území, vnímáme to jako opatření, které jde proti klientům. Společně se zástupci okolních obcí pošleme řediteli úřadu práce dopis, ve kterém dáme najevo jasný nesouhlas,“ uvedl starosta Lanškrouna Radim Vetchý. Podle něj opatření dopadne hlavně na lidi z menších obcí, pro které cestování na pobočky v Ústí nad Orlicí či České Třebové může být nepříjemné.
Starostům vadí, že netuší, podle jakého klíče Úřad práce ČR při selekci poboček postupoval. O pobočku přijde Litomyšl, zatímco v sousední Poličce ne. Úřad práce zůstane zachován například i v Třemošnici na Chrudimsku, kde žije něco málo přes tři tisíce obyvatel.
Úřad práce uvádí, že výběr konkrétních pracovišť prováděl na základě zpracované analýzy dostupnosti z jednotlivých spádových obcí podle dojezdových časů autem i veřejnou dopravou. „Počet občanů v obcí, kde pracoviště sídlí, není zásadní, mnohem důležitější je celkový počet obyvatel ve spádové oblasti a možnost dojezdu obyvatel na jiná kontaktní pracoviště, přičemž možnost dojíždění není omezena hranicemi okresu, v budoucnu ani hranicemi kraje,“ uvedl tiskový mluvčí Úřadu práce ČR Michal Kovařík.
Přihlíželo se podle něj také k celkovému množství klientů na pobočkách, nezaměstnanosti či existenci vyloučené lokality. Ta třeba na Litomyšlsku na rozdíl od Moravskotřebovska, kde pobočka i kvůli vyšší nezaměstnanosti zůstává, není ani jedna.
Už nyní je navíc možné řadu záležitostí vyřídit online. V polovině příštího roku chce Úřad práce ČR spustit digitalizaci sociálních dávek. Lidé si tak přes internet budou moci začít podávat žádosti o podporu v nezaměstnanosti, příspěvky na péči, dávky pro postižené či novou dávku, která po reformě nahradí čtyři dosavadní příspěvky.
Úřad práce zruší více než pětinu svých poboček, propouštět ale nebude |
„Je pravda, že spousta věcí se dá zařídit online, ale tady se bavíme o skupině obyvatel, která internet nedokáže tolik využívat,“ řekl ČTK starosta Holic Ondřej Výborný. Ten organizuje petici proti zrušení pobočky, kterou podepsalo už přes tři sta lidí. „Úřad práce neřeší jenom nezaměstnanost, dělá hmotnou nouzi, práci s lidmi se zdravotním postižením, poskytuje sociální dávky pomoci. To jsou stovky klientů měsíčně,“ řekl Výborný.
Starosta Litomyšle Daniel Brýdl řekl, že zrušení tamní pobočky finančního úřadu v minulém roce chápal, ale pobočka úřadu práce je daleko důležitější, neslouží jen nezaměstnaným.
„V době, kdy je nezaměstnanost téměř nulová, tak bych se asi tak nerozčiloval, ale chodí tam maminky s dětmi, imobilní občané, uprchlíci z Ukrajiny. Jsou to ti nejzranitelnější. A nejde jen o Litomyšl, když je někdo z Budislavi, bude muset dojet na pobočku přes dva autobusy,“ uvedl Brýdl. Úřad práce v Litomyšli sídlí v budově města, radní proto nabídli, že pobočka bude moci platit snížené nájemné, anebo zde bude sídlit bezplatně.
22. května 2023 |