Ochočené labutě v Nových Hradech vyvedly mladé, nebojí se lidí ani aut

  • 0
Nové Hrady na Orlickoústecku jsou magnetem pro turisty kvůli rokokovému zámku manželů Kučerových, kteří už více než dvacet let památku a její nejbližší okolí s nádherně upravenými zahradami pečlivě zvelebují. Obec se třemi stovkami obyvatel má teď o jednu atrakci navíc. Je jí labutí pár, který před pár dny vyvedl kupu čilých šedivých labuťat. Nebojí se lidí ani aut.

Labutí rodinka si oblíbila nejen vody zámeckého rybníka, ale i přilehlou náves, kam je turisté i místní chodí vydatně přikrmovat.

„Podívej, jak některá jsou ještě šedivá, některá už bílá,“ ukazuje své dceři labutí pár s šesti mláďaty uprostřed parkoviště mladá žena, která se na neobvyklý obrázek přijela podívat z Lukové.

„Bydlí tady naši. Řekli nám, že už se vylíhla a že se vůbec nebojí,“ dodala k ptačí rodince, kterou nevyvede z míry ani nastartovaný autobus u zastávky či další přijíždějící auta.

„Máme tady teď takovou atrakci. To přijede autobus a první, co všichni udělají, že vytáhnou mobily a jdou si labutě fotit. Navykly si žít s lidmi. Pravidelně chodí přes náměstíčko k autobusové zastávce, kam se chodí pást. Pak jdou zase na rybník,“ řekl starosta Nových Hradů Jaromír Raba.

Labutě se do Nových Hradů vracejí pravidelně, ovšem až letos mají potomky. 

„Vyvedly šest mladých, z čehož máme velkou radost, protože minulý rok došlo k nějakému neštěstí. Labutí hnízdo kousek od mostu do zámku bylo rozházené a zničené. Zda od psa, nevíme. Letos se to povedlo. Mláďata jsou moc roztomilá. Chodí po návsi, kde je lidé krmí pečivem, což ale pro labutě není dobré. Doufáme, že se jim bude dařit,“ říká Magda Kučerová, která se svým manželem zámek občas přezdívaný jako český Schönbrunn nebo Versailles vlastní.

Milan Oppa z nedaleké Záchranné stanice Pasíčka o labutí rodině ví. Před přikrmováním varuje z jiného důvodu. 

Ochranáři před vábením na pečivo varují

„Je to podobné jako u nutrií, se kterými si ve městech nevědí rady. Zvířata se naučí na příjem potravy od lidí a pak chodí úplně všude,“ říká ochranář s tím, že největším rizikem jsou pro labutě právě silnice, kde jim hrozí srážka s autem. K ohroženým labutím odtud vyjíždějí nárazově. Za posledního půl roku řešili přibližně sedm labutí. 

„Převážně šlo o případy, že se usadily na špatném místě a hrozilo jim nebezpečí hlavně od projíždějících aut. Třeba v Dašicích u náhonu labuť pravidelně přecházela silnici. Zrovna přepeřovala a nemohla létat. Museli jsme ji odchytit, protože hrozilo, že ji něco srazí. Máme ji teď v Pasíčkách, odkud ji budeme převážet na lepší místo někde na řece,“ ukazuje na konkrétní případ Oppa.

Někdy však odchyt nepřipadá v úvahu. „Bylo to u Stradouně, kde se labuťák s mláďaty usadil na kraji silnice v nepřehledném místě. Silničáři se samosprávou tam dali upozornění, že se u silnice nachází labutí rodinka. Dobře to dopadlo a po 14 dnech si vybrali jiné stanoviště,“ říká Milan Oppa a přidává radu: „Když už labutě přikrmujeme, tak jedině bílým pečivem v blízkosti vodní plochy na břehu. Určitě je nelákat dál.“