Hrdina zastavil koně, který vláčel žokeje. Jak přeskočil plot, dodnes neví

  19:13aktualizováno  19:13
Veterinární technik Jaroslav Komárek převzal v pondělí Cenu Michala Rabase za záchranu života. Při mítinku Velké pardubické chytil cválajícího koně, který s sebou vláčel svého jezdce.

Jaroslav Komárek před skokem, kde chytil koně vláčejícího jezdce. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

V drama se proměnil loni druhou říjnovou neděli jeden z dostihů před Velkou pardubickou. Když koně vyběhli z lesíka, zdálo se, že jeden jménem Smajlík je bez žokeje. Více než kilometr totiž za sebou vláčel svého jezdce Jána Macha, který nezvládl doskok.

V závodním cvalu se mu nepodařilo vrátit se zpátky do sedla, místo toho mu zůstala noha ve třmenu a kůň ho před zraky ochromených diváků táhl závodištěm.

„Ta scéna byla děsivá. Vyběhl jsem rychle naproti Smajlíkovi, abych ho zastavil, ale najednou se kolem mě neuvěřitelnou rychlostí prohnal Jarda Komárek. Kůň se mohl rozhodnout, že skočí překážku číslo 11 a pro jezdce Macha by to bylo smrtelné,“ řekl správce pardubické dráhy Jiří Janda. I proto jednačtyřicetiletého Komárka Dostihový spolek na ocenění navrhl.

Když Jaroslav Komárek uviděl Smajlíka, jak vláčí svého jezdce, přestal pro něj dostih a vše kolem existovat. Vyběhl zvířeti vstříc.

„Viděl jsem koně a automaticky jsem běžel. Snažil jsem se s ním potkat, abych ho mohl odchytit. Do cesty se mi postavil živý plot, který jsem nějak skočil. Dodneška nevím, jak se mi metr širokou překážku podařilo přeskočit. Bylo to v tak rychlém sledu, že si ani přesně nevybavuju, jak jsem Smajlíka chytil. Nějak jsem natáhl ruku a naštěstí byl ten první pokus úspěšný,“ popisuje Jaroslav Komárek dramatické chvíle.

Samotný jezdec si pamatuje jen útržky. „Až od kamarádů jsem se dozvěděl, co se stalo. Smajlík je velký kůň, zřejmě podcenil tuhle nejlehčí překážku, nepamatuji si skok, kde udělal chybu, ale pamatuju si, jak mě vláčel prachem a oranicí. Pak mě ‚vypnul‘ nějakým kopancem do hlavy. A už mě táhl jako hadrového panáka. Ještě že nešel s koňmi dál dostih a neskákal. Pořádně jsem se probral až v nemocnici,“ řekl tehdy jen pořádně potlučený Ján Mach.

Když jeho koně Komárek chytal, valach naštěstí okamžitě zastavil. To už na místo přiběhli i další lidé. Koně drželi, aby po zraněném jezdci nešlapal. Museli zajistit, aby zvíře nezačalo panikařit a aby jezdci, se kterým bylo stále spojeno třmenovým řemenem, kopyty neublížilo.

„Naštěstí kůň nepřešlapoval, zůstal stát, takže jsme mohli pomoci jezdci. Problém byl, že Ján Mach měl zaklesnutou nohu ve třmenu navíc otočenou, takže museli koně kompletně odsedlat a až potom si muže převzali záchranáři,“ vzpomíná na těžké chvíle Komárek, který ocenil také charakter koně.

Spousta jeho čtyřnohých kolegů by z ostrého závodního tempa přepnout na klidový režim nedokázala.

Hnědáka navíc Komárek chytil před překážkou. O tom, jestli by ji Smajlík táhnoucí jezdce skočil, nechce spekulovat.

Komárek je přesvědčen, že se kůň rád nechal chytit, protože chtěl od nezvyklé zátěže pomoci. „Kůň není zvyklý, že by mu něco takhle viselo od boku. Od přírody je to pro něj signál, že je to predátor, který se ho snaží zabít. A on má před ním jedinou šanci – utíkat,“ vysvětluje Komárek, který je jako veterinární technik na závodišti pravou rukou šéfa heřmanoměstecké kliniky Petra Přikryla, a společně tak deset let pomáhají zraněným koním na závodišti i na klinice.

Veterináři i záchranáři se vždy snaží být co nejrychleji u koní i zraněných žokejů. Jejich hlídky jsou rozmístěny po závodišti a vysílačkami si hlásí případné pády.

Další start byl valachovi osudný

Komárek za desetiletí na závodišti smýkání jezdcem nepamatuje, stejně jako rychlý sprint nikdy nebyl jeho disciplínou. „Snad jen na vesnici, když jsem dělal hasičský sport,“ vzpomíná Komárek.

Pád Macha nespojuje s nekvalitní výstrojí ani s nepřipraveností koně. Noha se jezdci otočila ve třmeni zrovna v nejširším místě boty a zasekla se do třmenu.

„Kdyby se otočila o půl centimetru dál, tak vyklouzla ven a on spadne na zem. Byla to obrovská smůla, ale zároveň měl ale obrovské štěstí, že z toho vyvázl bez zranění,“ řekl Komárek.

Příběh Jána Macha a Smajlíka ale skončil happyendem jen dočasně. Navzdory drsné nehodě vyrazili spolu na úvodní letošní pardubické dostihy a opět to nedopadlo dobře. Tentokrát pád jezdec zvládl, kůň si ale zlomil nohu a musel být utracen.

Témata: Pardubický kraj

Nejčtenější

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Matka zemřela po pádu z koně, dcera žádá milion po národním hřebčínu

Tradiční Hubertovu jízdu letos v kladrubském hřebčíně zakončili honem „na...

Okresní soud v Pardubicích otevřel případ smrti jednačtyřicetileté ženy, která v říjnu 2016 při tradiční Hubertově...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Tisíce zubů z pryskyřice nahrazovaly štěrk pod zahradní dlažbou

Majitelé nasbírali podle svého vyjádření deset kbelíků umělých zubů.

Překvapení zažili noví majitelé domu ve vsi na Svitavsku, když se pustili do oprav zahradní dlažby. Jako podkladový...

Další z rubriky

Žena se zřítila z hradu Oheb, když šla na záchod. Zranili se i její zachránci

Tři zranění putovali do Chrudimské a Pardubické nemocnice.

V sobotu kolem desáté hodiny večerní se ze zříceniny hradu Oheb zřítila jedna z návštěvnic, která spadla z přibližně z...

Kvůli chlapci v kómatu přestane pardubická ORL seřezávat krční mandle

Adámek čtyři dny po operaci mandlí začal silně krvácet, minuty čekal na pomoc...

Klinika ORL pardubické nemocnice nebude na doporučení krajského úřadu nadále provádět seřezávaní krčních mandlí. Při...

Pardubice čeká dopravní peklo, v pondělí začne opravou silnice na Přelouč

Ucpané Pardubice. Přispívá k tomu i frekventovaná ulice S. K. Neumana.

Léto bude pro řidiče zejména ze západní části Pardubic hodně nepříjemné. Už teď lze při troše smůly uvíznout na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz