Kouř z krematoria vadí lidem v nejbližším okolí. | foto: Petr Broulík

Lidem v České Třebové vadí kouř z krematoria, město zvažuje jeho konec

  • 7
Obyvatelé České Třebové, kteří bydlí u městského krematoria, si stěžují na zápach a dým, jež toto zařízení při provozu vypouští. Radnice dokonce kvůli stížnostem obyvatel bydlících v blízkosti hřbitova zvažuje, zda vůbec krematorium před hřbitovem provozovat.

Českotřebovské krematorium využívá řada pozůstalých ze širokého okolí a v poslední době se v něm uskuteční asi tři tisíce kremací ročně.

„Dá se říci, že u nás dnes provádí kremaci lidé skoro z půlky republiky, třeba i ze vzdáleného Trutnova,“ řekl starosta Jaroslav Zedník.

Podle něj však město nyní musí zvážit další existenci celého zařízení.

„Nevnímáme to tak, že tady máme krematorium, které kouří. Bereme jej jako službu, kterou naše město lidem poskytuje. Ale dnes už otázka zní také tak, jestli budeme krematorium kvůli protestům části obyvatel nadále vůbec provozovat. Protože asi od roku 1995 je trendem postupný úbytek krematorií. Některá uzavírají kvůli velkým nákladům na provoz,“ upozorňuje.

Nedá se dýchat, odchází černý kouř, stěžují si lidé

Jenže část obyvatel z okolí si na provoz krematoria stěžuje. „Dobré to není. Když už se dnes zvažuje, zda tu má být, tak bych byl radši, kdyby krematorium skončilo. Sváží to sem z daleka a je toho dnes mnohem více. Bydleli tady švagr a sestra a oba jsou mrtví. Myslím si, že na tom může mít kouř vliv. A možná hraje roli i lidský faktor, kdo dnes takovou práci dělá?“ říká šestašedesátiletý Josef Mašek.

Upozorňuje ale, že on sám bydlí až na konci ulice a na kouř poukazují především lidé, kteří mají domy mnohem blíže krematoriu. Od nich jsou slyšet i příkřejší prohlášení.

„Jsme první na ráně. Někdy se nedá ani dýchat a někdy je to hustý černý kouř. Záleží na větru, kam kouř z komína nese. Byl jsem na vojně v Pardubicích, tam byla kasárna poblíž tamního krematoria, ale takhle to tam nepáchlo. Také je rozdíl mezi dneškem a dřívějškem. Dnes tady pálí mnohem více těl než dříve. Někdy spalují i o víkendu či v noci,“ uvádí manželský pár, který si nepřál být jmenován.

Nejbližší krematorium by po uzavření měli obyvatelé České Třebové v Pardubicích.

„Ty jsou na tom v podstatě podobně. Lidé si musejí uvědomit, že pokud tuto službu v České Třebové ukončíme, zřejmě se pro ně kremace blízkých i podstatně zdraží,“ upozorňuje starosta a dodává, že v současné době odborníci na hygienu z Hradce Králové měří, jaké množství spalin z krematoria uniká. Měření má trvat asi měsíc a půl.

„Až budeme znát výsledky, budeme o problému jednat. Krematorium ale neuzavřeme hned, je tam podepsaná smlouva a běží životnost pecí. Chceme zřejmě ještě letos do konce roku uspořádat veřejné projednání o tom, jaká situace s krematoriem je. Na něm předložíme i výsledky měření, které v současnosti v krematoriu probíhá,“ řekl starosta.

Krematorium v České Třebové otevřelo v červenci 1970. Obyvatelé České Třebové se na ně dokonce skládali.

„Je třeba také říci, že rodinné domy, jejichž obyvatelé si na zápach z krematoria stěžují, v té době nestály. A všichni, kdo tam bydlí, na to byli paní ze stavebního odboru upozorněni. Ptala se jich, jestli jim nevadí, že tam stojí krematorium. Někteří si to i pamatují,“ řekla místostarostka České Třebové Jaromíra Žáčková, která sama v ulici bydlí.