Bojiště u Králík ožije tanky i gripeny, Cihelna tu bude už po jednadvacáté

  11:39aktualizováno  11:39
V Králíkách začíná v pátek Cihelna 2018, už 21. ročník vojensko-historické akce, připomínající obranu státu v minulosti i v současnosti. Návštěvníci uvidí ukázky nasazení armád v letech 1938 a 1939, ale budou si moci prohlédnout i nejmodernější vojenskou techniku.

Třídenní akce Cihelna s hlavním sobotním dnem bojových ukázek je největší akce za účasti armády v Pardubickém kraji. Každoročně ji sleduje kolem dvaceti tisíc diváků. Letos se jim představí až čtyři stovky členů klubů vojenské historie, vojáků, celníků či policistů.

„Cihelna patří mezi rozhodující akce pořádané armádou. Splňuje i náborový smysl, protože jsou na ní rodiny s dětmi, které vidí vojáky a historické kluby v akci - tenhle náboj je přitahuje a přesahuje i do doby pozdější,“ řekl brigádní generál Jaroslav Trakal, ředitel Agentury logistiky Armády České republiky.

Program začne v pátek v osm hodin ráno šestihodinovou spanilou jízdou vojenské historické a bojové techniky s osádkami v dobových uniformách z Králík přes Žamberk, Letohrad a zpět.

Od 14 hodin pokračuje veřejnosti přístupným generálním nácvikem akce v prostoru „bojiště“. V sobotu začíná celodenní program už o půl desáté dopoledne. Předváděcí plocha bude patřit ukázkám armády, záchranářů, policistů, celníků i Vězeňské služby.

Armádu budou reprezentovat gripeny, vrtulníky, parašutisté, ženisté, dělostřelci, zdravotníci, zástupci vojenské policie, logistiky a komunikačních systémů pozemních sil, nebude chybět ani pěší rota aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Pardubice, která se připravovala na akci ve Vojenském újezdu Libavá.

Vedle moderní i historické vojenské techniky budou k vidění i dobové tábory zúčastněných historických vojenských jednotek.

Od zrady k válce

Atraktivním bodem budou dvě velké bojové rekonstrukce klubů vojenské historie na téma „Od zrady k válce... 1938 - 1939.“ Armád, jednotek a druhů uniforem bude vystupovat nezvykle mnoho.

„V průběhu dvou hodinových představení se v několika obrazech diváci ponoří do roku 1938, zažijí obsazení pohraničí ČSR německou armádou, obsazení Těšínska Polskou armádou a následně prožijí napadení Polska německou a sovětskou armádou v září roku 1939. V ukázkách bude nasazeno množství historické vojenské techniky. Uvidíte polské tančíky TKS, československé obrněné automobily vzor 30, německé stroje z počátku války a mnoho dalšího,“ řekl Martin Ráboň ze Společnosti československého opevnění.

Od pátku do neděle budou připraveny speciální prohlídkové trasy ve tvrzích Bouda a Hůrka. Návštěvníci se dostanou i do míst v podzemí, kde se běžně neprovádí. Mezi Boudou a Muzeem Vysoký Kámen bude zřízena zvláštní autobusová linka.

V pátek a v sobotu budou k vidění jízdy těžké bojové techniky a vojenských vozidel pro návštěvníky na předváděcím polygonu Vojenského muzea Králíky.

Králická radnice tradičně zajišťuje nejen zázemí, ale i páteční večerní kulturní program v centru města. „Na Velkém náměstí vystoupí posádková hudba, mažoretky a skupina ABBA revival, připraveno bude bohaté občerstvení, hudební produkce potrvá do pozdních hodin,“ řekl místostarosta Králík Martin Hejkrlík.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

VIDEO: Zdrogovaný řidič chtěl policistům zmizet v garážích. Doběhli ho

Řidič před policisty ujel do podzemních garáží

Pardubičtí policisté si v minulých dnech během večerní hlídky všimli řidiče, o kterém věděli, že má zákaz řízení....

V Jablonném nad Orlicí se srazilo auto s vlakem, řidič přehlédl výstrahu

Řidič auta podle prvotních zjištění policie přehlédl blikající světla na...

V Jablonném nad Orlicí se ráno střetlo osobní auto s projíždějícím vlakem. Řidič auta podle zjištění policistů přehlédl...

Najdete na iDNES.cz