Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ údajných rozsáhlých podvodů s úrazovým pojištěním. Na snímku druhý zleva je předseda senátu Jan Šlosar. (28. ledna 2020) | foto: David Taneček, ČTK

Za fingované úrazy soudí pojišťovací agenty i lékaře, celkem 21 lidí

  • 2
Pardubický krajský soud otevřel rozsáhlou kauzu údajných podvodů. Kriminalisté ji nazvali Medical a obvinili v ní 21 lidí z řad lékařů, sester a pojišťovacích agentů. Obžaloba je viní, že minimálně od roku 2010 po dobu pěti let účtovali pojišťovně fiktivní nebo staré úrazy.

Většina obžalovaných do soudní síně nedorazila. Jak uvedl předseda senátu Jan Šlosar, dnes i v příštích dnech je naplánováno pouze čtení obžaloby.

„Má šest set stran,“ konstatoval státní zástupce Jiří Viesner. Obsáhlý spis vezla na státní zastupitelství policejní dodávka ve 22 bednách od banánů. Některým obžalovaným hrozí až deset let vězení.

Podle zjištění kriminalistů se nekalé praktiky odehrávaly tak, že předem vytipovaný pojistník uzavřel prostřednictvím zprostředkovatele úrazové pojištění na vysoké denní odškodnění.

„Pojistné za něho zpravidla hlavní podezřelí hradili a nedlouho po uzavření smlouvy byly u pojišťovny uplatněny pojistné události – úrazy,“ řekl David Kakrda z odboru hospodářské kriminality.

Fiktivní události vznikaly trojím způsobem: obžalovaní si úrazy vymýšleli, oznamovali stará neléčená zranění nebo léčení skutečných úrazů účelově protahovali.

„Veškeré úrazy byly ‚léčeny‘ spřízněnými lékaři, kteří účelově prodlužovali léčbu a v jejím závěru ji nadhodnotili jak z hlediska potřeby léčení, tak i poskytnuté péče a úkonů,“ řekl Kakrda.

Celková škoda u 297 fiktivních pojistných událostí je kolem 51 milionů korun, z čehož zhruba 38 milionů korun pojišťovna vyplatila. 

Za hlavu rozsáhlé kauzy je považován pojišťovací agent Eduard Pekař. Ten se jako jeden z mála k soudu osobně dostavil. Vinu odmítá.

„Jsem nevinný. Osobně se těším, až se tady vyviním, je to komplot na mou osobu. Svou práci dělám deset let,“ řekl novinářům Pekař.

Ačkoli se případem zabývá pardubický krajský soud, z kraje je jediný obžalovaný, bývalý externí lékař pardubického hokejového klubu a ortoped chrudimské nemocnice Zdeněk Koreček. 

Další obvinění lékaři působí jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie v Libereckém, Ústeckém, Středočeském a Plzeňském kraji i v Praze.

U soudu se bude například hájit Petr Zeman, který v roce 2015 operoval v plzeňské Fakultní nemocnici tehdejšího slovenského prezidenta Andreje Kisku a nyní působí jako lékař u fotbalové Viktorie Plzeň.

„V kauze jsme zadávali i zhruba patnáct znaleckých posudků, například z oboru kybernetika, odvětví výpočetní techniky nebo z oboru zdravotnictví – specializace na radiologii,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Janovsku.

Podle ní byl případ v měřítku pardubického krajského ředitelství policie  ojedinělou akcí jak rozsahem, tak počtem nasazených policistů.

Další část líčení je se koná 4. února, celkem je naplánováno 44 jednacích dní. Protože pardubická pobočka soudu nemá tak velký jednací sál, zamluvil si předseda senátu největší východočeskou soudní síň v justičním komplexu v Hradci Králové.

25. května 2015