Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Soud se zastal lidí, kteří nechtěli u domů betonárku. Jenže podnik už stojí

  6:08
Krajský soud se zastal obyvatel Hlinska na Chrudimsku, kteří nesouhlasili s výstavbou betonárky necelých 200 metrů od jejich domů. Územní rozhodnutí vydané stavebním úřadem není podle soudů v pořádku. Betonárka přitom už stojí.

Lidé se obrátili na soud kvůli stavbě nové betonárky. A ten jim dal za pravdu. Zatím není jasné, kdy a zda vůbec začne nový závod vyrábět beton | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Lidé ve Rváčovské ulici v Hlinsku by potřebovali ze všeho nejvíc obchvat. Těžké vozy tu dělají takový hluk, že si sousedé před svými domy opravdu nepopovídají, anebo jen v okamžicích, kdy tudy nic nejede. A těch moc není.

Místo obchvatu se ale dočkali nové betonárky společnosti ZAPA Beton hned za tratí. 

„Už nyní je tady hrozný provoz. Kdyby tu vyjížděly do silnice mixy s betonem, byla by to katastrofa. Zatáčka je úzká, velké vozy se tady těžko vejdou. Navíc by betonárka začínala fungovat už ve dvě hodiny ráno, takový provoz do blízkosti rodinných domů prostě nepatří,“ řekla Pavlína Zavřelová ze Rváčovské ulice.

Z ulice betonárka není vidět, až před zimou opadají listnáče za tratí, bude to jinak.

Stavební úřad přes námitky obyvatel vydal územní rozhodnutí, a když se proti němu lidé odvolali, krajský úřad řekl, že vše je v pořádku.

Ani soud, na který lidé se loni v září obrátili, jim zpočátku nevyhověl. Odmítl totiž loni v prosinci vydat předběžné opatření, kterým by stavbu betonárky zastavil. 

A tak kousek od silnice už stojí čtyři cementová sila i s novou příjezdovou cestou z hlavní silnice. Jen zatím odtud nikdo nevozí beton. Krajský soud totiž minulý týden rozhodl, že verdikt Krajského úřadu Pardubického kraje, který se postavil za vydané územní rozhodnutí v Hlinsku, ruší. 

„V dané kauze bylo rozhodnutí krajského úřadu zrušeno zejména s poukazem na nedostatečné odůvodnění souladu stavebního záměru s územně plánovací dokumentací a pro další procesní vady,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Hradci Králové Kateřina Podeszwová. 

„Pro nás je to úspěch, ve který už mnozí nevěřili. Je to potvrzení, že tu existuje právní stát,“ řekl advokát Miloš Tuháček, který v kauze zastupuje nespokojené obyvatele ulice. Na začátku sporu měl klientů víc, nyní zbyli jen tři. „Někteří už nevěřili, že máme šanci uspět,“ řekl.

Hlavními výhradami místních jsou obavy z hluku, prachu a dopravního zatížení. S tím by ovšem spor nevyhráli. Ostatně když soud přesvědčovali, že jim kvůli stavbě hrozí nevratné snížení hodnoty majetku, kvality prostředí a poškození krajinného rázu, dozvěděli se, že to je příliš vágní na to, aby soud vydal předběžné opatření a budování betonárky zastavil.

Územní plán lokalitu vyčlenil pro lehký průmysl

Zranitelné místo výstavby nového závodu se ukázalo být jinde. Pozemky, na kterých stojí betonárka, jsou totiž podle územního plánu Hlinska určeny pro lehký průmysl. 

A spor se tak koncentruje do otázky, zda betonárka spadá mezi těžký průmysl, jak tvrdí odpůrci stavby, nebo lehký, o čemž byli naopak přesvědčeni úředníci města i kraje.

Stěžovatelé tvrdí, že i dvě ministerstva zařazují betonárku mezi těžký průmysl.

„Právní argumenty, na kterých se to podařilo vyhrát, spočívaly v tom, že městský ani krajský úřad nerespektují metodiku ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu, která určuje, co je lehká a co je těžká průmyslová výroba,“ řekl Tuháček. 

Protože soud zrušil verdikt krajského úřadu, ten musí rozhodnout znovu. Buď soud novými argumenty přesvědčí, že postupoval správně, anebo ne.

Firma ZAPA Beton si počká na to, jak soud své rozhodnutí vysvětlí. „Rozhodnutí krajského soudu nám dosud nebylo doručeno, neznáme tedy jeho odůvodnění. V současné době se proto k němu nebudeme vyjadřovat,“ uvedla Tatiana Lovecká ze společnosti ZAPA Beton.

„Mezitím betonárka fungovat nemůže, bylo by to protiprávní. Upozorňuji, že byla povolena jen jako dočasná stavba do konce roku 2022. Tudíž se může stát, že ji už nespustí,“ řekl Tuháček. Ten zároveň připustil, že jeho klienti mohou s majitelem betonárky vyjednat kompromis.

Pavlína Zavřelová by si přála minimálně vybudovat odhlučnění. „Ale samozřejmě bychom chtěli, aby tu betonárka nefungovala vůbec. Jsme opravdu rádi, že jsme u soudu uspěli,“ uvedla.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Alena Šírová, Květa Matušovská, Hana Lipovská, David Kasal, Jaroslav Bašta, Petr Bajer, Pavel Svoboda, Mikuláš Ferjenčík

  • Nejčtenější

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Nikdo v nemocnici nevěděl, co má dělat, vylíčila matka chlapce v kómatu

Okresní soud v Pardubicích se vrátil k projednávání případu Adama Vyčítala, který má kvůli komplikacím po operaci...

Žena hasila hořící olej v hrnci vodou, zapálila i kuchyňskou linku

Školáckou chybu udělala tento týden hospodyňka z Hlinska na Chrudimsku, která v hrnci smažila hranolky. Když se...

V koupelně vzplála nabitá baterie do elektrokola, kvůli technické závadě

Do centra Chrudimi vyjížděli před pondělní půlnocí hasiči. V koupelně jednoho z bytů totiž vzplála nabitá baterie do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň v poháru postupuje, dál jdou také Sigma a Boleslav. Pardubice selhaly

Tři ze čtyř prvoligových celků prošly přes kluby z druhé nejvyšší soutěže z úvodních zápasů 3. kola českého poháru do...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Pilíř musí k zemi, oprava nadjezdu v Pardubicích se protáhne o půl roku

Pardubice se z dopravních potíží jen tak nevyhrabou. Radní už oznámili, že se protáhne oprava nadjezdu u nemocnice....

Sedm set let stará zpívající lípa ze Svitavska je stromem roku

Anketa Strom roku má letošního vítěze. V konkurenci 77 stromů vyhrála více než 700 let stará zpívající lípa z obce...

Věčně rozbité dlaždice musí ze Sladkovského pryč, rozhodli pardubičtí radní

Dá se říct, že podle předpokladů musí z části Sladkovského ulice zmizet dlažba. Ta není schopna vydržet nápor dopravy a...

Rychmburk přilákal první rok na osm tisíc lidí, zájem má zvýšit ceněný oltář

Hrad Rychmburk donedávna využívaný jako sociální ústav pomalu odpočítává poslední dny do konce své první sezony, která...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...