Diskuse k článku

Nemocnice už nepotřebují dotace, tvrdí krajští politici. Realita je jiná

Krajští radní oznámili, že Pardubický kraj přestal formou takzvaných vyrovnávacích dotací dotovat provoz nemocnic. Znamená to, že Nemocnice Pardubického kraje, největší firma v regionu, už nebude potřebovat peníze daňových poplatníků na zaplacení faktur za topení nebo na mzdy lékařů? Tak jednoduché to není.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J88a45n 38T61a90r34a66b21a 4976476909629

Klasicky novinářsky zmanipulovaná realita do populistického kabátu.

Většina krajských nemocnic v ČR ( České Budějovice, Liberec, apod....) své budovy vlastní a tedy z nich neplatí nájemné. Nemocnice Pardubického kraje je nevlastní, vlastní je kraj, který je do majetku nemocnic nevložil, nemocnicím je pronajímá a inkasuje z nich nájemné. Jinak řečeno, kraj z nemocnic odčerpává peníze na nájemném. A jde o desítky milionů korun ročně. Tečka k bodu A), to je celé.

A za B) naopak kraje nemocnicím hradí takzvanou vyrovnávací platbu. To je poplatek za služby, které krajské nemocnice poskytují na objednávku svého zřizovatele, tedy kraje, ale nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami, jde především o lékařskou pohotovost a některé ambulantní služby. A za tuto objednanou službu kraj nemocnicím platí, jmenuje se to právě vyrovnávací platba jako rozdíl mezi skutečnými náklady a almužnou od zdravotních pojišťoven. I tady se jedná o desítky milionů Kč.

Souvislost mezi oběma finančními toky, na rozdíl od spekulací novinářů, ale není žádná. Nemocnice v jiných krajích, které své budovy vlastní, žádné nájemné neplatí ale vyrovnávací platbu za LSPP a další činnosti od krajů samozřejmě dostávají.

0/0
29.5.2015 21:32

Najdete na iDNES.cz