První dojem při pohledu na originální výmalby místností domu Josefa Portmana v Litomyšli bývá údiv nad divokou směsicí barev, stylů a námětů. Je tu možné spatřit popraviště, alpskou krajinu, anděla, skřety, svatého Františka, ale i odkazy na hinduismus a buddhismus. Mystickému poselství díla s desítkami narážek asi úplně rozuměl jen Josef Váchal. Teď bude tuto raritu spravovat Regionální muzeum v Litomyšli.
„Nebyl to školený malíř, všechny směry znal, uměl se s nimi vyrovnat, maloval po svém, nechtěl malovat jako ostatní,“ řekla Hana Klimešová z Regionálního muzea v Litomyšli.
Už to, že je možné výmalbu a vyřezávaný nábytek dnes spatřit, je malý zázrak. Dům chátral, v sedmdesátých letech vyhořel a jen díky zanícení nakladatele Ladislava Horáčka pro Váchalovo dílo byly zdevastované malby na začátku devadesátých let zrestaurovány.
„Váchal byl důvodem, proč táta založil po revoluci nakladatelství, chtěl si vydat Váchalův Krvavý román,“ uvedla dcera nakladatele Anna Rezková Horáčková.
Cena stavby je ve srovnání s výzdobou zanedbatelná
Poté, co Ladislav Horáček loni zemřel, se jeho dcery rozhodly dům prodat. Hejtman Martin Netolický z ČSSD prosadil v zastupitelstvu koupi za cenu 15 milionů korun.
„Portmoneum je ojedinělá památka evropského významu,“ uvedl Netolický.
Samotná budova má hodnotu nanejvýš dva až tři miliony korun, a tak krajští zastupitelé debatovali o tom, zda malby mají opravdu tak vekou cenu. Zvítězil názor, že by kraj tuto ojedinělou památku měl získat.
„Na krajském zastupitelstvu byla velká diskuse, zda 15 milionů korun není příliš mnoho. Bylo to ale podpořeno odbornými znaleckými posudky,“ uvedl starosta Litomyšle Radomil Kašpar.
Regionální muzeum slibuje, že před příští návštěvnickou sezonou Portmoneum vylepší, přidá informace o Josefu Váchalovi, Josefu Portmanovi, ale i o Ladislavu Horáčkovi. Nabídne i sdružené vstupné pro muzeum, Portmoneum a rodný byt Bedřicha Smetany.
Z mecenáše se vyklubal škudlivý hrabě Portmon
Portmoneum neukazuje jen dílo výstředního umělce, ale také vypráví příběh dvou podivínů. Na počátku se úředník a sběratel Josef Portman stal zaníceným obdivovatelem Váchalova díla.
„Rozhodl se, že všechno, co Váchal udělá, musí mít doma. Začal Váchala bombardovat dopisy, z čehož Váchal nabyl dojmu, že Portman je zámožný obchodník, který bude jeho mecenášem,“ řekla Hana Klimešová.
Jenže Portman sice sbíral umění, ale byl chudý a nakonec smlouval s Váchalem o ceně každého díla, domlouval splátky, znovu se dožadoval slevy a splácel díla třeba i tabákem, který pro Váchala pěstoval na zahradě a sušil na půdě.
„Váchal mu psal, že jeho kvalita je strašlivá, ale tabák odebíral,“ řekla Klimešová.
Oba muži se ale nakonec rozešli a Váchal milovníka své tvorby proměnil v Krvavém románu ve škudlivého hraběte Portmona.