Univerzita nyní osiří, studenti nastoupí na distanční výuku.

Univerzita nyní osiří, studenti nastoupí na distanční výuku. | foto: Jaroslav Hubený

Univerzita Pardubice musí učit distančně, roušky budou povinné i venku

  • 1
Univerzita Pardubice musí od čtvrtka zavést distanční výuku, uvedl krajský krizový štáb. Na venkovních akcích nad 100 lidí budou povinné roušky, to se týká tří okresů.

Opatření reagují na zhoršení situace ohledně koronavirové nákazy v kraji. Krizový štáb je přijal na základě jednání s hlavní hygieničkou a ministerstvem zdravotnictví. 

Nošení roušek na hromadných venkovních akcích nad sto lidí se týká okresů Chrudim, Svitavy a Pardubice. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) by každý pořadatel měl zvážit, zda v nynější situaci jakoukoli hromadnou akci pořádat.

On-line výuka se týká všech sedmi fakult.„Na vysokých školách je možné snadnější zavedení distanční výuky. Vysokoškoláci jsou obecně rizikovější při přenosu nákazy, protože víc jezdí mimo kraj, kde je víc nakažených, zúčastnili se zahraničních stáží a podobně,“ zdůvodnila opatření krajská epidemioložka Olga Hégrová.

„Pečlivě jsme se na tuto situaci připravili, i když jsme nedoufali, že nakonec nastane. Chceme zabránit plošnému šíření nemoci mezi studenty, napříč univerzitou a zhoršení epidemiologické situace v zemi,“říká rektor Jiří Málek.

Letos nastupuje do Pardubic asi 2 400 nových studentů. Změny ve výuce se dotknou více než 7 000 vysokoškoláků. Semestr dosud začal jen části vysokoškoláků. Minulý týden zahájila výuku Fakulta zdravotnických studií, tento týden se přidala Fakulta filozofická. Pro dalších pět fakult začne nový semestr rovnou on-line.

„Vyučovat budeme on-line podle platných rozvrhů. Fakulty si vyřeší praktickou i teoretickou výuku podle svých specifických podmínek. Například noví studenti chemie budou mít možnost v blocích a malých skupinách absolvovat laboratoře za celý semestr a odjet na další výuku domů,“ uvedla prorektorka pro vzdělání a kvalitu Tatiana Molková.

On-line bude univerzita vyučovat až do odvolání. Už nyní platí na vysoké škole několik zpřísňujících pravidel jako je povinnost nošení roušek ve všech vnitřních prostorách i při výuce, omezení počtu studentů na přednáškách do 50 osob a přísná izolace nakažených studentů i zvýšená dezinfekce na kolejích. 

Univerzita Pardubice kromě změny ve výuce znovu nabídla pomoc veřejnosti. „Od začátku týdne spustila ve speciálně zabezpečené laboratoři analýzy vzorků na SARS-CoV-2. Experti Fakulty chemicko-technologické, kteří se zapojili do testování už letos v dubnu, opět pomáhají s analýzami Nemocnici Pardubického kraje,“ řekla vedoucí oddělení propagace pardubické univerzity Martina Macková.

Nemoc pronikla i do onkologického centra

Nakazilo se i devět lidí z onkologického centra Multiscan v Pardubicích, tři z nakažených jsou lékaři. Péče o pacienty s nádorovými onemocněními utlumena není. Zdravotníci nastoupili do karantény.

Personál má k dispozici respirátory, všichni si pravidelně dezinfikují ruce. Zařízení dodržuje diskrétní zóny při příjmu pacientů. 

„Doprovod pacientů na oddělení je povolen jen ve výjimečných případech,“ dodala Hloušová.

Onkologické a radiologické centrum Multiscan provozuje kromě oddělení klinické a radiační onkologie i oddělení radiodiagnostiky na Poliklinice Vektor v centru Pardubic, kde nebyl doposud zjištěn ani jeden případ nákazy.

V nemocnicích Pardubického kraje v současnosti onemocněním covid-19 žádný z lékařů netrpí, pět jich je v karanténě.

V předchozích měsících se nemoc mezi zdravotníky ojediněle vyskytla, u dalších byla nutná karanténní opatření, řekla ČTK mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. 

Situace však nevyžadovala omezení péče na některém oddělení, jako tomu bylo na jaře, kdy se kvůli nákaze 22 zdravotníků a osmi pacientů muselo uzavřít kardiologické oddělení Pardubické nemocnice.

,