Koně v akci. Zaříkávač, westernoví jezdci i TGM slaví sto let republiky

  8:17aktualizováno  8:17
Na dvě stě koní se předvede při jubilejním 20. ročníku výstavy Koně v akci. Ten se koná o víkendu na dostihovém závodišti v Pardubicích a nabídne nejen bohatý program, ale oslaví také výročí 100 let samostatného Československa. Letošním tématem je totiž První republika.

Přehlídka na výstavě Koně v akci. | foto: Michal Klíma

O víkendu se stanou Pardubice hlavním městem koní. Výstava Koně v akci spravedlivě podělí milovníky těchto zvířat i odborníky z řad hipologů.

Hlavní program se bude odehrávat před tribunami, na závodiště by měl poprvé v historii zavítat také prezident Tomáš Garrigue Masaryk a jeho dobový doprovod.

„Tou největší novinkou je, že poprvé v historii bude součástí víkendového programu také večerní show s názvem Zoro meč a růže. Připravujeme ji na sobotu ve 21:30 na pískové kolbiště,“ prozrazuje Martin Korba, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku.

Večer pak uzavře country bál s kapelou Naboso.

Nově na pardubickém závodišti vystoupí showman Jimmy Magura. Tento kovboj slovenského původu se představí se svým vraníkem.

I další show se ponese v duchu propojení člověka a koně. „Zaříkávač koní“ Miloslav Simandl bude na kolbišti pracovat se šesti koňmi, a to bez jakékoli uzdy či sedla. Vše bude režírovat jen svým hlasem a lehkým poklepáváním bičíku, který slouží spíš jako ukazovátko, než jako výrazná pomůcka k poslušnosti šestice jeho volně se pohybujících svěřenců.

Divákům se představí už dobře známí Štvanci, kteří v loňském roce předvedli velkolepý turnaj a letos přijíždějí s tematicky laděným programem dámské čtverylky na téma první republiky. Chybět nebude ani divadlo. Herci na koních odehrají westernovou verzi Mrazíka.

S filmem a hlavně jeho přípravou je spojená ukázka Jak se točí film České barokní společnosti. Ta ukáže, jak se pracuje s koňmi, kteří jsou zvyklí na světla kamer a někdy možná i na poněkud zvláštní přání režiséra.

Johana Spáčilová, která je hlavní tváří České barokní společnosti, se svými koňmi pravidelně vystupuje na většině jezdeckých vystoupení a show již celou řadu let.

Kromě ohňových show nebo šermířských soubojů se zabývá výcvikem koní pro film, lukostřelbou, sokolnictvím nebo kombinuje vystoupení koní ve společnosti psů.

Nebudou chybět ani soutěže westernových koní

Na výstavě se budou v různých částech programu prezentovat různá plemena koní od nejmenších až po mohutné chladnokrevníky. Ti budou už potřinácté soutěžit v orbě klasickým i otočným pluhem, a to v Ceně o ruchadlo bratranců Veverkových a v Ceně Agrodružstva Klas Křičeň. „Něžní obři“ své dovednosti a síly poměří také v soutěži v ovladatelnosti a v tahu.

„V rámci výstavy se také uskuteční finále rychlostních soutěží westernových koní barrel race a pole dancing. A samozřejmostí jsou chovatelské přehlídky,“ řekla mluvčí pořádajícího Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Vstupenky na výstavu Koně v akci je možné kupovat i v předprodeji v síti Ticketportal nebo prostřednictvím webových stránek závodiště zde.

Letošní novinkou je zvýhodněný dvoudenní vstup a také možnost zakoupení samostatné vstupenky na sobotní večerní show.

Víkendovému programu bude předcházet také už tradiční akce Koně na náměstí, která je pozvánkou na výstavu.

V pátek 24. srpna vyjde v 16 hodin ze závodiště průvod koní a kočárů směrem na Pernštýnské náměstí, kde se od 17 hodin uskuteční představení.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

Personal Consult s.r.o.
Mistr montáží (P4505)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz