Pardubické kluziště hostí koňské pólo, sníh dovezly náklaďáky z Vysočiny

  9:10aktualizováno  9:10
Neobvyklým způsobem se Pardubice o víkendu rozloučí s umělým kluzištěm na závodišti. Jeho posledními uživateli budou hráči koňského póla.

Nákladní auta přivážela ve čtvrtek na závodiště sníh z Vysočina Areny v Novém Městě. | foto: Taxis Polo

Rovinaté Pardubice se sněhem v březnu počítat nemohly, a tak tam zhruba 200 kubíků bílé hmoty navezla nákladní auta. V době, kdy teploty vyskočily do nadprůměrných hodnot, se od pátku do neděle koná na kluzišti mezinárodní turnaj Taxis snow polo.

„Turnaj koňského póla na sněhu je unikátním projektem. Odehrávat se bude na ledové ploše, která bude pokryta sněhem, který díky vývoji počasí a nízké nadmořské výšce v Pardubicích přivezeme z Vysočina Arény v Novém Městě na Moravě,“ řekla tisková mluvčí pořádajícího Dostihového spolku Kateřina Nohavová.

Umělý led se musí propojit se zhruba pěticentimetrovou vrstvou zhutněného sněhu. I tak musí mít koně speciální podkovy. A to hned ze dvou důvodů.

Fotogalerie

Gumové zábrany v podkovách slouží k tomu, aby se koním do podkov nedostal sníh, který by se jim tam jinak nabalil a vytvořil nebezpečný sněhový podpatek, s nímž nelze běhat a hrozí zranění. 

„Koně mají na podkovách také hřeby, které brání v uklouznutí, když dojde ke kontaktu podkovy se sněhem,“ řekl Jan Průcha z České asociace hráčů koňského póla.

Kvalitu sněhu bude udržovat právě ledová plocha, na níž se bude hrát. Chlazení zaručuje, že sníh neroztaje dřív, než hráči odpálí první míček.

Na turnaji se představí čtyři týmy reprezentující Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, čtvrtý tým bude složen z hráčů z celé Evropy.

Taxis snow pólo na závodišti

Zahájení turnaje je dnes v 15 hodin, o půl hodinu později nastoupí ke svému zápasu děti. Hlavní program se bude odehrávat v sobotu opět v odpoledních hodinách, finálový zápas začne v 17 hodin. To je také jediný den, kdy se platí vstupné. „Lístky se prodávají v síti Ticketstream nebo přímo na závodišti. Vstupné je 180 korun, děti do 140 centimetrů mají vstup zdarma,“ řekla mluvčí Dostihového spolku.

Každý tým má čtyři hráče, ovšem na zmenšené ploše o velikosti 58 x 26 metrů se bude hrát podle takzvaných aréna pravidel a do hry tedy půjdou vždy tři hráči.

Pro diváky bude připraven doprovodný program včetně možnosti si koňské pólo si vyzkoušet. Koně, kteří jsou speciálně trénovaní, budou zájemcům k dispozici společně se speciální pálkou - maletou a dalšími pomůckami pro tento netradiční sport. 

Koňské pólo se hraje v Česku od roku 2006. Pro tento sport užívají jezdci speciální plemeno koní vyšlechtěné v Argentině. To vzniklo křížením argentinských pracovních koní a polokrevníků. Tudíž mají v sobě poslušnost i rychlost. 

Tito koně mají ve svém nejvyšším bodě (v kohoutku) 150 centimetrů, z této výšky hráči pohodlně dostanou pálkou na zem a míček odehrají. Pro pólo se však výborně hodí i bývalí dostihoví koně, kteří se do tohoto sportu začínají zapojovat. Koňské pólo na ledu se v České republice vidí jen výjimečně, podobný turnaj hostil před třemi lety Špindlerův Mlýn.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz