SPD rozvěsila billboardy i tam, kde nekandiduje, část lidí dráždí

  16:15aktualizováno  16:15
Kampaně Svobody a přímé demokracie (SPD) si všimli lidé na několika místech v Pardubickém kraji, v nichž tato politická strana nekandiduje ani v komunálních volbách, ani do Senátu. Část voličů přitom billboardy pobouřily, považují je za štvavé. V Chrudimi se kvůli tomu konal i protestní happening.

Billboard SPD v Chrudimi vyprovokoval vznik iniciativy s názvem “Štváče v Chrudimi nechceme” | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Svoboda a přímá demokracie nepatří mezi desítku volebních stran, které dokázaly sestavit kandidátku pro komunální volby v Ústí nad Orlicí, ale přesto má nově u ústeckého nádraží výrazný poutač. Přitom se tamních voličů letos netýkají ani říjnové volby do Senátu.

„Jestliže tady toto hnutí nekandiduje, tak nevidím důvod, proč by tady měla dělat kampaň. Tím spíš, že se pohybuje na hranici ústavy,“ reagoval například ústecký cestující a volič Martin Škorpil.

Podle místopředsedy krajského hnutí SPD Jiřího Langra není umístění poutače chybou firmy, která reklamy rozmisťuje, ale součástí centrální kampaně.

„Máme je podobně plošně po celé republice a v Pardubickém kraji kandidujeme do Senátu na Chrudimsku a Svitavsku, leckde kandidujeme i do komunálních voleb. Nevadí, když jsou i tam, kde nekandidujeme,“ řekl Langr.

V Chrudimi vznikla i iniciativa proti štvaní

Provokující billboard SPD se objevil na kruhovém objezdu u chrudimské restaurace U Guláška. Chladným nenechal obzvlášť zakladatele občanské iniciativy s názvem “Štváče v Chrudimi nechceme” a představitele tamních neziskových organizací, kteří reagují hlavně na hesla “NE politickým neziskovkám” a “NE diktátu menšin“.

Fotogalerie

V neděli dokonce uspořádali protestní happening.

„Chceme vyjádřit protest proti veřejnému rozeštvávání lidí demagogickými slogany. Stále opakovaná jednoduchá lživá tvrzení se postupně podprahově stávají ,normálními´ a lidé je začnou bezmyšlenkovitě přijímat,“ uvádějí autoři protestu Tomáš Lavický a Jan Axmann.

Ti oslovili nestátní neziskové organizace působící v Chrudimi a pak zaslali krajské i chrudimské organizaci SPD otevřený dopis, adresovaný později také kandidátovi za SPD do Senátu.

„Jako občany Chrudimi a členy nestátních neziskových organizací zde působících nás tato štvavá hesla hluboce urážejí. Chápeme-li politiku jako správu věcí veřejných, pak jde o snahu vytlačit občanské aktivity z veřejného prostoru a podřídit je vládnoucí moci. Návrat k poměrům, které pominuly s pádem vlády jedné strany v roce 1989, si nepřejeme. Proto vás vyzýváme k odstranění tohoto urážlivého billboardu a k ukončení rozeštvávání naší společnosti,“ uvádějí jmenovaní.

Hnutí odpovědělo, že si za hesly na reklamní ploše plně stojí a že nemá jakýkoliv důvod na nich cokoliv měnit a nebo reklamu zcela odstranit.

Volby 2018

„V České republice začíná přirozený odpor k nadnárodnímu řízení naší země. Nástrojem tohoto řízení jsou neziskové organizace s politickým a ideologickým programem, napojené finančně a personálně na organizační síť George Sorose. Jejich cílem je zničení národní identity a přirozených kulturních a společenských hodnot, prosazování pozitivní diskriminace a imigrace v zájmu globálního světového řádu. Naše hnutí SPD bude podle vzoru Maďarska prosazovat kroky k omezení vlivu těchto sil na politiku a veřejnoprávní média,“ uvádí SPD v dopisu podepsaném šéfem hnutí Tomiem Okamurou.

Chrudimská iniciativa poukazuje na to, že pokud má SPD důkazy, že konkrétní organizace svou činností působí k omezení suverenity České republiky, pak je její povinností podat trestní oznámení.

„Nemáte-li důkazy, pouze šíříte poplašnou zprávu. Vůbec se nevyjadřujete k heslu zaměřenému proti menšinám. Menšinou, která má největší možnost ‚diktovat‘, jsou politické strany a státní správa. Vyzýváte tedy k odporu proti nim? Nebo štvete proti menšinám jako takovým? Přisvojujete si právo mluvit jménem většiny? Jaké?“ ptají se Lavický a Axmann, podle nichž je jediným účelem billboardu rozeštvávat lidi, vyvolávat obavy a nespokojenost a politicky i ekonomicky na tom profitovat.

Nejčtenější

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Další z rubriky

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Najdete na iDNES.cz