Dokonalý pat v Pardubicích. Jednání ANO s ODS prozatím krachuje

  8:28aktualizováno  17:25
V Pardubicích se zablokovalo jednání o složení nové rady města. Proti sobě stojí dva tábory, které disponují zhruba stejným počtem hlasů, ale ani jeden nemá většinu.

Ludmila Ministrová z KpP, Martin Charvát z ANO a Jakub Rychtecký z ČSSD v pátek podepsali s dalšími svými zastupiteli, že v jednání budou postupovat společně. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Šachisté v podobné chvíli vstávají od stolu a se smíšenými pocity podávají soupeřovi ruku. Partie nemá vítěze, a ani poraženého - pat. Do stejného bodu se dostalo povolební vyjednávání v Pardubicích s jedním zásadním rozdílem - nakonec někdo výhru urve.

„Zdá se, že jsme vytvořili dokonalou patovku. Ve hře zůstávají jen dva komunisté a s těmi zatím nikdo nechce nic mít,“ hodnotí lídr Sdružení pro Pardubice Tomáš Pelikán.

Ve čtvrtek se v restauraci U Čížků sešli zástupci ODS, Pirátů, Pardubáků společně a Sdružení pro Pardubice. Politici měli připravené své body programu a poměrně rychle nalezli shodu na všem důležitém.

„Všichni jsme si splnili domácí úkoly, jednání bylo rychlé a konstruktivní. Domluva je možná a reálná,“ řekl lídr Pirátů Ondřej Karas, jehož strana má pět mandátů.

Podobně spokojený byl i lídr ODS Karel Haas, který je schopen čtyřdohodě dodat sedm hlasů. Další čtyři mají Pardubáci společně a tři SPP. „Jednání bylo bez jakýkoliv negativních emocí a věcné. Nalezli jsme shodu na všem důležitém a řekli jsme si, že příští týden naši dohodu dotáhneme do tzv. mašliček, ve kterých bude program, personální obsazení radnice a vztah k budoucí možné opozici,“ uvedl Haas.

Celý problém je však v tom, že čtyřdohoda disponuje pouze 19 hlasy a ten další klíčový dvacátý se bude hledat velmi těžko.

„Je možné, že ten další vagon už nenajdeme a tento vlak do stanice radnice nedojede,“ připouští i tvůrce možné duhové koalice František Brendl ze sdružení Pardubáci.

Trojspolek chce udržet minulé vedení radnice

V pátek dopoledne totiž zbytek demokratických stran vyhlásil ustavení trojspolku. To znamená, že ANO, Koalice pro Pardubice a ČSSD budou v jednáních postupovat společně. „Shodli jsme se na tom, že jediný náš kandidát na primátora je Martin Charvát, post náměstkyně za ANO obsadí Helena Dvořáčková a za ČSSD Jakub Rychtecký,“ uvedl primátor za ANO Charvát.

Volby 2018

Zásadní vada trojspolku je, že disponuje jen 18 hlasy, takže i ona musí najít minimálně jednoho partnera. „Mám v hlavě tři možné plány, nyní se soustředím na to, že oslovím Piráty a zkusíme se domluvit s nimi. Máme s Piráty velkou programovou shodu,“ uvedl Charvát.

Potíž je však v tom, že text úmluvy nebere všech 18 politiků stejně. „Můj podpis znamená, že si nyní přeji, aby vznikla koalice na základě ANO, KpP a ČSSD, protože to je jediná slušná varianta, která je ve hře. Určitě to ale neznamená, že jdeme s ANO na věčné časy. Pokud se ukáže, že to bude neprůchodné, tak budeme jednat s někým jiným. To ostatně už plánujeme, bilaterální schůzky jsou naplánovány,“ uvedl dlouholetý politik TOP 09 Jiří Skalický, která je součástí KpP.

Navíc Piráti zatím dávají přednost čtyřdohodě a ještě včera měli jednání s trojspolkem přerušené. „Jednání jsme pozastavili kvůli tomu, že jsme od zástupců ČSSD a KpP neslyšeli vážné argumenty, proč se nezúčastnili debaty nad duhovou koalicí bez ANO. Dokud je nedostaneme, tak na svém postoji nemáme důvod cokoliv měnit,“ řekl Karas.

Důvody jsou přitom zřejmé, ostatně je popsali zástupci KpP a ČSSD na páteční tiskové konferenci. „Respektujeme vítěze hnutí ANO, máme programovou shodu a máme dobré mezilidské vztahy,“ opakovala Ludmila Ministrová z TOP 09 a Jakub Rychtecký z ČSSD.

Jeden z hlavních posunů včerejška je tak v tom, že momentálně totálně zkolabovala možnost silné koalice ANO, ODS, KpP, SPP, ČSSD. „Tato trajektorie podle všeho končí, protože ANO schůzky zrušilo. Je mi to líto, protože jsme celou věc měli dotáhnout alespoň tak daleko, jak činíme u duhové koalice. Mám obavu, že do toho zbytečně vstoupily emoce a pochroumané mezilidské vztahy,“ uvedl Haas.

A primátor Charvát mu dává vlastně za pravdu. I on vidí na jednání s ODS nyní těžko překonatelné rozpory. „Já jsem ODS nabídl dva náměstky, plus další dva radní. Taky jsem jim řekl, že jim necháme přípravu územního plánu. To bylo stále málo a chtěli, abychom se zbavili náměstkyně Dvořáčkové. Takto si jednání nepředstavuji, své lidi si kádrovat nenecháme,“ řekl Charvát.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Chvaletická elektrárna chce výjimku na škodliviny, hlasuje se ve čtvrtek

Elektrárna Chvaletice

Firma miliardáře Pavla Tykače Sev.en EC požádala pardubický krajský úřad o výjimky, aby po roce 2020 mohla vypouštět...

Najdete na iDNES.cz