Noční pardubické koaliční jednání situaci zauzlovalo, ANO vyhráno nemá

  11:05aktualizováno  11:05
Žádná rychlá koaliční dohoda se v Pardubicích konat nebude. Pondělní dlouhé jednání zástupců vítězného ANO s druhou ODS a menšími partnery kýžený výsledek nepřineslo. Naopak se naplno rozjíždí příprava koalice za účastí Pardubáků a Pirátů. To by ovšem vítězné ANO poslalo do opozice.

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila Ministrová (KpP), Tomáš Pelikán (SPP), Jakub Rychtecký (ČSSD) a Karel Haas (ODS). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Primátor Martin Charvát  vsadil na to, že v pondělí navečer rychle domluví obrysy budoucí koalice s ODS, Sdružením pro Pardubice, Koalicí pro Pardubice a ČSSD.

Dokonce na 20. hodinu svolal tiskovku, na které chtěl sdělit pozitivní novinku. Místo toho se ukázalo, že absolutně neodhadl situaci. 

„Chtěli jsme vám teď oznámit, že se domluvíme, ale zatím to říct nemůžeme,“ omlouval se plné chodbě novinářů před půl devátou primátor Martin Charvát a lídr vítězného hnutí ANO.

Následoval brífink, na kterém měl hlavní slovo lídr ODS Karel Haas. Logicky. Právě jeho postoj totiž s největší pravděpodobností rozhodne o tom, jak bude vypadat složení nové městské rady. 

„Bohužel jsme se zasekli na čtyřech bodech a upřímně říkám, že bude velmi těžké se na nich domluvit,“ uvedl Haas, který z jednání odcházel z několika důvodů poměrně rozladěn.

Možné pardubické koalice a jejich šance na naplnění

1. ANO, ODS, SPP, KpP, ČSSD - 28 mandátů, šance 45 % 
Stále nejpravděpodobnější varianta, které však ublížilo pondělní jednání, ze kterého lídr ODS Haas odcházel z více důvodů rozladěný. 

2. ODS, Piráti, Pardubáci, SPP, KpP - 22 mandátů, šance 45 %
Ještě v sobotu málo myslitelná dohoda se dostává silně do hry. Pokud ji chce ANO zabránit, musí ODS nabídnout silné ústupky. 

3. ANO, KpP, ČSSD, KSČM -20 mandátů, šance 10 %
Hodně divoká konstrukce té nejtěsnější většiny se zapojením komunistů nevypadá vábně, ale je to zřejmě jediný plán B hnutí ANO.

Naštvalo ho už jenom samotné svolání tiskovky.

„Jestli si někdo myslel, že lze domluvit koalici ve statutárním městě za dvě hodiny, tak je podle mne mimo realitu,“ uvedl Haas, který přidával i další výtky.

Například se mu nelíbil přístup Martina Charváta i ostatních kolegů u stolu Tomáše Pelikána (SPP), Ludmily Ministrové (KpP) a Jakuba Rychteckého (ČSSD). 

„Nikdo si nedělal zápis z jednání, když jsme narazili na nejasnost, tak mi řekli, že se pak nějak domluvíme. Takto si domluvu na řízení statutárního města nepředstavuji,“ dodal Karel Haas s tím, že ale svým kolegům z klubu představí možné řešení všech sporných bodů.

Podle informací MF DNES jde především o územní plán, rušení jízdného zdarma v MHD a další působení stávající náměstkyně primátora za ANO Heleny Dvořáčkové. Jednání mají pokračovat dnes a podle primátora Charváta je reálné, aby dopadla dobře. 

„Byli jsme schopni vyřešit mnoho důležitých bodů, zbývají čtyři. Ty projednáme na klubech všech stran a znovu se potkáme. Tato pětičlenná koalice je pro mne prioritou a žádná jiná jednání nevedu,“ uvedl stávající primátor krajského města Charvát.

Nevýhodu má v tom, že těžko bude hledat plán B. To Haas ho má, a dokonce mu ho lídři ostatních stran silně vnucují.

„Pro nás je Karel Haas nejlepší možný kandidát na primátora města. Už máme za sebou několik schůzek s Piráty a co nejdříve chceme spustit oficiální jednání i s ODS na duhové koalici všech stran kromě ANO a KSČM,“ uvedl lídr Pardubáků František Brendl. Taková koalice by měla pohodlnou většinu v zastupitelstvu a klíčovou roli by v ní měli Piráti.

Kompletní výsledky voleb v Pardubickém kraji

„Už jsme jednali se všemi stranami a například s ODS, Pardubáky společně nebo Sdružením pro Pardubice jsme měli výraznou programovou shodu,“ uvedl jejich lídr Ondřej Karas.

„Zatím oficiálně jednáme jen s hnutím ANO, SPP, KpP a ČSSD, protože nikdo jiný zatím podobný proces nespustil. Přiznávám však, že už jsem byl osloven z druhé strany, a je tak pravděpodobné, že ve středu začne otevřené jednání po druhé trajektorii,“ řekl Haas, který v ruce drží klíč k řešení povolebního rébusu. 

„Musím přiznat, že ten tlak je veliký a že to není lehké. Přece jen jde o osud Pardubic s jeho devadesáti tisíci obyvateli,“ uvedl lídr ODS.

Z povolebního vyjednávání má zatím logicky radost František Brendl, který odstartoval projekt „Haas primátorem“ už v sobotu večer.

„Myslím, že jediná šance ANO bylo využít efektu šoku a vše dojednat rychle. To nevyšlo a teď už to bude mít primátor Charvát hodně těžké,“ řekl František Brendl.

Klíčová persona v podobě Karla Haase však zůstává při zemi. „Budeme jednat s oběma proudy a uvidíme, s kým najdeme shodu. Jde mně o tři věci - o programový průnik, dohodu na personálním obsazení vedení města a zapojení opozice. S kým na těchto třech věcech najdu shodu, s tím budeme vládnout,“ dodal Karel Haas, jenž se se sedmi mandáty stal vlastně vítězem voleb.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Další z rubriky

Dukátový poklad z Králík hlídali ve vysokomýtském muzeu strážníci

Nalezené mince pocházejí zřejmě z tehdejších Uher.

Jen do páteční půlnoci, na jeden jediný večer, měli lidé ve Vysokém Mýtě výjimečnou možnost vidět poprvé poklad, který...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Mistr Šonka předvede na Aviatické pouti, jak se závodí mezi pylony

Martin Šonka během závodu Red Bull Air Race v rakouském Spielbergu.

Letošní už 29. ročník pardubické Aviatické pouti láká vedle obvyklé řady vystoupení historických letadel i na novinku...

Najdete na iDNES.cz