Radniční koalice v Pardubicích po půl roce drží, praskliny jsou však vidět

  8:25aktualizováno  8:25
Během půl roku společné vlády zatím politici z ANO, ODS, SPP, ČSSD a Koalice pro Pardubice prosadili na pardubické radnici téměř vše, na čem se v koalici shodli. První náznaky problémů se týkaly pouze změny systému parkování a přetrvávají i u plánované opravy Letního stadionu.

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila Ministrová (KpP), Tomáš Pelikán (SPP), Jakub Rychtecký (ČSSD) a Karel Haas (ODS). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubický primátor Martin Charvát z hnutí ANO po loňských komunálních volbách projevil poměrně velkou dávku vyjednávacího umění. Ačkoliv karty neměl na stole úplně nejlepší, nakonec složil sice na první pohled politicky nesourodou, ale o to více početně silnou koalici.

A ta zatím na první pohled drží i při řízení města. „Zatím jsem spokojený. Měli jsme vlastně jen jeden větší střet a ten se týkal změny systému parkování ve městě. To jsme však poměrně rychle vyřešili v koaličním smírčím řízení a našli jsme kompromis,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Druhý a o něco větší zádrhel na radnici vznikl kvůli dlouho připravované opravě Letního stadionu. Zatímco politici z hnutí ANO se chtěli pustit do rozsáhlé opravy za téměř půl miliardy, za kterou by se zvelebilo i okolí stánku, zástupci ODS chtějí razantní seškrtání konečné částky.

„Že budeme stavět na etapy, je víceméně dohodnuté, teď je potřeba se domluvit, co konkrétně a za jaké peníze se bude stavět,“ řekl náměstek primátora za ODS Petr Kvaš s tím, že rozhodně jeho strana hlasy pro plnou investici nedodá.

Politici ODS při jízdném zdarma hlasovali proti svému názoru

Nicméně podle všeho ani tento projekt nakonec pevnost koalice zásadně nenaruší.

„Když přijde na hlasování, tak koalice drží pevně. A to i přesto, že názorové rozdíly jsou více než patrné. Například náměstek Kvaš veřejně řekl, že nesouhlasí s jízdným zdarma pro důchodce v MHD, ale pak ho podpořil,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl s tím, že třecích ploch může rychle přibývat.

„Přece jen strany ANO, ČSSD na jedné straně a ODS, SPP s KDU-ČSL na druhé si z principu nemohou být příliš blízko. Uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ dodal Brendl.

V trochu zvláštní situaci se po volbách ocitli dva zastupitelé za ODS - Karel Haas a Petr Klimpl.

Jejich strana totiž zamířila do koalice, ale oni dva pod smlouvu své podpisy nedali a fungují jako jakási vnitřní, ale o to ostřejší opozice.

„Koalice je zatím velmi sourodá a vše důležité prohlasovala. Někdy se kolem bodů vedla debata, ale ta byla vždy k dobru věci,“ říká jeden z nejdéle působících pardubických zastupitelů Petr Klimpl.

Podle něj nebude mít vliv na další práci radních ani poměrně dramatická situace ve vládě a parlamentu. Klimpl si myslí, že koalice dovládne až do podzimu 2022. „Musíme vzít v potaz, že hnutí ANO má 13 zastupitelů ze 39. To je třetina, bez které prakticky nelze sestavit jinou většinu,“ doplnil.

Radní si zatím vyhoví. Sedli si i po lidské a vztahové stránce

Navíc se zdá, že si nové vedení sedlo i lidsky. Podle primátora Charváta jeho dva noví náměstci z ODS Petr Kvaš a Jan Mazuch odvádí dobrou práci.

„Tak Petr je hodně razantní a třeba do změn v dopravě se pustil zhurta. Jeho názor, že by všichni měli jezdit na kole, musíme brát trochu s rezervou, ale jinak musím říct, že se shodujeme. Honza Mazuch je dříč, tam problém také nevidím,“ doplnil Charvát.

Dlouhodobě je pod největším tlakem jeho kolegyně z ANO, náměstkyně Helena Dvořáčková. Nedávno se hlasovalo o jejím odvolání kvůli zadávání externích zakázek.

„Když vidím, jak policie začala vyšetřovat podobnou praxi na úřadě Středočeského kraje, tak musím říct, že se náměstkyně pohybovala na hodně tenkém ledě,“ uvedl pardubický čelný politik, který si nepřeje být v této souvislosti jmenován. „Myslím si, že kdyby se personální obsazení vedení města změnilo v jedné osobě, situace by se blížila ideálnímu stavu,“ dodal člen koaliční strany.

Asi nejvíce je vidět z menších koaličních stran Vít Ulrych z KDU-ČSL zvolený za Koalici pro Pardubice. Především okolnosti kolem Dynama Pardubice vždy hodnotil velmi tvrdě a hlavně kolegové z hnutí ANO často nebyli z jeho slov nadšeni.

„Já sám jsem byl nešťastný z fungování hokejového klubu, kde nás i přes současné pozitivní směřování po změnách v jeho vedení čeká náročná příprava případného prodeje strategickému partnerovi,“ uvedl radní Ulrych, který ovšem i tak zatím koalici hodnotí spíše pozitivně.

„Podle mého názoru pozitiva převažují, i když nezastírám, že problematických věcí jsme museli řešit hned od začátku více než dost. Je dobře, že společně posouváme dopředu projekty financované z ITI, jako jsou centrální dílny a Galerie města Pardubic v areálu mlýnů či příprava stavby dopravního Terminálu B. Také chystáme projekt nového domova pro seniory,“ dodal.

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Nejlepšími dabéry jsou Bebarová a Novotný, u diváků vítězí Balzerová a Dyk

David Novotný a Tereza Bebarová získali Cenu Františka Filipovského za nejlepší...

Cenu Františka Filipovského pro nejlepší herečku v dabingu si z Přelouče odvezla Tereza Bebarová, a to za roli Enid...

Archeologové v Dubanech objevili keltského bojovníka, očekávají i sídliště

Archeologové v Dubanech prozkoumali hrob s kostrou keltského bojovníka....

Stavba rodinného domu v Dubanech dovedla archeology Východočeského muzea k objevu hrobu keltského bojovníka. Areál...

Vlaky na koridoru naberou zpoždění, u Pardubic se jezdí po jedné koleji

Nová jednotka InterPanter při průjezdu místem, kde je podloží koridoru...

Až dvacet minut zpoždění mohou do 2. října na hlavní trati mezi Pardubicemi a Přeloučí nabírat některé vlaky kvůli...

Za znásilnění dcer dostal muž osm let vězení a musí zaplatit půl milionu

Ilustrační snímek

Krajský soud v Pardubicích vyměřil osm a půl roku vězení muži, který podle obžaloby rok znásilňoval dvě nezletilé...

Najdete na iDNES.cz