Radniční koalice v Pardubicích po půl roce drží, praskliny jsou však vidět

  8:25aktualizováno  8:25
Během půl roku společné vlády zatím politici z ANO, ODS, SPP, ČSSD a Koalice pro Pardubice prosadili na pardubické radnici téměř vše, na čem se v koalici shodli. První náznaky problémů se týkaly pouze změny systému parkování a přetrvávají i u plánované opravy Letního stadionu.

Vyjednávací tým lídrů. Zleva stojí primátor Martin Charvát (ANO), Ludmila Ministrová (KpP), Tomáš Pelikán (SPP), Jakub Rychtecký (ČSSD) a Karel Haas (ODS). | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Pardubický primátor Martin Charvát z hnutí ANO po loňských komunálních volbách projevil poměrně velkou dávku vyjednávacího umění. Ačkoliv karty neměl na stole úplně nejlepší, nakonec složil sice na první pohled politicky nesourodou, ale o to více početně silnou koalici.

A ta zatím na první pohled drží i při řízení města. „Zatím jsem spokojený. Měli jsme vlastně jen jeden větší střet a ten se týkal změny systému parkování ve městě. To jsme však poměrně rychle vyřešili v koaličním smírčím řízení a našli jsme kompromis,“ uvedl primátor Martin Charvát.

Druhý a o něco větší zádrhel na radnici vznikl kvůli dlouho připravované opravě Letního stadionu. Zatímco politici z hnutí ANO se chtěli pustit do rozsáhlé opravy za téměř půl miliardy, za kterou by se zvelebilo i okolí stánku, zástupci ODS chtějí razantní seškrtání konečné částky.

„Že budeme stavět na etapy, je víceméně dohodnuté, teď je potřeba se domluvit, co konkrétně a za jaké peníze se bude stavět,“ řekl náměstek primátora za ODS Petr Kvaš s tím, že rozhodně jeho strana hlasy pro plnou investici nedodá.

Politici ODS při jízdném zdarma hlasovali proti svému názoru

Nicméně podle všeho ani tento projekt nakonec pevnost koalice zásadně nenaruší.

„Když přijde na hlasování, tak koalice drží pevně. A to i přesto, že názorové rozdíly jsou více než patrné. Například náměstek Kvaš veřejně řekl, že nesouhlasí s jízdným zdarma pro důchodce v MHD, ale pak ho podpořil,“ uvedl lídr opozičních Pardubáků František Brendl s tím, že třecích ploch může rychle přibývat.

„Přece jen strany ANO, ČSSD na jedné straně a ODS, SPP s KDU-ČSL na druhé si z principu nemohou být příliš blízko. Uvidíme, jak to bude vypadat dál,“ dodal Brendl.

V trochu zvláštní situaci se po volbách ocitli dva zastupitelé za ODS - Karel Haas a Petr Klimpl.

Jejich strana totiž zamířila do koalice, ale oni dva pod smlouvu své podpisy nedali a fungují jako jakási vnitřní, ale o to ostřejší opozice.

„Koalice je zatím velmi sourodá a vše důležité prohlasovala. Někdy se kolem bodů vedla debata, ale ta byla vždy k dobru věci,“ říká jeden z nejdéle působících pardubických zastupitelů Petr Klimpl.

Podle něj nebude mít vliv na další práci radních ani poměrně dramatická situace ve vládě a parlamentu. Klimpl si myslí, že koalice dovládne až do podzimu 2022. „Musíme vzít v potaz, že hnutí ANO má 13 zastupitelů ze 39. To je třetina, bez které prakticky nelze sestavit jinou většinu,“ doplnil.

Radní si zatím vyhoví. Sedli si i po lidské a vztahové stránce

Navíc se zdá, že si nové vedení sedlo i lidsky. Podle primátora Charváta jeho dva noví náměstci z ODS Petr Kvaš a Jan Mazuch odvádí dobrou práci.

„Tak Petr je hodně razantní a třeba do změn v dopravě se pustil zhurta. Jeho názor, že by všichni měli jezdit na kole, musíme brát trochu s rezervou, ale jinak musím říct, že se shodujeme. Honza Mazuch je dříč, tam problém také nevidím,“ doplnil Charvát.

Dlouhodobě je pod největším tlakem jeho kolegyně z ANO, náměstkyně Helena Dvořáčková. Nedávno se hlasovalo o jejím odvolání kvůli zadávání externích zakázek.

„Když vidím, jak policie začala vyšetřovat podobnou praxi na úřadě Středočeského kraje, tak musím říct, že se náměstkyně pohybovala na hodně tenkém ledě,“ uvedl pardubický čelný politik, který si nepřeje být v této souvislosti jmenován. „Myslím si, že kdyby se personální obsazení vedení města změnilo v jedné osobě, situace by se blížila ideálnímu stavu,“ dodal člen koaliční strany.

Asi nejvíce je vidět z menších koaličních stran Vít Ulrych z KDU-ČSL zvolený za Koalici pro Pardubice. Především okolnosti kolem Dynama Pardubice vždy hodnotil velmi tvrdě a hlavně kolegové z hnutí ANO často nebyli z jeho slov nadšeni.

„Já sám jsem byl nešťastný z fungování hokejového klubu, kde nás i přes současné pozitivní směřování po změnách v jeho vedení čeká náročná příprava případného prodeje strategickému partnerovi,“ uvedl radní Ulrych, který ovšem i tak zatím koalici hodnotí spíše pozitivně.

„Podle mého názoru pozitiva převažují, i když nezastírám, že problematických věcí jsme museli řešit hned od začátku více než dost. Je dobře, že společně posouváme dopředu projekty financované z ITI, jako jsou centrální dílny a Galerie města Pardubic v areálu mlýnů či příprava stavby dopravního Terminálu B. Také chystáme projekt nového domova pro seniory,“ dodal.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Muž s pěti žihadly při telefonátu na záchranku kolaboval, pomohl vrtulník

Do hor okamžitě vyrazila pozemní posádka záchranné služby i vrtulník.

V členitém terénu Kralického Sněžníku v sobotu poštípaly včely mladého muže, u něhož se začala okamžitě projevovat...

Letadlu se při startu otevřel kryt kabiny, havarovalo hned na letišti

Nehoda ultralehkého letadla ve Skutči (10. srpna 2019)

Malému letadlu, které v sobotu dopoledne pětapadesátiletý pilot po opravě odvážel z letiště ve Skutči na Chrudimsku, se...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Další z rubriky

Cihelna připomene tuhé boje Rudé armády s nacisty při osvobozování země

Ukázka bitvy na akci v Králíkách.

Nejen na souboj ruského tanku T-34 a německých Pantherů zvou pořadatelé víkendové akce Cihelna 2019, která se bude od...

Sousedská pomoc záchranářů je omezena, na západ kraje přijíždějí později

Záchranáři přijíždějí později.

Čekání na příjezd záchranné služby se lidem na západě Chrudimska nyní prodloužilo. Pokud nejde o život, dojezdové časy...

Šofér předložil strážníkům jeden z dvanácti řidičáků, ale byl neplatný

Víkendová výměna řidičských průkazů v Praze

Pořádek v osobních dokladech si zjevně nedokázal udržet dvaašedesátiletý řidič, kterého chtěli pokutovat za rychlou...

Najdete na iDNES.cz