Za Zemanovce jdou do krajských voleb Dušek a Kusý. Favoritem je ale ČSSD

  17:08aktualizováno  17:08
Vítěze krajských voleb v Pardubickém kraji čekají nelehké úkoly. Budou se muset vypořádat například se slučováním škol či zadlužením nemocnic. Schyluje se k tvrdému boji. Personálně zřejmě nejzajímavější kandidátku pro podzimní krajské volby sestavila v regionu Strana práv občanů - Zemanovci.
Pardubická nemocnice funguje sice bez problémů, ale nevydělá si na svůj chod ani na opravu zanedbaných oddělení.

Pardubická nemocnice funguje sice bez problémů, ale nevydělá si na svůj chod ani na opravu zanedbaných oddělení. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Alespoň první dvě jména z kandidátky Zemanovců zná téměř každý. A ne z politiky. Lídrem a kandidátem na hejtmana je známý železničářský odborář Jaromír Dušek, kterému bude krýt záda dlouholetý úspěšný manažer pardubického hokeje Zbyněk Kusý.

"Pevně věříme, že ve volbách dopadneme tak, že po nich budeme hrát důležitou roli v koaličních vyjednáváních," netrpí zbytečnou skromností Dušek. Pravdou je, že muž, který úspěšně vedl masovou stávku železničářů v roce 1997 proti vládě Václava Klause, může mít důvody k optimismu.

Alespoň na jména vypadá kandidátka Zemanovců zajímavě. Vedle Kusého je na ní i třeba zubař pardubických hokejistů Tomáš Rejda, manažerka chrudimské nemocnice Ivana Urešová, bývalý starosta Chrasti Tomáš Vagenknecht nebo bývalý náměstek pardubického primátora Jiří Asherl.

"Měl jsem více nabídek od různých stran, ale Zemanovci mně jako jediní umožnili kandidovat, aniž bych musel vstupovat do strany. Proto jsem zde," uvedl Kusý, který od června pracuje jako manažer fotbalové Slavie Praha. Momentálně by podle volebních průzkumů Zemanovci získali v kraji zhruba šest procent hlasů.

ČSSD spoléhá na to, že lidé budou volit proti vládě

Favoritem pro krajské volby je ČSSD. A právě na příkladu dvou největších politických stran ČSSD a ODS se dá demonstrovat rozdílný přístup k letošním volbám.

Zatímco v sociální demokracii stále zuří bitva o to, jestli bude lídrem Martin Netolický, nebo jeho kolega z krajské rady Jan Tichý, v ODS první místo zbylo na dosud neznámého starostu Horního Jelení Petra Tupce.

Rozdíl je logický. Politici z ČSSD spoléhají na to, že stejně jako před čtyřmi roky budou lidé v krajských volbách volit proti vládě. A v ODS všichni tuší, že vinou propadu popularity pravicové vlády se scénář z roku 2008 bude opakovat. Mohou jen napadat vedení kraje, třebaže to na výsledku voleb patrně mnoho nezmění.

Lídr ODS Petr Tupec kritizuje sociální demokraty za to, že projedli peníze. Třeba tím, že zvyšovali platy v nemocnicích na úkor ostatních věcí. "Silnice, školy či LDN ve volbách nehlasují, musí proto jako obvykle počkat," konstatoval Tupec.

Netolický ale namítá, že ČSSD kraj na rozdíl od předchozí pravicové krajské vlády nezadlužila. "Největší část dluhu Pardubického kraje byla vytvořena v letech 2005 až 2007, kdy si kraj na základě úvěrů půjčil více jak 2,3 miliardy korun. V té době kraj vedla pravicová koalice ODS a Koalice pro Pardubický kraj, jejíž součástí byli i zastupitelé, kteří jsou dnes předními kandidáty na kandidátce TOP 09," uvedl s tím, že tyto dluhy bude kraj splácet až do roku 2023.

ČSSD sice nezatáhla kraj do ještě větších dluhů, zato vůbec nezvládla řízení nemocnic. Velkou kritiku také sklidily nekoncepční změny ve veřejné dopravě.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Muž spadnul z vysokého lešení, transfúzi krve musel dostat už ve vrtulníku

Muže musel do královéhradecké Fakultní nemocnice přepravit vrtulník.

Čtyřiapadesátiletý dělník spadl dopoledne z více než desetimetrového lešení v Bystřeci na Orlickoústecku. Těžce...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Najdete na iDNES.cz