Ať hasiči pomáhají likvidovat kůrovce, navrhuje pardubický hejtman

  16:36aktualizováno  16:36
Pardubický kraj chce nastartovat změny, které by alespoň trochu snížily rozsah kůrovcové kalamity. Jednu z klíčových rolí v tom mají sehrát dobrovolní hasiči. Podle předběžné dohody by mohli kácet kůrovcem zasažené stromy.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Zástupci kraje zvažovali, zda nezřídí jakýsi asanační tým, který by likvidoval ohniska kalamity. Nakonec půjdou jinou cestou. 

Hejtman Martin Netolický navrhl zapojení profesionálních a dobrovolných hasičských jednotek do odstraňování kůrovcového dřeva. Argumentuje tím, že hasiči mají k dispozici v kraji přes tři sta pil a k nim i lidi, kteří s nimi umí pracovat.

„Vzhledem k tomu, že je velký problém s personálními kapacitami v rámci kácení a odstraňování kůrovcového dřeva, tak si myslím, že by mohli hasiči pomoci. Kůrovec je jako požár, ale trvá mnohem déle a obnova lesů trvá také velmi dlouho. I díky krajským dotacím se nám podařilo vybavit dobrovolné jednotky velmi kvalitní technikou, kterou by bylo možné nasadit nejen v rámci výjezdů a různých větrných smrští,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Záležitost spíše pro dobrovolné hasiče, zní od profesionálů

Hasiči v tom nevidí zásadní problém. „Na základě zákona o požární ochraně je skutečně možné hasičské jednotky využít, když bude zajištěna úhrada nákladů, které budou s touto prací spojené,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Aleš Černohorský. 

Dodal, že nasazení profesionálních hasičů příliš reálné není, ale dobrovolní hasiči by mohli v lesích pomáhat. 

„Není to nic proti ničemu. Motorových pil je mezi jednotkami hodně a byl by to pro ně i trochu výcvik. Předpokládám, že by tuto práci koordinovala obec, musí se dohodnout,“ řekl. 

S plánem souhlasí i krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon.

Kraj má v plánu také přispívat menším soukromým vlastníkům na likvidaci dřeva. Pro ně jsou totiž náklady na těžbu a odvoz dřeva ze zasažených lesů vyšší, než kolik za něj utrží. Nic je tak nemotivuje likvidovat kalamitu. 

„Je to pro ně strašně drahá záležitost, proto stromy stojí. Bavili jsme se, že bychom mohli malým vlastníkům lesů do 50 hektarů přispívat zhruba 200 korun na kubík,“ řekl Netolický. 

Náklady na odstranění jednoho kubíku se dnes pohybují okolo 600 korun.

Zlepšit by se mělo i informování vlastníků lesů. „Chceme vytvořit informační portál s důležitými odkazy a mapovými podklady,“ řekl krajský radní Václav Kroutil. 

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Nesahej na nic, řekli jí. Holčička i přes zákaz přinesla z lesa munici

Dívka si místo hub přinesla munici.

O pořádný rozruch se postarala sedmiletá dívenka z Pardubicka, kterou vzali příbuzní s sebou na houby. Když v lese...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz