Kácení stromů neprošlo, šanci má silniční tunel v centru Pardubic

  15:47aktualizováno  15:47
Protesty lidí a zásah inspekce životního prostředí donutily vedení Pardubic znovu přemýšlet, jak rychle vyčerpat slíbených 138 milionů korun z Evropské unie. Když inspekce zakázala kácení stromů v Tyršových sadech, zbývá možnost utratit peníze za zahloubení silničního tahu městem před Zelenou bránou.

Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích | foto: MF DNES

Když v pátek odpůrci kácení 400 stromů kvůli rekonstrukci parku slavili prozatímní stopku, kterou vystavila Česká inspekce životního prostředí, možná ani netušili, jak moc to může ovlivnit budoucí podobu města. (více o zákazu kácení čtěte zde)

Radním zůstalo na stole v podstatě jen jedno řešení, jak rychle utratit 138 milionů z Evropské unie, které mají Pardubice na rozvoj města.

Tyršovy sady v Pardubicích
Změny parku by měly odkrýt výhled na pardubický zámek ze Sukovy třídy.

Tyršovy sady v Pardubicích si potřebují výrazně opravit cesty, kácení 400 stromů se ale lidem nelíbilo.

"Nabízí se rozšířit projekt náměstí Republiky, rozšířit ho i na třídu Míru a více se zaměřit na zahloubení frekventované silnice před Zelenou bránou pod zem," uvedl náměstek primátorky Jiří Rozinek.

Zakopání čtyřproudové silnice na náměstí Republiky by pro pěší propojilo třídu Míru a historické jádro města. Pokud se toto povede, tvář centra Pardubic se změní nejvíce za posledních sto let.

Náměstí Republiky v Pardubicích
Vizualizace prostoru před Zelenou bránou v Pardubicích

Peníze ušetřené zatím na Tyršových sadech by mohly jít do změny dopravy před Zelenou bránou.

Šance, že by se radním podařilo peníze z Unie utratit za obnovu Tyršových sadů, jak plánovali, je už malá. Šedesát milionů evropských dotací připravených na obnovu parku musí totiž vyčerpat do roku 2013.

Tunel pod náměstím Republiky

Podle odborníků je zahloubení čtyřproudové cesty, která tisíci projíždějících aut odděluje dvě části města, jednou z nejdůležitějších věcí pro další rozvoj centra Pardubic. Projekt původně počítal s tím, že by se stavba měla vejít do 100 milionů korun. Letos v srpnu však vyšlo najevo, že jen přeložky vodovodních a kanalizačních sítí pod náměstím vyjdou na 40 milionů korun. Kromě toho se musí magistrát také vyrovnat s majitelem restaurace Kra Kra, která dnes sídlí v podchodu, pokud se nepřemístí jinam. Ta by totiž při stavbě tunelu musela zmizet. Prakticky by stavba vypadala tak, že by se silnice před Zelenou bránou zúžila na dva pruhy a zamířila do podjezdu. Na povrchu by zůstala jen MHD. Před kostelem svatého Bartoloměje by vyrostla prosklená budova, kam by se mohla případně přesunout zrušená restaurace Kra Kra.

"I kdyby nové povolení na kácení stromů oddálilo celou akci jen o několik měsíců, znamenalo by to podle mě konec projektu. Ještě letos jsme chtěli vyčerpat asi deset milionů korun, v příštím roce čtyřicet," uvedl náměstek primátorky František Brendl, který je za obnovu parku zodpovědný.

I primátorka na pátečním setkání s odpůrci kácení uvedla, že povolení, které vydal úřad městské části 1, není po právní stránce v pořádku. Zahloubení je však stále ve fázi úvah, rozhodnutí o něm ještě žádné nepadlo.

"Musíme teď proto urychleně jednat. Sejdeme se na toto téma tento týden, abychom co nejrychleji rozhodli, jak peníze investovat," dodal Rozinek.

Nápad svést frekventovanou silnici v centru města pod zem přitom není nijak nový. Původní plán vznikl před lety coby diplomová práce. Ten ovšem počítal s tím, že auta by zajížděla do podzemí zhruba u Sukovy hudební síně a vyjížděla by až za divadlem.

Dlouhý tunel by však vyšel zhruba na 800 milionů korun. Radnice proto přišla s levnější variantou, silnice by měla zmizet v zatáčce u divadla a na druhé straně by auta vyjížděla zhruba na úrovni vchodu do obchodního domu Grand. Na povrchu by pak měl vzniknout samostatný pás pro vozy městské hromadné dopravy se zelení a lavičkami.

Autor:

Nejčtenější

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

POHLED: Pár kliků na Twitteru a (ne)hrajete za Pardubice extraligu?

Generální manažer HC Dynamo Pardubice Martin Sýkora.

Ještě před pár lety by taková anketa snad nikoho nenapadla. Současná společnost žijící v zajetí sociálních sítí ovšem...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Další z rubriky

Pardubice budou patřit vinařům, festival se musí popasovat s opravou zámku

Festival vína 2018 nabízí jeho ochutnávky na nádvoří i v dalších prostorách...

Pardubický zámek se i přes velké opravy stane v pátek a v sobotu základnou vinařů. Návštěvníky 22. ročníku Pardubického...

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Všichni dobří rodáci pořád chodí do hospody, kde Jasný natáčel svůj film

Snímek Všichni dobří rodáci se natáčel také v Trpíně. Podoba hospody, která je...

Před padesáti lety filmový festival v Cannes ocenil jeden z nejlepších českých snímků Všichni dobří rodáci. Zásadní...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz