Skvělé osvěžení, čeká se další obležení. Tropy v písnících vodu nezkazily

  10:50aktualizováno  10:50
Dobrá zpráva pro všechny vyznavače přírodního koupání. Voda v nejoblíbenějších písnících na Pardubicku je i přes výrazné sucho a nezvykle rychlý nástup letních teplot ve výborné kondici. Už nyní dosahuje rekordních teplot. Nejznámější lokality v Mělicích, Hrádku nebo Lohenicích tak budou v příštích dnech v případě hezkého počasí v obležení.

Dobrovolník Jiří Klicpera se kvalitou vody na pardubických písnících zabývá přes třicet let. | foto: Stanislava Králová

Ačkoli atmosféru u Jadranu nic nenahradí, lidé z okolí Pardubicka mají sladkovodní moře v podobě mnoha písníků k dispozici takřka kdykoli. Extrémní teplo, které letos přišlo skutečně brzy, vyhnalo již teď teplotu vody na rekordních 26 stupňů Celsia.

„To je na přírodní poměry až dost,“ říká ekolog Jiří Klicpera, který jako dobrovolník hlídá kvalitu vody ve frekventovaných písnících.

Tomu nahrává i fakt, že vody v písnících je méně. A o dost. „Proti dříve běžnému stavu je asi o 60 - 90 centimetrů níže. V celé oblasti je opravdu extrémní sucho i přes nedávné prudké deště. Srážkový deficit se blíží celkovému srážkovému úhrnu už za dvouleté období, pokud jej už nepřekročil,“ říká Klicpera, který pravidelně objíždí písníky a vodu v nich kontroluje již třicet let.

Například na dětské pláži v Mělicích U Slunce má voda sice nižší průhlednost proti minulému měření o 1 metr, index čistoty vody je však podle Klicpery velmi pěkný.

„Vše by v zásadě vyhovovalo, celkové oživení je 365 organismů na mililitr, tedy velmi nízké. Osmatřiceti procenty jsou už ale zastoupeny sinice,“ vyhodnocuje svá čtvrteční měření Klicpera.

Rodiče mají děti osprchovat a promazat

Podle něj však tento nárůst zatím není nebezpečný, i když většina sinic je ve stadiu prudkého rozvoje a velký počet stadií není zatím přesně identifikovatelný.

Zbystřit by proto měli rodiče malých dětí. „Z takové vody by měli rodiče děti osprchovat, promazat olejíčkem, případně nasadit antihistaminika, tedy léky proti alergické reakci,“ říká přeloučská pediatrička Lucie Kosová.

Jak ale poznamenala, s výraznější alergickou reakcí se v ordinaci příliš často nesetkává.

Oficiálně se měření kvality koupacích vod, které mají na starosti krajské hygienické stanice, začnou provádět v pondělí. „Takto nám to ukládá ministerstvo zdravotnictví. První vzorky vod budeme nabírat v pondělí, výsledky budeme mít nejdříve ve středu,“ uvedla Alena Paráková z oddělení obecné a komunální hygieny.

Na čtvrteční brzké odpoledne byla slušně zaplněná i pláž v Lohenickém kempu. U mola je naváto větší množství plovoucích nečistot. „Průhlednost je nad 3 metry, hodnota pH 8,5 ukazuje na vyčerpaný limit rozpuštěného oxidu uhličitého a tedy blízký stop rozvoji čehokoli zeleného. Počet zastoupení sinic je zatím v absolutních číslech malý,“ popsal Klicpera.

Za dva týdny však může být vše jinak, teď jsou však pláže zaplněné. „Jezdím sem ráda, ale zdá se mi, že tu před několika lety byla čistší a krásně průhledná, než je v posledních letech,“ říká Markéta Holíková a objevuje ostatní písníky.

„Jezdila jsem celé roky do Lohenic. Teď bydlím dva roky v Pardubicích, tak prozkoumávám i další písníky. Oblíbila jsem si Hrádek,“ říká. „Tam jsou obecně podmínky vynikající, Hrádek je na koupání jednička,“ říká Kicpera.

A co ocení všichni na pláži - nemusí se ohánět po komárech. Je jich zřejmě míň, než bývá obvyklé.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

Obžalovaná před soudem.

S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz